Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 4.jūlijs   Vārda dienu svin: Uldis, Ulvis, Sandis, Sandijs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 2.augusts  


Atvērta Cēsu Jaunā pils!

No 2.augusta apmeklētājiem durvis vērusi Cēsu Jaunā pils un tās telpās iekārtotais Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, un atkal dota iespēja izbaudīt unikālo skatu uz Cēsīm no Lademahera torņa!

 

Kopš 2007.gada maija, kad Pilī tika iesākti restaurācijas un rekonstrukcijas darbi, ir atjaunota ēkas ārējā fasāde un Pils interjers 1. un 2.stāvā, piešķirot telpām vēsturisko izskatu.

 

Apskatei pieejami unikāli atklājumi, kurus zem biezām krāsu kārtām un tapetēm slēpuši Pils iedzīvotāji. Latvijā atklāts vienīgais bīdermeijera stila laikmeta interjera apdares paraugs – sienu krāsojums ar šķietamu svītrainas auduma telts iespaidu, kuru paredzēts drīzumā restaurēt un atrādīt apmeklētājiem. Ievērības cienīgs ir iluzorais parkets, kuru iepriekš klājis gan Latvijas laika parkets, gan skaidu plātnes, gan linolejs un vorsalīns. Apmeklētājiem iespēja klātienē vērot restaurācijas darbu procesu pils centrālajā zālē - Lielajā salonā, kura sienu apdarē konstatēti augstvērtīgi rožu motīvu brīvrokas gleznojumi.

 

Jaunās Pils telpās iekārtotas jaunas izstādes. Tās pirmo reizi pils pastāvēšanas vēsturē izveidotas, neiejaucoties interjeru apdarē un tādējādi saglabājot pils telpu autentiskumu. „Izstādes iekārtotas tā, lai netiktu bojātas ne sienas, ne grīdas. Neviens caurumiņš sienā nav izurbts un neviena nagliņa iesista!” uzsver Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja – galvenā krājuma glabātāja Dace Tabūne.

 

„Trīs lietas – labas lietas”, atzīst izstādes „Cēsu Jaunā pils: vēsture, izpēte, atjaunošana” veidotāja, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja galvenā speciāliste muzeja ekspozīciju un izstāžu darbā Vija Rozentāle, un piebilst, ka „neskatoties uz to, ka Pils iedzīvotāji ēku dažādos gadsimtos pielāgojuši savām vajadzībām, iznīcinot visu lieko, no Zīversu laikiem saglabājušies trīs autentiski priekšmeti: Cēsu pilsmuižas lukturis, konsoles rotājums lilijas zieda formā un alumīnija trepju fragments”. Tos visus vienuviet var ieraudzīt izstādē, kurā eksponētas arī Jaunās pils arheoloģisko izrakumu laikā iegūtās senlietas, vēsturiskie plāni, 19.gs. zīmējumu un fotogrāfiju kopijas, oriģinālpriekšmeti no muzeja krājuma un ēkas rekonstrukcijas gaitā iegūtie būvmateriāli. Atsegtās un nokonservētās konstrukcijas un interjera apdares elementi stāsta par Cēsu Jaunās pils turpat četrus gadsimtus bagāto vēsturi.

 

Sadarbībā ar a/s „Cēsu alus” tapusi pirmā alus izstāde Latvijā "”Cēsu alus” vēsture un ieguldījums Cēsu pilsētas attīstībā". Izstāde apmeklētājiem vēstī saistošu stāstu par Cēsu pilsētas nozīmīgākā rūpniecības uzņēmuma vēsturi, ļaujot iepazīt tā darbības ietekmi uz pilsētas ekonomisko dzīvi, vēsturiskā centra apbūvi, pilsētas vides veidošanu un notikumiem, kuri veidojuši un veido, ietekmējuši un turpina ietekmēt kultūras tradīcijas pilsētā.

 

Jaunās pils otrajā stāvā iekārtota jūlija beigās notikušā Cēsu 21.starptautiskā akvareļglezniecības plenēra darbu izstāde, t.sk., plenēra dibinātāja mākslinieka Pētera Rozenberga piemiņas izstāde. Abas izstādes 2008.gada novembrī nomainīs svētku izstāde, kas veltīta Latvijas Republikas 90.gadadienai „No dziesmas līdz Nacionālai valstij!”

 

Šī izstāde, kā arī a/s „Cēsu alus” un Jaunās pils atjaunošanai veltītās izstādes, apmeklētājiem būs pieejamas aptuveni divus gadus, kad Pili slēgs, lai īstenotu 3. un 4. stāva restaurācijas un rekonstrukcijas darbus, kuru ietvaros plānots iekārtot nodarbību klases, kinozāli, kā arī konferenču un semināru telpas, tādējādi attīstot Cēsu muzeju par tikšanās vietu vietējā, reģionālā un valsts līmenī. Iecerēts izveidot jaunu Cēsu pilsētas un Vidzemes novada vēstures pastāvīgo ekspozīciju „Cēsis – Latvijas vēstures simbols” un paralēli iekārtot īslaicīgās izstādes par dažādām tēmām.  

 

Vasaras sezonā Cēsu Jaunā pils ir atvērta no plkst. 10.00 līdz 19.00, bet piektdienās un sestdienās – līdz plkst. 20.00. Pirmdiena - brīvdiena. Ieejas maksa pieaugušajiem ir Ls 2; bērniem, studentiem, pensionāriem – Ls 1. Biļete ietver arī Izstāžu nama apmeklējumu. Pagaidām ieeja Jaunajā pilī tiek nodrošināta caur Pils dārzu. Augusta beigās biļešu kases tiks iekārtotas jaunā Apmeklētāju centra telpās, uz kurām no tagadējā Kučieru namiņa pārcelsies arī Cēsu Tūrisma informācijas centrs.

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja

Linda Šlēziņa

Vidzemes Vēstures un Tūrisma centra

galvenā speciāliste mārketinga un sabiedrisko attiecību jautājumos

Tālr. 64127755, mob.tālr. 26666365

e-pasts: linda.slezina@cesis.lv

www.vvtc.cesis.lv

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv