Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 14.jūlijs   Vārda dienu svin: Oskars, Ritvars, Anvars
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 1.marts  


Kā restartēt vecpilsētu?

 Otrdien 28.februārī pēc Cēsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieka Jāņa Rozenberga ierosinājuma notika domu apmaiņa ar  vecpilsētas uzņēmējiem par to kā ikdienu šajā pilsētas daļā padarīt rosīgāku. Divas ar pusi stundas ilgā saruna kopumā noritēja konkrēti un konstruktīvi, noslēgumā vienojoties tikties pēc diviem mēnešiem un izvērtēt, kuras norunas ir izpildītas un kuras ne.

   J. Rozenbergs informēja par pašvaldības saistošajos noteikumos paredzētajām nekustamā īpašuma nodokļu (NĪN) atlaidēm vecpilsētas namu īpašniekiem, kas iegulda līdzekļus ēku uzturēšanā un sakopšanā. Ideja par visu vecpilsētas īpašumu atbrīvošanu no NĪN ir ļoti diskutabla, jo tādējādi atvieglojumus saņemtu arī bezatbildīgi vidi degradējošu ēku īpašnieki. Pašvaldībā tiek vērtēta iespēja nākošajā gadā graustiem piemērot paaugstinātu NĪN, lai stimulētu šo īpašumu sakopšanu. Jauns piedāvājums bija iecere NĪN no vecpilsētas īpašumiem, kas gadā ir nepilni 47 tūkstoši latu novirzīt infrastruktūras atjaunošanai.

  Atzinīgi tika novērtēta pašvaldības vienošanās ar Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas vadību par pazemes atkritumu konteineru izbūvi un uzstādīšanu vecpilsētā. Un bija pamatoti pārmetumi par netīrību, īpaši Rīgas ielas 18 nama apkārtnē. Uzņēmēji atzina, ka šoziem ir  uzlabojusies ielu un ietvju tīrīšana, taču pagājušajā ziemā situācija bija dramatiska. Vecpilsētā ir rekonstruēta elektropiegāde, sakaru tīkli, turpinās ūdens un gāzes vadu izbūve. Nopietnus ieguldījumus apmēram 1,2 miljonus latus prasīs vecpilsētas ielu un ietvju rekonstrukcija, taču šī programma ir prioritāte pašvaldības investīciju plānā Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma saņemšanai turpmākajā plānošanas periodā.

  Komerctelpu nomas maksa vecpilsētā svārstās no 1,4 līdz 7 latiem par kvadrātmetru un nereti tieši augstās nomas maksas ir iemesls, kāpēc uzņēmēji pārceļas uz citiem pilsētas rajoniem. Namu īpašnieki gan oponēja, ka augstas izmaksas nosaka nodokļa atšķirība nomas telpām un īres telpām. Apspriežams piedāvājums ir vecpilsētas  tukšo telpu datu bāzes veidošanu un publiskošanu ( protams, iepriekš to saskaņojot ar namu īpašniekiem), tādējādi, piemēram tūrisma sezonā tukšajās telpās varētu strādāt un pārdot savus darinājumus amatnieki, savukārt ēku īpašniekiem, kas atvēlētu telpas amatniekiem, pašvaldība piešķirtu nodokļa atvieglojumus.

   Uzņēmēji atzina, ka cerības, ka tūrisms būs pamatnozare, kas dos darbu un ienākumus cēsniekiem, nebija pamatotas un ir jādomā par ražošanas attīstību, lai cilvēkiem būtu stabils darbs un viņi nebrauktu prom no Cēsīm. Bija arī emocionāli uzplaiksnījumi un paziņojumi, ka vecpilsēta ir izpostīta, mirusi un jelkādi mēģinājumi to atdzīvināt ir novēloti, taču kopumā uzņēmēji atzina, ka ir jākoncentrējas nevis uz to, kā nav un, kas slikti, bet uz to, kas kopīgi darām, lai būtu labi.

  Pašvaldības pārstāvju tikšanās un domu apmaiņa ar vecpilsētas iedzīvotājiem notiks pirmdien 12.martā pulksten 17.30 Raunas ielā 4. zālē otrajā stāvā.

Attēlā: Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rozenbergs ( priekšā) diskusijā ar vecpilsētas uzņēmējiem piedāvāja virkni konkrētu risinājumu situācijas uzlabošanai.

Informāciju sagatavoja

Andris Vanadziņš

Cēsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību speciālists

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv