Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2019.gada 17.novembris   Vārda dienu svin: Hugo, Uga, Uģis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 2.oktobris  


Startēs pirmā Latvijas kosmiskā zonde "ZINOO-1"

 

Sadarbojieties Cēsu zinātnes centram Z(in)oo un Rīgas Tehniskai Universitātei tuvāko dienu laikā tiks realizēts nozīmīgs un Latvijas vēsturē unikāls zinātnisks projekts - pirmās kosmiksās zondes „ZINOO-1” palaišana. Plānots, ka zonde sasniegs vismaz 30km augstumu un iemūžinās Latviju no kosmiskiem augstumiem.

 

Idejas aizsākums meklējams vēlmē veicināt jauniešu zinātkāri par kosmosa nozari kā tādu un šis ir tikai pirmais solis no apjomīgās programmas. Zinātnes centra Cēsīs Z(in)oo idejas autors un centra direktors Pauls Irbins uzskata: "katram cilvēkam piemīt unikāls un neatkārtojams potenciāls, kuru vēlamies palīdzēt atklāt, rosinot cilvēkos dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Kosmiskās zondes “Zinoo-1” ceļojums ir apliecinājums iespējām, kas pastāv mūsdienu pasaulē. Mēs vēlamies iedvesmot Latvijas jauniešus sekot saviem sapņiem, un esam pārliecināti, ka zinkāre ir ceļš uz sasniegumiem.”

Zondes tehnisko izgatavošanu uzņēmās Rīgas Tehniskās Universitātes Enerģētikas un Elektronikas fakultātes studenti Armands Šenfelds un Mārcis Priedītis. Abu studentu darbu uzraudzīja un vadīja RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs. Zondē būs iemontēta īpaša videokamera un GPS sekotājs, kas spēj izturēt līdz mīnus 50 grādu aukstumu. Paredzēts ka zonde sasniegts 30km augstumu apmēram stundas laikā. Šādā augstumā atmosfēras spiediens sastāda tikai 1,4% no pierastā, ko var uzskatīt par bezgaisa telpu. Šādā augstumā lidmašīnas vairs nespēj pacelties. Pie zondes tiks piestiprināts termometrs, lai pēc zondes atgūšanas, varētu redzēt temperatūras izmaiņas dažādos atmosfēras slāņos.

 

Kosmiskā zonde “Zinoo-1” tiks palaists no Skrīveru meteoroloģijas novērošanas stacijas un tā pacelšanās tiks novērota caur teleskopu ar 50 kārtīgu palielinājumu. Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas balons pārsprāgs un zonde ar izpletni atgriezīsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklēt. RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs uzsver: „Zonde tika uzbūvēta divu nedēļu laikā, izmantojot ikdienā pieejamos materiālus un tehnoloģijas. Tas parādīja, ka cilvēki ir spējīgi izdarīt lielus darbus, ja viņus apvieno iedvesmojoša ideja.”

 

Kosmiskās zondes "Zinoo-1" palaišana ir tikai viens no soļiem zinātkāres veicināšanā. Jau vairāk kā gadu Cēsis darbojas zinātkāres centrs Z(in)oo - mācību procesa iedvesmojošs partneris, kas caur interaktīviem eksponātiem atraisa interesi un iedvesmu meklēt atbildes. Eksponāti ļauj mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju žūpolēs, izprast berzi braucot ar neparastiem kartingiem, redzēt skaņu, saprast katapults vadības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni, kustināt priekšmetus ar domu spēku un vēl un vēl.

 

Šā gada spetmebrī durvis vēra centra filiāle Rīgā ar izstādi Zili Brīnumi, kas tapa sadarbībā ar Aldi Kalniņu. Jau 2013. gada vasarā tiks organizēta pirmā Latvijas kosmonautikas nometne, kurā bērni paši varēs būvēt raķetes, izgatavot kosmiskās zondes un mēģināt pārspēt esošos rekordus.

           

Projekta realizācijai jau ir saņemt atbalsts no Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra, uzņēmumiem Lielvārds, Grandeg, Telia. No zondes iegūtais videomateriāls un uz zemes uzfilmētais materiāls vēlāk tiks izmantoti dokumentālās filmas sagatavošanai.

 

Kosmiskās zondes “Zinoo-1” komanda aicina visus kosmosa entuziastus un interesentus vērot zondes palaišanu klātienē. Lai iegūtu uzaicinājumu un sīkāku informāciju ir jāreģistrējas www.zinoo.lv lapā.

 

Vairāk informācijas:

www.zinoo.lv

www.facebook.com/ZinatnesCentrsZINOO

www.draugiem.lv/zinoo/

twitter.com/ZinooCesis

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv