Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 30.maijs   Vārda dienu svin: Vitolds, Lolita
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 4.decembris  


Aicinām cēsniekus diskutēt par Latvijas Kultūras vērtībām

 

Latvijas Kultūras kanons tiek veidots kā ievērojamāko, izcilāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums, kurā iekļauti visu laiku nozīmīgākie sasniegumi kultūras nozarē, var teikt – Kultūras kanons būs kultūras atmiņa, tās radīšana un izplatīšana.

 

Tā nepieciešamība saistāma ar diskusijām par Latvijas kultūras savdabību kopējā Eiropas kultūras telpā, laikā kad ir svarīgi saglabāt savu nacionālo identitāti, padomāt par to, kādu kultūras mantojumu atstājam nākamajām paaudzēm, paralēli veidojot skatījumu uz kultūras pamatvērtībām – no šodienas skatu punkta.

 

Latvijas Kultūras kanona izveides mērķis ir izvēlēties visizcilākās Latvijas kultūru raksturojošās kultūras vērtības dažādās mākslas jomās ar kurām lepojamies, un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu nodrošinot piederības izjūtu Latvijai.

 

Latvijas kanona iespējas piedāvā parādīt vēstures un kultūras nozīmīgākos pieturas punktus, sabiedrībai diskutēt par kultūras vērtībām, kvalitātes kritērijiem, kanons var kalpot kā kvalitātes etalons vai orientieris jaunu vērtību apgūšanā, sniegt jaunas zināšanas par Latvijas mākslu un kultūru, atcerēties sen aizmirstās kultūras vērtības.

 

Būtiski ir arī tas, ka kanons nebūs nemainīgs, jo ir iecerēts to ik pēc noteikta laika (5 vai 10 gadiem) aktualizēt.

 

Latvijas Kultūras kanona izveides pamatā plānots izmantot Dānijas modeli. Iecerēts, ka Latvijas kultūras kanons varētu aptvert sekojošas nozares: arhitektūra un dizains, kino, literatūra, mūzika, skatuves māksla, vizuālā māksla un tautas tradīcijas, kurām tiks pievērsta īpaša uzmanība, izveidojot atsevišķu kanona nozari, kurā tiktu ietvertas spilgtākās mūsu tautas tradīcijas.
Katrā nozarē tiks izvēlēti 12 mākslas darbi. Katras nozares ekspertu komisijā ir 5 eksperti - pārstāvji gan no akadēmiskās vides un radošās vides, gan nozares kritiķi un nozares nozīmīgāko institūciju vadītāji.

 

Kanona apspriešanas procesā plānotas sabiedrības iesaistes diskusijas – viedokļu forums mājas lapā, diskusijas medijos, īpaši pasākumi.

 

Šobrīd ir noslēdzies Latvijas Kultūras kanona sagatavošanas otrais posms, un eksperti sabiedrības diskusijai piedāvā sarakstus ar aptuveni 30 katras nozares kultūras vērtībām.

 

Cēsniekiem saistoša varētu būt diskusijas no mākslas nozares saraksta par Vilhelma Purvīša (1872-1945) gleznotajām ainavām, no mūzikas nozares Alfrēda Kalniņa ((1879-1951) opera „Baņuta” un solo dziesmas, literatūras nozarē Eduarda Veidenbauma (1867-1892) dzeja, K. Skalbes (1879-1945) „Ziemas pasakas”, Reinis un Matīss Kaudzītes (1839-1920;1848-1926) „Mērnieku laiki”, bet sadaļā arhitektūra un dizains iekļauta apstiprināšanai Āraišu ezerpils (9.-10. g.s) un Cēsu pils (13.-17. gs.). Kino cienītājiem interesanta varētu būt sadaļa kino, savukārt nozarē tautas tradīcijas iekļauti ne gadskārtu svētki, bet arī tautasadziesmas, Lielvārdes josta, cimdi, cimdu raksti, kapu kopšanas tradīcijas, Dziesmu svētki, pirts u.c.

 

Aicinām arī cēsniekus aktīvi iesaistīties diskusijā un rakstīt komentārus par Latvijas Kultūras vērtībām mājas lapā www.kulturaskanons.lv, vai arī iepazīties ar informāciju par Latvijas Kultūras kanona ideju un izveidi Latvijas Kultūras Ministrijas mājas lapā www.km.gov.lv. Turklāt ir iespēja arī pašiem ieteikt, jūsuprāt, nozīmīgākos sasniegumus kultūrā un mākslā.

 

Informāciju sagatavoja:

Daiga Janševska

Cēsu Kultūras centra reklāmas speciāliste

Tel. 64122431

e – pasts: daiga@kulturcentrs.lv

www.kulturcentrs.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv