Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 22.februāris   Vārda dienu svin: Ārija, Rigonda, Adrians
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 1.augusts  


Kas aktuāls cita gadsimta cēsniekiem augustā?

§         1279.gada 27.augustā datētā dokumentā redzams Cēsu komturejas zīmogs: svētā Katrīna ar kroni galvā un palmas zaru kreisajā rokā. Tas liek domāt, ka svētā Katrīna bijusi Cēsu pilsētas aizgādne, līdzīgi kā Kuldīgā.

 

§         1577.gada 31.augustā Ivans IV Bargais ar karaspēku nonāk pie Cēsīm un pavēl pie sevis ierasties hercogam Magnusam, kas bija apmeties pilī. Cars lika viņu kopā ar galma ļaudīm ieslodzīt vecā mājelē, kurai nebija jumta. Tur viņiem 5 dienas un naktis par sodu bija jāguļ uz salmiem.

 

§         1748.gada 3.augustā tirgus dienā izceļas šausmīgs ugunsgrēks Cēsu vēsturē. Tas laupa dzīvību 34 cilvēkiem un pusstundas laikā pārvērš pelnos praktiski visu pilsētu. Saglabājas tikai dažas mājas pie Katrīnas vārtiem. Sv. Jāņa baznīcai degot, iet bojā tornis un zvani, iegrūst velves. Nodeg arī senais rātsnams pie tirgus laukuma līdz ar visu pilsētas arhīvu. Šī ir pēdējā lielā uguns nelaime Cēsu vēsturē.

 

§         1879.gada 23.augustā kalpotāju ģimenē Rīgas ielā 24 (Harmonijas namā) dzimis komponists, pirmās latviešu operas „Baņuta” autors Alfrēds Kalniņš.

 

§         1889.gada 6. un 7.augustā Cēsu LLB rīko pirmos Cēsu novada Dziesmu svētkus. Piedalās 12 kori ar 300 dziedātājiem kā arī „cien. soliste Zvirgzdiņ j-kundze no Rīgas, G. Zīles kungs iz Tērbatas un Sv. Pēterburgas konservatorists D. Mīlīša kungs”.

 

§         1921.gada 2.augustā Rīgas apgabaltiesa izskata Emanuela Zīversa jaunākā mantojuma lietu. Grāfa dēls Andrejs Zīvers un meita Katrīna Kāne saņem pils alus brūzi un viesnīcu, bet grāfa atraitne no otrās laulības Leonija Hidri – mazo dzīvojamo māju Glūdas pusmuižā ar 10 ha zemes un daļu no augļu dārza, kā arī 10 ha zemes pie Floridas Cēsu tuvumā. 1921.gadā 6.oktobrī A.Zīverss un K.Kāne mantoto īpašumu pārdod Fēliksam Radziņam. Divas dienas vēlāk abi Zīversi aizbrauc uz Vāciju.

 

§         1938.gada augustā Cēsu valsts ģimnāzijas bijušajās telpās Bērzainē atver Cēsu skolotāju institūtu – faktiski uz Cēsīm pārceļ tajā pašā gadā slēgto Rīgas skolotāju institūtu. 1955.gada 10.augustā Cēsu skolotāju institūtā notiek pēdējais izlaidums.

 

§         1989. gada 23. augustā cauri Cēsīm vijas „Baltijas ceļš” - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju dzīvā ķēde no Tallinas līdz Viļņai.

 

 

Informāciju sagatavoja

Tālis Pumpuriņš un Valija Šalgunova

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv