Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 6.jūlijs   Vārda dienu svin: Anrijs, Arkādijs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2007.gada 1.novembris  


Cēsīs atvērts Sirds veselības kabinets

 

30. oktobrī plkst. 12:00 ar Sabiedrības veselības aģentūras un Veselības ministrijas atbalstu SIA „Cēsu veselības aprūpes centrā " tika atvērts šogad jau septītais Sirds veselības kabinets.

 

Kabinets darbojas Cēsīs, Palasta ielā 15, bet apmeklētājiem savu vizīti jāpiesaka iepriekš, zvanot pa tālruni: 64122163.

 

Esošie Sirds veselības kabineti darbojas Kuldīgā, Liepājas pilsētā un rajonā, Ventspils pilsētā un rajonā, Saldū, Līvānos, Balvos, Rīgā, Daugavpilī, Valkā un Jelgavā.  Kontakti un informācija par sirds veselības veicināšanu pieejama arī Sabiedrības veselības aģentūras mājas lapā www.sva.gov.lv sadaļā Veselības veicināšana.

 

Programmas „Sirds veselības veicināšana ietvaros” 2007. gada nogalē paredzēta jaunu sirds veselības kabinetu atvēršana arī citviet Latvijā – Tukumā, Limbažos, Aizkrauklē, Rēzeknē un Krāslavā.

 

Sirds veselības kabinetu darbības pamatā ir sirds veselības veicināšana un profilakse, turklāt ikviens kabineta apmeklētājs var saņemt praktiskus ieteikumus, kā rūpēties par savu veselību.

 

Sirds veselības kabinetos apmeklētāji, sākot no 18 gadu vecuma, tiek informēti par sirds asinsvadu slimību riska faktoriem un to novēršanas iespējām, turklāt viens no būtiskākajiem nosacījumiem ir - tos var apmeklēt bez maksas un bez ģimenes ārsta norīkojuma.

 

Sabiedrības veselības aģentūra atgādina – laikus izzinot slimības riska faktorus un to novēršanas iespējas, iespējams samazināt saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām. Tāpat fiziskām aktivitātēm un veselīgam uzturam jābūt neatņemamai dzīvesveida sastāvdaļai un kā solim pretim savas sirds veselības nodrošināšanai.

 

 

Informāciju sagatavoja:

SVA Sabiedrisko attiecību daļas vecākā speciāliste

Līva Auna (67081625)

 

 

Vienkārši izmeklējumi atklāj liktenīgi svarīgu informāciju.

 

Cik bieži cilvēkam, kurš sevi uzskata par veselu, vajadzētu pārbaudīt savu veselības stāvokli ? Ārstu ikdienas pieredze liecina, ka izpratne par veselības kontroli ir visai īpatnēja – ja vēl salīdzinoši liels cilvēku skaits par normu uzskata vismaz reizi gadā aiziet pie zobārsta, tad , piemēram, sirds veselībai cilvēki sāk pievērsties vien tad, kad jau pārsteigušas sāpes sirds apvidū, moka aizdusa vai augsts asinsspiediens.

Savās pārdomās par nepieciešamību vairāk vērības veltīt sirds veselības profilaksei dalās Sirds veselības kabinetu konsultants, Rīgas 1.slimnīcas Terapijas nodaļas vadītājs, kardiologs Guntis Bahs.

 

Kāpēc valstī, kurā gandrīz ikvienam iedzīvotājam ir kāds radinieks, draugs vai paziņa, kas slimojis vai pat miris no sirds slimības, par ieradumu nav izveidojusies regulāra sirds veselības pārbaude ?

 

Atbilde uz jautājumu ir - cik cilvēks gatavs ieguldīt savā veselībā ?! Turklāt – ne tikai naudu, bet arī laiku, pacietību un gribasspēku. Ja pie zobārsta cilvēks vienreiz aiziet, un tad veselu gadu ir miers, tad sava svara novērošana, sekošana uzturam, fiziska aktivitāte, atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem –viss, kas ietekmē sirds veselību – ir ikdienas darbs, kas prasa piepūli. Turklāt – sāpoši zobi traucē dzīvot, bet liekais svars nesāp. Arī paaugstināts glikozes līmenis pie cukura diabēta nesāp, līdz brīdim, kad ķermenis jau ir galīgi sabrucis.

 

Kas tie ir par mērījumiem, ar kuriem var noteikt sirds veselības riska faktorus ?

 

Visvienkāršākie – jānosveras un nabas rajonā jānomēra viduklis. Tie ir vieni no nopietnākajiem kardiovaskulārā riska faktoriem – liekais svars un aptaukošanās vidukļa rajonā. Katrās mājās vajadzētu būt svariem un centimetra mēram, lai kontrolētu savu svaru.

 

Arī uz Sirds veselības kabinetu atnākušam cilvēkam vispirms piedāvās nosvērties un izmērīt vidukli. Vai nav tā, ka cilvēki , ejot uz sirds veselības pārbaudi, sagaida nopietnākus mērījumus, kaut vai to pašu elektrokardiogrammu. Svari un mērlente- tas taču neizklausās nopietni....

 

Jā, tā laikam ir tāda psiholoģiska vēlme - izdarīt mērījumu ar kādu sarežģīta izskata medicīnisku iekārtu. Cilvēkiem liekas, ka aparātiņš ar sarkanām pogām un lentām atklās ko tādu, ko mediķa zināšanas un pieredze palaidīs nepamanītu.

Taču elektrokardiogrammai ir konkrēts uzdevums – diagnosticēt četrus, piecus konkrētus stāvokļus. Elektrokardiogramma daudz vairāk neparāda kā parāda, un ja cilvēks apskates brīdī nesūdzas par sāpēm krūtīs, tad elektrokardiogramma neko neparādīs, pat ja cilvēks ir nopietni slims.

Daudz objektīvāku sirds veselības ainu diagnosticēšanā var sniegt pacienta precīzas atbildes uz pareizi uzdotiem speciālista jautājumiem. Informācija par iedzimtību, uztura paradumiem, neveselīgiem ieradumiem, kā arī par ķermeņa svaru ir vispusīgs materiāls sirds veselības riska faktoru noteikšanai.

Viens ir sirds veselības riska faktoru noteikšana, otrs – turpmākais rīcības plāns, lai šos riska faktorus novērstu vai vismaz mazinātu.....

 

Sirds kabinetos strādājošo māsu uzdevums ir laikus atklāt sirds veselību apdraudošus faktorus, nepieciešamības gadījumā ieteikt vizīti pie speciālista un runāt ar pacientiem par sirds veselības veicināšanu.

 

Droši vien jau ieteikumi pacientiem būs tie paši mūžsenie – veselīgāk ēst, vairāk kustēties.....

 

Principā, jā – veselīga dzīvesveida pamatpostulāti ir sen zināmi. Tas, kas mainās laikam ejot -  ir stingrākas normas vesela cilvēka definīcijai. Ja vēl 2004. gadā vīrietis ar vidukļa apkārtmēru 1 metrs tika uzskatīts par veselu, tad šodien - ja vīrieša apkārtmērs ir vairāk par 94cm, bet sievietes- vairāk par 80cm , viņu rādītāji jau tiek uztverti kā riska faktors sirds veselībai. Un tās nav no zila gaisa ņemtas ārstu izdomas, tam ir pierādījumi !

Ir konstatēts, ka taukaudiem vēdera apvidū ir endokrīna darbība – tie izraisa hormonu izdalīšanos ar negatīvu ietekmi. Šie „sliktie” hormoni sašaurina asinsvadus, paaugstina asinsspiedienu, pasliktina cukura vielmaiņu. Samazinot tauku daudzumu uz vēderu, tiek samazināta arī šo hormonu postošā iedarbība. Tik vienkārši !

 

Kam būtu jāapmeklē Sirds veselības kabineti ?

 

Tiem, kam rūp sava veselība un kas vēlas saņemt informāciju, kā nesaslimt.

Divdesmit līdz trīsdesmit gadus vecam cilvēkam vajadzētu vienreiz iegriezties kabinetā, lai pārliecinātos – ar mani viss ir labi. Četrdesmitgadniekiem un piecdesmitgadniekiem būtu nepieciešama kontrole reizi 3 gados , bet piecdesmit un vairāk gadus veciem cilvēkiem, kuri sevi uzskata par pilnīgi veseliem un kuriem visi rādītāji ir optimāli, vajadzētu pārbaudīties vienu reizi divos gados.

 

Bet, ja sākušās pēkšņas sāpes sirds apvidū ?

 

Akūtu sāpju gadījumā jāsauc ātrā palīdzība! Sirds veselības kabineti domāti kopējā kardiovaskulārā riska noteikšanai un sirds veselības veicināšanai..

 

Kā vērtējat Sirds veselības kabinetu personālu ?

 

Tiekoties ar Sirds veselības kabinetu māsām man radās ļoti labs iespaids. Jutu ieinteresētību un pieredzi. Vēl apbruņojot māsas ar mūsdienīgākajām atziņām sirds veselības veicināšanā – rezultāts neizpaliks ! Tas, ka Sirds veselības kabinetus iedzīvotāji var apmeklēt bez maksas un bez ģimenes ārstu norīkojuma – ir laba pretimnākšana iedzīvotājiem bez papildus izdevumiem un laika patēriņa vairāk uzmanības veltīt savai veselībai. Šīs iespējas izmantošana vai ignorēšana ir katra cilvēka paša un viņa nākotnes jautājums.

                             Baiba Auzāne, Sabiedrības veselības aģentūras

                                      Sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste.

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv