Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 19.janvāris   Vārda dienu svin: Andulis, Alnis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 1.decembris  


Starptautisko AIDS dienu atzīmē arī Cēsīs

Pasaulē 1.decembrī tiek pieminēti HIV /AIDS slimnieki un upuri, pievēršot uzmanību dažādām ar šo slimību saistītām problēmām, aizspriedumiem un  veicinātu sabiedrības izpratni par šo vīrusu un saslimstību.

Pirmoreiz saslimstība ar AIDS tika konstatēta 1981. Gadā ASV, bet pētnieki atklājuši pat tik senus saslimšanas gadījumus kā 1959.gadā.

AIDS ir inficēšanās ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) pēdējā, dzīvību apdraudošā pakāpe. Vārda AIDS saīsinājums ir iegūtais imūndeficīta sindroms (acquired immunodeficiency syndrome). Cilvēkam, kurš ir ieguvis šo vīrusu, palēnām tiek novājināta organisma aizsardzība - imunitāte. Ja vīruss iekļuvis organismā, tas tur saglabājas visu mūžu. HIV inficētais cilvēks vidēji 6 – 10 gadus izskatās un jūtas vesels, un var pat nezināt, ka ir inficēts, ja nav pārbaudījies pie ārsta veicis HIV testu. Veicot testu vai asins analīzes, tiek noteikts, vai cilvēka asinīs ir antivielas pret HIV vīrusu, kas sāk veidoties ar otro nedēļu pēc inficēšanās, bet tas var ilgt līdz trīs mēnešiem no inficēšanās brīža. Šo laika posmu sauc par loga periodu. Līdz ar to, ja kādam ir bijusi šī riskantā  iespēja inficēties ar HIV vīrusu, ir nepieciešams laiks, lai to konstatētu.

Ieteicams veikt testu ir personām ar paaugstinātu riska uzvedību – narkotiku lietotājiem, cilvēkiem, kas bieži maina seksa partnerus jeb bijusi iespēja inficēties, piemēram, ir bijis „nedrošs sekss” vai narkotiku lietošana ar citas personas šļirci, saduršanās vai cita veida riska uzvedība.

HIV un atkarību profilakses kabineta veiktais pētījums parādīja samērā baisu ainu par to, ko un cik daudz lieto Cēsu jaunieši no dažādām atkarību izraisošajām vielām. Pētījums tika veikts šajā gadā un pētījuma mērķa grupa bija Cesu pilsetas vispārizglītojošo skolu 9. un 10. klases skolēni. Rezultāti parādīja, ka katrs piektais audzēknis Cēsīs (21,8%) pamēģinājis kādu no nelegālajām atkarību izraisošām vielām, 43% norādījuši, ka viņu draugu vidū kāds smēķē marihuānu vai hašišu.Trankvilizatorus, sedatīvos līdzekļus lietojis gandrīz katrs desmitais Cēsu skolēns (9,5%). Tā viennozīmīgi ir augsta riska uzvedība, kas var novest pie nopietnāku vielu lietošanas un līdz inficēšanās ar HIV vai hepatītu, līdz ar to ir nepieciešams darboties preventīvajā jomā un izglītot jauniešus, lai novērstu paaugstināta riska  uzvedību.

Cēsu pašvaldības aģentūra „ Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra”, atzīmējot 1.decembri, organizē pasākumu jauniešiem, kurā viņiem būs gan iespēja uzzināt vairāk par šo bīstamo vīrusu HIV, par inficēšanās riskiem un sekām, gan arī jauniešiem tiks piedāvāts iesaistīties jauna projekta ideju izstrādē programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros. Šīs programmas galvenā pamatdoma ir jauniešu pašu aktīva līdzdarbība un iniciatīva, pašiem izstrādājot un īstenojot projektu, tādējādi attīstot viņu prasmes un zināšanas un veicinot produktīvi pavadīt brīvo laiku.

Starptautiskās AIDS dienas atzīmēšanā ir aicināti piedalīties Līvu pamatskolas un Cēsu vakara vidusskolas skolēni. Ja kādiem vēl  ir interese piedalīties, var pieteikties, zvanot pa tālruni: 64127884.

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv