Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.jūlijs   Vārda dienu svin: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 5.februāris  


Idejām ir kur rasties un īstenoties

Kopš Cēsu Biznesa inkubatora (BIC) atvēršanas pagājis jau pusgads. Šajā laikā savu ideju īstenot apņēmušies jau divpadsmit jaunie komersanti. Kā veicas biznesa veidošanā, stāsta viena no perspektīvajām uzņēmējām – Sigita Klētniece un SIA „Cēsu klēts” pārstāve, BIC koordinatore Ilze Rubene.

 

Šobrīd Sigita Klētniece jau aktīvi strādā pie biznesa attīstīšanas arī interneta vidē un kopā ar savu uzņēmējdarbības partneri plāno atvērt veikalus Cēsīs un Valmierā.

 

Kā tas viss sākās? Kā izdomāji pieteikties un kāpēc?

Sigita Klētniece: - Sākumā domāju, ka tas neattiecas uz mani, ka pieteiksies ļoti daudz pretendentu, - nu ko es ar savām „mazajām” idejām? Tomēr metu kautrīgumu pie malas un aizpildīju veidlapu.

 

Un kur Tu uzzināji par iespēju pieteikties Biznesa inkubatorā Cēsis?

Sigita Klētniece: - Par šo iespēju uzzināju no laikraksta „Cēsu Vēstis”. Ciemojoties sāku šķirstīt un ieraudzīju aicinājumu pieteikties. Tajā brīdī man bija ļoti daudz domu par sava biznesa veidošanu, tikai nezināju ar ko sākt. Izlasīju un domāju – nu kā var tā sakrist – man ir idejas un te ir piedāvājums tās realizēt! Apmēram nedēļu domāju, tad internetā, Cēsu mājas lapā www.cesis.lv aizpildīju anketu un nosūtīju. Mani uzaicināja uz tikšanos. Izrādās, es pieteicos pirmā. Tas mani, goda vārds, pārsteidza, jo es, kā jau ar latviešu kautrīgo dabu, vilcinājos. Domāju, ja es neko nedarīšu, tad nekas nenotiks!

 

Un tālāk kas notika?

Sigita Klētniece: - Mani uzaicināja uz pirmo tikšanos, kur bija jāpastāsta sava ideja komisijai.

 

Un kāda likās komisija? Barga?

Sigita Klētniece: - Nepavisam nē. Es biju nobijusies un satraukusies par to, ka nezināju, kas mani sagaida tālāk. Sagatavojos tā pa „pilnu programmu”, jo domāju, ka būs ļoti daudz pretendentu, un man būs jāpārliecina komisija. Sapratu, ka tur būs cilvēki, kas saprot biznesa vadīšanas lietas un palīdzēs man ar padomu un iedrošinās. Un tā arī ir noticis, esmu iedrošināta un motivēta paveikt lietas, lai mans bizness attīstītos veiksmīgi.

 

Ilze Rubene: - Bija saprotama un laba prezentācija. Pirms tam pa telefonu izrunājām, ka tikšanās laikā jāizklāsta sava ideja, jāpastāsta – ko cilvēks vēlas. Mums ir svarīgi saprast, kur BIC palīdzība ir nepieciešama, kurā stadijā ideja ir attīstīta līdz šim.

 

Kas bija komisijā?

Ilze Rubene: - Komisiju veido BIC valde – pārstāvji no SIA „Cēsu Klēts”, biedrības „Biznesa inkubators Cēsis”, kā arī no Cēsu pilsētas domes.   

 

Cik ilgā laikā Tev paziņoja – esi vai neesi uzņemta BIC?

Sigita Klētniece: - Par to, ka esmu uzņemta BIC, man paziņoja jau pāris dienas pēc idejas prezentēšanas.

 

Kā viss attīstījās tālāk?

Sigita Klētniece: - Pēc apstiprināšanas man bija jāizlasa BIC atsūtītais Biznesa plāna paraugs un jāpārdomā, kā spēju savu ideju izteikt, jāsaprot, kas nepieciešams, jānoformulē neskaidrie jautājumi, lai jau tikšanās laikā ar savu konsultantu varētu tos noskaidrot. Vēlāk notika tikšanās ar BIC piedāvāto biznesa konsultantu – mentoru. Tas ir uzņēmējdarbības vidi pārzinošs cilvēks, kas sniedz konsultācijas inkubatora ietvaros bez maksas.

 

Pēc cik ilga laika bija tikšanās ar Tavu konsultantu (mentoru)?

Sigita Klētniece: - Divu nedēļu laikā pēc idejas prezentēšanas BIC. Patiesībā jau tā bija ļoti svētīga, jo tapa skaidrs, kas mani sagaida, ar ko jārēķinās, bija iespēja izvērtēt ideju no dažādiem aspektiem. Pēc tikšanās ar konsultantu, kļuva skaidrāks, kā tieši BIC var atbalstīt manu biznesa ideju. Mana sākotnējā biznesa ideja bija saistīta ar Vācijas uzņēmējdarbības tirgu, un šis mentors labi orientējas biznesā Latvijas, Vācijas un Austrijas tirgos, tāpēc bija vienreizēja iespēja ar viņu izrunāties. Sarunas laikā nonācu pie secinājuma, ka šī ideja praksē nedarbosies un vajadzīga cita uzņēmējdarbības ideja.

 

Vai notiek kādas regulāras konsultācijas? Vai Tu vari zvanīt un jautāt? Kā tas notiek?

Sigita Klētniece: - Jā, mums ir regulāras konsultācijas. Mans konsultants Agris Lapiņš zvana apmēram reizi nedēļā un uztraucas, lai mana darbošanās neapstātos. Pārvaicā kā sokas, cik tālu esmu tikusi, kas vēl plānots, izrunājam kā pareizāk darīt.

 

Tas, kas mani biedēja uzsākot darbošanos, bija dažādas neparedzamās situācijas. Nezināju kā pareizi rīkoties, kā uzrunāt potenciālo sadarbības partneri, kā tālāk vajadzētu plānot biznesa attīstību utt. Mentors ieteica, kā jāveic tirgus izpēte, piemēram, jāapmeklē līdzīgs uzņēmums reģionā u.c. palīdzēja ar idejām, kā runāt, kā noskaidrot dažādus jautājumus, kas saistīti ar idejas īstenošanu. Jāteic, tas ir to vērts! Tā ir pieredze, ko patiesībā neuzzinātu, ja vienkārši uz ielas pieietu viņam klāt.

 

Un tālāk?

Sigita Klētniece: - Tad BIC uzaicināja mani uz Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) organizētu semināru Valmierā par informāciju tehnoloģiju (IT) izmantošanu biznesa attīstībā. Nākamajā vakarā pēc semināra es jau atkal kalu plānus.

 

Par jaunu biznesa ideju?

Sigita Klētniece: - Nē, līdz šim es nodarbojos ar ekoloģiskā dzīvesveida popularizēšanu - organizēju un rīkoju cilvēku izglītošanu par mājas tīrīšanu bez ķīmijas, un saistībā ar to, ko šobrīd daru, apvienojot to ar seminārā uzzināto, sapratu, ka ir īstais brīdis, lai savu biznesu attīstītu arī internetā. Šobrīd jau izveidota interneta mājas lapa www.norweks.lv, kur tālāk piedāvāju produkciju ar aprakstiem un informāciju. Tikai divu nedēļu laikā pēc semināra viss jau notika!

 

Kā Tu saproti tagad, kas ir BIC un kā tas var Tev palīdzēt?

Sigita Klētniece: - Varu teikt, ka viens no svarīgākajiem punktiem, ir tas, ka BIC izvērtē biznesa ideju, cik tā ir dzīvotspējīga, ļauj ideju izvērtēt no jau sen biznesā strādājošu konsultantu pieredzes. Kā arī ar biznesa plāna palīdzību norāda uz punktiem, par ko jāpadomā uzsākot biznesu. Piemēram, ne tikai par noformējumu veikalam, bet arī par sagādes pusi, par to, kā darboties finanšu jomā, kādiem ir jābūt naudas ieguldījumiem, kādai peļņai, jāveic tirgus izpēte, to visu palīdz saprast BIC piedāvātie konsultanti, kas ar savu pieredzi labprāt palīdz jaunajiem komersantiem. Bez tam BIC arī nodrošina ar telpām, biroja aprīkojumu u.c. pakalpojumiem, kas šobrīd ir bez maksas.

 

Tātad BIC saliek pa punktiem kā ideja darbojas praksē?

Ilze Rubene: - Jā, sarunas laikā cilvēks saprot, ko īsti grib darīt biznesa vidē, jo viens solis ir izdomāt ideju, otrs solis ir to noformulēt un trešais, atbildot uz jautājumiem par uzņēmuma attīstību, rast skaidrību kā to veiksmīgi realizēt. Ir labi, ka ir ar ko runāt par savu ideju, BIC cilvēki piedāvā savu pieredzi, lai attīstītu jaunos komersantus. Reizēm cilvēkam ir ideja, bet viņam nav skaidrs ar ko sākt un kā tā nostrādātu, jo ne vienmēr ikdienā līdzās ir cilvēki, ar kuriem var savas idejas un plānus apspriest. Savukārt šeit cilvēki ir vērsti, lai palīdzētu cilvēkam ideju attīstīt. Konsultanti pārstāv arī biedrību „Biznesa eņģeļi”, kuras darbības mērķis ir jauno komersantu atbalstīšana.

 

Par uzņēmuma dibināšanu? Kad to plāno darīt? Vai jau nodibināts?

Sigita Klētniece: - To mēs plānojam veikt š.g. sākumā. Ar ALTUM[1] programmu plānojam piesaistīt finansējumu.

 

Un tad?

Sigita Klētniece: - Jāiesniedz projekts, un tad atliek tikai darīt!

 

Vai citi cilvēki Tavu paziņu lokā ir interesējušies par biznesa inkubatoru, kas tur notiek?

Sigita Klētniece: - Ir, un es iesaku viņiem pieteikties, jo ļoti daudziem cilvēkiem ir interesantas idejas. Viens cilvēks no mana paziņu loka jau ir pieteicies BIC. Savu iespēju robežās cenšos iedrošināt.

 

Ko Tu ieteiktu cilvēkam, kam ir pilna galva ar idejām, bet viņš īsti nezina – vai darīt, nedarīt, kā, un kuru ideju?

Sigita Klētniece: - Raksti pieteikumu, piesakies, Tevi uzklausīs, Tu gūsi atbalstu!

 

Bet tur jau tā lieta, ka cilvēki domā – tas nav priekš manis, es tur neiederēšos ar savu ideju, ko tad viņi var man palīdzēt?

Sigita Klētniece: - Nemēģinot mēs nezinām, kādas iespējas mums tiks piedāvātas. Ja nebūtu BIC, es nekad nebūtu uzzinājusi ne par semināru, ne par iespējām, ne arī man būtu iespēja konsultēties bez maksas ar profesionāliem uzņēmējiem. Tas ir atbalsts un iedrošināšana. Iespējams, es vēl tagad ar ideju cīnītos neīstajā virzienā. Šobrīd jau notiek aktīvs darbs pie idejas īstenošanas. Ir pagājuši daži mēneši, bet cik daudz jau izdarīts! Galvenais ir pārvarēt savu kautrību un mēģināt. Nekas slikts jau no tā nenotiks, tikai pārbaudīsi vai ideja ir laba vai attīstīt citu!

 

Ilze Rubene: - Cilvēki ir dažādi, tāpat kā viņu idejas. Ir cilvēki, kas šobrīd nogaida, jo ir sarežģīts ekonomiskais stāvoklis, un mums apkārt tiek teikts, ka šis nav labākais laiks, lai kaut ko uzsāktu un īstenotu. Bet varbūt tas ir pats labākais laiks, kad to darīt. Citi nogaida – mēs rīkojamies! Ir cilvēki, kam padomā ir vairākas idejas, bet nav uzdrīkstēšanās kaut ko uzsākt, lai to īstenotu, baidoties no tā, ka vieni galā netiks, kā arī – vai attiecīgā ideja ir pietiekami dzīvotspējīga. Bet ir jāuzdrīkstas, nu paņemiet vienu ideju un mēģiniet. Rezultātu līdz galam prognozēt nevar, tomēr neriskējot nevar zināt, vai tā nav lieliska ideja. Protams, ir vajadzīga uzņēmība. Šeit ir cilvēki, kas darbojas un atbalsta, cilvēki ar biznesa uzņēmēju atbalsta fondu. Tā ir tā nenovērtējamā bagāža, ka šobrīd ir vajadzīga, kas par brīvu citur nav pieejama. Atliek izmantot iespēju un piedāvājumu.

 

Varbūt cilvēkiem liekas, ka citiem būs labākas idejas?

Ilze Rubene: - kā saka BIC valdes priekšsēdētājs Dairis Cālītis: „Nav sliktu ideju, ir tikai slikts izpildījums.” Te palīdz šo izpildījumu veidot veiksmīgu. Ja kāda ideja nav dzīvotspējīga, domājam citu un rīkojamies!

 

Nu tad veiksmīgi turpināt un attīstīt ideju!

Paldies!

 

FAKTI:

  • Biznesa Inkubators Cēsis Pļavas ielā 3a, Cēsīs uzsācis darbību no 2008.gada 11.augusta (dibināts 2006. gada 28.decembrī)
  • BIC adrese: Cēsis, Pļavas iela 3a.
  • Pašlaik par inkubatoru: www.cesis.lv /Biznesa inkubators
  • Līdz 31.01.2009. tajā pieteikušies 12 ideju autori
  • BIC un Cēsu pilsētas dome 2009.gada janvārī vienojās par sadarbības līguma pagarināšanu Biznesa inkubatora Cēsis tālākai attīstībai un funkciju veikšanai.


[1] ALTUM ir valsts akciju sabiedrības “Latvijas Hipotēku un zemes banka” (Hipotēku banka) struktūrvienība, kas kreditē uzņēmējus un sniedz cita veida atbalstu valsts un Eiropas Savienības atbalsta programmu ietvaros.Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv