Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 17.februāris   Vārda dienu svin: Donats, Konstance
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2007.gada 2.oktobris  


Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Cēsu rajonā uzvar bruņcepuru dzegužpuķe

       Pirmajās Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās, kas notika no 1.augusta līdz 14.septembrim, Cēsu rajonā piedalījušies vairāk nekā 500 balsotāji, bet valstī kopā – 12 tūkstoši. Par Cēsu rajona uzvarētāju kļuvusi viena no Latvijas orhidejām – bruņcepuru dzegužpuķe. Kopā ar 25 pārējo rajonu vēstniekiem dzegužpuķe tagad veidos simbolisku Latvijas Augu vēstniecību, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanai un savvaļas augu aizsardzības jautājumiem. Augu vēstniecības vēlēšanas rīkoja Latvijas Dabas fonds.          

     Bruņcepuru dzegužpuķe ir viena no retākajām dzegužpuķu sugām. Šī krāšņā orhideja aug dažāda mitruma pļavās un zied maijā, jūnija sākumā. Jo īpaši šai sugai nepatīk lauksaimniecības ķimikāliju lietošana, nosusināšana. Protams, ir arī svarīgi ļaut augam noziedēt, nevis noplūkt to pašā plaukumā. Mūsdienās bruņcepuru dzegužpuķe Latvijā kļuvusi par retumu un ierakstīta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Cēsu rajons ir viens no nedaudziem, kura pļavās šī suga ir sastopama. Augu vēstniecībā bruņcepuru dzegužpuķe ieņems Aizsardzības vēstnieka amatu un stāstīs par nepieciešamību retas augu sugas aizsargāt starptautiskā līmenī, veidojot arī īpaši aizsargājamas dabas teritorijas.

 

     Uz 26 vēstnieku vietām valstī kandidēja 64 augi, nobalsot bija iespējams 35 vēlēšanu iecirkņos visā Latvijā un projekta mājas lapā internetā www.auguvestnieciba.lv. Augus – vēlēšanu kandidātus pavasarī izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu “listē” iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus. Saskaitot vēlēšanu iecirkņos un internetā nodotās balsis, par pirmās simboliskās Augu vēstniecības vēstniekiem kļuvuši:

 

Aizkraukles rajons

Meža vizbulis

Limbažu rajons

Zemeņu āboliņš

Alūksnes rajons

Dzeltenā dzegužkurpīte

Ludzas rajons

Ruiša pūķgalve

Balvu rajons

Apaļlapu rasene

Madonas rajons

Laksis

Bauskas rajons

Tīruma zilausis

Ogres rajons

Smiltāja esparsete

Cēsu rajons

Bruņcepuru dzegužpuķe

Preiļu rajons

Mazā lēpe

Daugavpils rajons

Alpu āboliņš

Rēzeknes rajons

Mānīgā knīdija

Dobeles rajons

Zīda magone

Rīgas rajons

Pļavas silpurene

Gulbenes rajons

Dumbrāja vijolīte

Saldus  rajons

Mušu ofrīda

Jēkabpils rajons

Peldošais ezerrieksts

Talsu rajons

Smaržīgā naktsvijole

Jelgavas rajons

Meža tulpe

Tukuma rajons

Krūmu čuža

Kuldīgas rajons

Krāšņā neļķe

Valkas rajons

Vīru dzegužpuķe

Krāslavas rajons

Meža silpurene

Valmieras rajons

Bezdelīgactiņa

Liepājas rajons

Sibīrijas skalbe

Ventspils rajons

Parastā purvmirte

    

       Katrs vēstniecībā iekļuvušais augs saņems savu vēstnieka amatu simboliskajā vēstniecībā un stāstīs savu stāstu par dabas aizsardzību. Tā, piemēram, dzeltenā dzegužkurpīte kļūs par vērtīgo mežu vēstnieku, zīda magone kā Jāņuzāļu vēstnieks aicinās līgot dabai draudzīgi, iepazīt Jāņuzāles un plūkt tās, neiznīcinot, bet dabisko pļavu vēstniece bezdelīgactiņa stāstīs par bioloģiski vērtīgu zālāju apsaimniekošanu. Galīgais vēstnieku amatu sadalījums būs zināms 4.oktobrī, kad plkst. 13.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53 tiks atklāta arī Latvijas Augu vēstniecības foto izstāde. Iecerēts, ka nākamgad šī izstāde viesosies visos Latvijas rajonos.

 

     Projekta aktualitāte un sadarbības partneri

     Ar projektu “Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai” Latvijas Dabas fonds kā apvienības “Planta Europa” dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā “Wake Up Call For Wild Plants”, kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība un valsts aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas”.

     Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas. Par starptautiskā projekta rezultātiem organizācija “Planta Europa” informēs ES valstu vides ministrus oktobra vidū plānotajā vides ministru sanāksmē Bukarestē.

 

     Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

         Foto autors - Viesturs Lārmanis

 

Ilze Salna

Augu vēstniecības projekta vadītāja

Latvijas Dabas fonds

Papildus informācija – 7359511, salna@ldf.lv

www.auguvestnieciba.lv

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv