Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 30.marts   Vārda dienu svin: Nanija, Ilgmārs, Igmārs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2011.gada 4.aprīlis  


KOKI PILSĒTĀ

 

Cēsu novada pašvaldības Kokaugu aizsardzības komisija regulāri veic pilsētā augošo koku apsekošanu, novērtē to stāvokli, plāno koku kopšanas un vainagu veidošanas darbus, kā arī izskata iesniegumus par koku nozāģēšanu vai vainagu veidošanu. Pavasaris, kā parasti, ir aktīvākais darba laiks apstādījumos.

Apsekojot pilsētu, atklājās vairāki nepatīkami pārsteigumi. Viens no tādiem bija vērienīga koku izzāģēšana, lai sagatavotu malku. Zāģētājs gan apgalvoja, ka koki bijuši veci, iztrupējuši un bīstami, bet nozāģēto koku celmi liecināja pavisam ko citu.

Vairākās vietās novērojām ļoti nemākulīgu koku vainagu veidošanu, kā arī koku pilnīgu izkropļošanu, atstājot ~ 3m augstus stumbrus, kas labākajā gadījumā atjaunosies ar snaudošajiem pumpuriem un izaugušie zari būs šaurā leņķī pret stumbru, līdz ar to trausli un bīstami.

Iedzīvotāji, noteikti labu gribēdami, paši saviem spēkiem un neko iepriekš nesaskaņojot, veidojuši koku vainagus. Daudzviet tas tiek darīts neprofesionāli, neņemot vērā pilsētas stādījumu kopējo tēlu. Tāpat jāapzinās, ka katrai koku sugai ir citādāki vainaga veidošanas principi. Ir koki, kas ļoti labi pacieš apgriešanu un apzāģēšanu, piemēram Holandes liepas, bet ir koki, kas ļoti ilgi nespēj atjaunoties vai arī pēc apzāģēšanas veido kroplus vainagus, piemēram, bērzi, kļavas, kastaņas. Jā, daudzviet pilsētā koki ir veci, pārauguši, bet tas nenozīmē, ka katrs  drīkst zāģēt, kā ienāk prātā. Atbalstāma ir iedzīvotāju vēlme sakopt savus īpašumus, un tas jādara saskaņojot ar atbildīgajiem speciālistiem. Ja kokiem sākta vainagu veidošana, lai tie būtu piemēroti pilsētas apstādījumiem, tad tas jādara regulāri, pieaicinot speciālistus. Tā notiek Raunas ielā un Uzvaras bulvārī, kur koku vainagiem tiek mākslīgi veidotas formas. Citās ielās koku vainagiem cenšamies saglabāt dabīgas formas vainagus, ņemot vērā transporta plūsmas intensitāti, izzāģējam apakšējos zarus, retinām vainagus vai sašaurinām tos.

Jāatgādina, ka bieži vien koku mūžs ir daudz ilgāks par cilvēka mūžu, neprofesionāli kopjot kokus, mēs tiem nodarām pāri, neapzinoties to, ka koks neatjaunojas ne dienas, ne gada, pat ne vairāku gadu garumā, un kļūdu labošana nebūs iespējama. Tāpat no jauna iestādītie koki lieli izaugs pēc vairākiem desmitiem gadu, tāpēc stādot jāzin pieauguša koka izmēri un jāpārdomā, kas notiks ar ēkām, ielām, citiem apstādījumiem, kad koks būs izaudzis liels.

Vairāk iesaku pievērst uzmanību koku pioniersugām (bērzi, kļavas, apses, kārkli u.c.), kas paši iesējušies sētmalēs, gravu malās, pat dārzos un celiņu segumos. Šie kociņi, kamēr vēl ir mazi, jāizravē kā nezāles, lai vēlākos gados neradītu problēmas īpašumu apsaimniekošanā. Pat uz maģistrālajām ielām, gan Raunas, gan Vaļņu ielā, novērojami aizauguši apstādījumi, kur dekoratīvo kokaugu stādījumos redzamas jau labi paaugušās kļavas un oši, kas sen bija jāizravē.

Diemžēl nepareizs ir uzskats, ka koks aug pats no sevis, ka nekas ar to nav jādara un koki nav jākopj, jo tie ir lieki izdevumi. Jātceras, ka papildus estētiskajai vērtībai, kokiem pilsētā ir liela bioloģiskā, ekoloģiskā un arī kultūrvēsturiskā vērtība. Koku vērtība daudzkārt tiek nesamērīgi pārspīlēta vai tīšām pazemināta. Tikpat pašsaprotams ir pieņēmums, ka kokus stādīt un kopt prot jebkurš, taču vairumā gadījumu problēmas rodas tad, ja darbu veic neprofesionāli.

Vēlos atgādināt, ka Cēsu novada dome ir apstiprinājusi saistošos noteikumus Nr. 31. „Par kokaugu un apstādījumu uzturēšanu un aizsardzību”, kuri cita starpā nosaka, ka „Kokaugu ciršanu un vainagu veidošanu Cēsu novadā (gan ārpus meža zemes, gan meža zemē) var veikt tikai ar izsniegtu Komisijas lēmumu - ciršanas atļauju, kurai koku ciršanas laikā jāatrodas darba izpildes vietā.” un „Par šo noteikumu pārkāpšanu Atbildīgā persona tiek saukta pie administratīvās atbildības.” Lai neradītu nevajadzīgas problēmas, lūdzu ievērojiet noteikumus, pie tam, izmantojiet izdevību uzklausīt un saņemt kompetentu speciālistu viedokli un padomus, jo katrs iesniegums tiek izskatīts individuāli un katra adrese apsekota dabā.

 

Dace Laiva

 Cēsu novada pašvaldības Ainavu arhitekte

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv