Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 4.aprīlis   Vārda dienu svin: Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 7.februāris  


15. februārī tikšanās ar rakstnieci Ingunu Baueri

15. februārī pulksten 17.00 bibliotēkas Baltajā zālē cikla „Atvērsim grāmatu kopā” kārtējais pasākums – ,,Saruna ar Ingunu Baueri par dižo piebaldzēnu sievām, mīlestības brīnumaino spēku un lietu maģiju jaunākajos rakstnieces romānos”. Kopā ar Cēsu tautas teātra aktieriem atvērsim grāmatu „Skolas Līze”, ieskatīsimies topošās grāmatas par Andreja Pumpura sievu Edi lappusēs.

Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts „Viņš / Viņa raksta, mēs lasām, domājam...”

Ieeja bez maksas 


Inguna Bauere – rakstniece, žurnāliste, inženiere, skolotāja, laikraksta ,,Latvijas Avīze” romānu konkursa uzvarētāja. Viņa ir dzimusi Cēsīs, bet bērnību pavadījusi Liepājā, tagad dzīvo Vecpiebalgā.

No 2004. līdz 2011. gadam izdotas 12 viņas grāmatas: „Sauc mani sniegā” (2004), „Nabassaite” (2005), „Pieskāriens tumsai” (2005), „Ādaži” (2006), „Tradicionālu guļbūvju celtniecība” (2007), „Vai tiešām truša dēļ” (2007), „Vecpiebalga. Ieraudzīt, iepazīt, izjust” (2007), „Kļūdas labojums” (2008), „Kurš viņus sapratīs?” (2009), „Lizete, dzejniekam lemtā : Lizetes un Kārļa Skalbes dzīvesstāsts” (2009), „Tu esi mans tētis” (2009), „Skolas Līze” (2011).  Šī gada 31. janvārī „Latvijas Avīze” sāka publicēt I. Baueres jauno romānu „Ādama gredzens”, tā galvenās varones Antonijas prototips ir Astrīda Knāķe, ilggadējā Jaunpiebalgas vidusskolas direktore, kura rakstniecei uzticēja savai dzimtai piederīgo likteņstāstus. Tuvākajās nedēļās lasītāji grāmatnīcās varēs iegādāties jau trešo rakstnieces grāmatu par rakstnieku sievām – „Ede, Pumpura sieva”.   

Savās jaunākajās grāmatās Inguna Bauere pievērsusies vēsturiskām personībām, viņu dzīves gaitu atspoguļojumam. Par grāmatu galvenajiem varoņiem kļūst nevis rakstnieki, bet viņu sievas. Tā ir līdz šim maz pētīta un aprakstīta joma. Centrā tiek izvirzītas attiecības, ģimene, mājsaimniecība, norises, kas varēja būtiski iespaidot notikumu virzību. Rakstniekus iepazīstam kā cilvēkus ar visām viņu stiprajām un vājajām rakstura īpašībām. Tās, protams, nav literatūrzinātniskas, vēstures grāmatas, bet romāni, kuros sava vieta ir rakstnieces izdomai, prasmei izjust to tālo gadu notikumus. Vēstures fakti un autores fantāzija veido lasītajam aizraujošu, ticamu notikumu aprakstu.

Grāmata „Lizete, dzejniekam lemtā” ir apjomīgs darbs ar kultūrvēsturisku nozīmi par Lizeti Skalbi, Kārļa Skalbes sievu, kuru lasītāji pazīst kā skandināvu un franču literatūras tulkotāju. Lizetes un dzejnieka attiecību fonu veido tā laika sabiedriskā vide ar daudziem pazīstamiem latviešu dzejniekiem, rakstniekiem, māksliniekiem un politiskajiem darbiniekiem.

 Ingunas Baueres romāns „Skolas Līze” piedāvā plašu, vēsturiski precīzi tēlotu laikmeta ainu caur sešu sieviešu dzīvesgājuma prizmu divu gadsimtu garumā. Romāns stāsta par rakstnieka Matīsa Kaudzītes sievas Līzes Rātminderes dzīvi, viņas senčiem vairākās paaudzēs, par jaunlatviešu kustības veidošanos un attīstību 19. gadsimta vidū, par procesiem, kas pamazām rosināja nacionālās kultūras veidošanos, par slavenā romāna „Mērnieku laiki” rašanās vidi un prototipiem. Šī laikmeta aina parādīta caur reālu cilvēku – Vecpiebalgas skolotāja meitas Līzes Rātminderes un viņas senču kopš 18. gadsimta – dzīvesgājumu prizmu. Lasītāju interesi noteikti saista mazzināmi fakti no jaunlatviešu kustības darbinieku Andreja Pumpura, Ausekļa, Ata Kronvalda, brāļu Kaudzīšu un citu dzīves. Baueres romāna tekstā var meklēt personības un notikumus, kurus brāļu Kaudzīšu iztēle pārveidojusi un iemūžinājusi romānā „Mērnieku laiki”.


Informāciju sagatavoja
Gunta Romanovska,

Cēsu Centrālās bibliotēkas direktores vietniece

tel.64122879, 64123644 (arī fakss), mob. 29289216

e-pasts: gunta.romanovska@biblioteka.cesis.lv ; gunrom@inbox.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv