Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 3.jūlijs   Vārda dienu svin: Benita, Everita, Verita, Sulamīte
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2005.gada 1.decembris  


Tiks restaurētas Cēsu muzeja krājuma 19. gs. ērģeles

Cēsis, 01.12.05.

 

 

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja 2003. gadā aizsāktās akcijas “Katram cēsniekam savs muzeja priekšmets” ietvaros ērģelniece Lelde Krastiņa ar muzeju parakstīja aizbildniecības līgumu par muzeja krājumā esošajām 19.gadsimta ērģelēm, kas līdz 1960. gadam atradās Cēsu rajona Raiskuma pagastskolā. Meklējot iespējas, kā restaurēt vienas no labākajām skolu ērģelēm Latvijā, L.Krastiņa iesniedza projektu Kultūrkapitāla fondā (KKF). Divreiz atbalstot projektu, no fonda līdzekļiem restaurācijai kopumā piešķirti 2850 lati. Finansiālu atbalstu sniegušas arī “SEB Unibanka”, “Parex Banka”, Cēsu muzejs un Cēsu Sv. Jāņa baznīca.

 

Pašlaik ērģeles jau ir daļēji atjaunotas no KKF pirmā piešķirtā finansējuma 2003. gadā. Plānots, ka plašākie ērģeļu restaurācijas darbi sāksies 2006. gada janvārī un tos vadīs viens no retajiem ērģeļu restauratoriem Latvijā Alvis Melbārdis. Pilnībā restaurētās ērģeles tiks uzstādītas Cēsu Sv. Jāņa baznīcā un būs lieliska dāvana pilsētai tās 800 gadu jubilejā. 

 

L. Krastiņa informē, ka šīs ir vienas no retajām līdz mūsdienām saglabātajām skolu ērģelēm Latvijā. “Ērģeļu restaurācijas darbs būs vērtīgs ieguldījums kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Tā kā Cēsis attīstās par ievērojamu Latvijas ērģeļkultūras centru, kur notiek starptautiski jauno ērģelnieku festivāli, ērģeļmūzika tiek spēlēta pilsētai nozīmīgos svētkos un mūzikas skolā darbojās ērģeļu klase, tad restaurētās ērģeles veicinās jaunas muzicēšanas iespējas. Nākotnē ērģelēm būs arī izglītojoša misija, kalpojot kā Cēsu novada vēstures apguves sastāvdaļa un turpinājums muzeja ekspozīcijām par skolu vēsturi un kora dziedāšanas tradīcijām,” stāsta L. Krastiņa. Ērģeles ir vērtīgs priekšmets Cēsu muzejā, kas ir viens no bagātākajiem provinces muzejiem Latvijā ar apmēram 130 000 vienību. 

 

Ērģeles būvējis viens no izcilākajiem ērģeļu meistariem Kārlis Jirgens 1882. gadā. 19. gadsimtā ērģelēm bija nozīmīga loma sabiedriskajā dzīvē. To pavadījumā apgūtā dziedātprasme sekmēja koru attīstību un izplatību laukos, kas atmodas laikā kļuva par spēcīgu latviešu tautas pašapziņas izpausmi.  

 

Informāciju sagatavoja:

Baiba Vītiņa

Vidzemes Vēstures un tūrisma centra

Sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste

Tālr.: 41 27755Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv