Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 29.marts   Vārda dienu svin: Aldonis, Agija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 7.jūnijs  


Cēsu Pils dārzā iespēja spēlēt pusotra gadsimta senu spēli – ķegļus

Cēsu Pils dārzā  jauns un atraktīvs piedāvājums apmeklētājiem - ķegļu celiņš jeb „bumbotava”.

Cēsu Pils kompleksa apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja pavadīt laiku spēlējot ķegļu spēli, kuras aizsākumiem Cēsīs jau krietni pāri pusotram gadsimtam. 

Cēsu Jaunās Pils ķegļu spēles piederumi - ķegļi un bumbas, tapušas sadarbībā ar Cēsu arodvidusskolas audzēkņiem. Projektu celiņam zīmējis mākslinieks Dainis Andersons. Sadarbības partneris ķegļu spēles tapšanā kokapstrādes uzņēmums SIA „CED”. Ikviens aicināts izbaudīt šo neparasto spēli! Pakalpojuma maksa 2 LVL stundā, neatkarīgi no spēlētāju skaita.

 

Par ķegļu spēli.

 Vēstures dati liecina, ka ķegļu spēle ( vāciski – kegelbahn ) Cēsīs bijusi jau 19. gs pirmajā pusē. No Vācijas spēle un tās terminoloģija ieviesās arī Vidzemē un Kurzemē. 1842. gada Cēsu pilsmuižas plānā, ko zīmējis grāfs Jakobs Zīvers saistībā ar Dr.med.G. Meijera auksta ūdens dziedniecības iestādi, iezīmēts ķegļu spēles laukums Alekša parkā . Arī rakstītās ziņas, ka XIX gs. vidū Cēsīs ir „pilsētas laukums ķeģelbānim”, ļauj domāt par šīs spēles popularitāti.

1886.gadā Cēsīs Jaunā ielā 3 (tagad Cēsu arodskolas nams Piebalgas ielā) tika iesvētīts jaunuzceltais Cēsu Labdarības biedrības nams, kura „pagraba telpās bija ierīkota arī bumbotava biedru un ievesto viesu lietošanai”.

            XX gs sākumā Cēsu Pils viesnīcas īpašnieks G. Raudzens reklamē, ka parkā ir bumbotava un liela veranda. Tā kā Pils viesnīca (tagadējā Lenču ielā) atradās pie Alekša (Maija) parka, domājams, ka „bumbotava” bijusi minētajā parkā.

           Ķegļu spēles pirmsākumi veidojušies jau Senajā Ēģiptē. Akmens bumba un 9 ķegļi, kas lietoti pirms apmēram 5200 gadiem pirms mūsu ēras, atrasti ēģiptiešu zēna kapenēs. Pakāpeniski ķegļu spēle ienākusi arī Eiropā, un kļuvusi par populāru izklaides veidu, dažkārt arī ar politisku nozīmi, dažādos atpūtas un viesnīcu piedāvājumos. Mūsdienās ķegļu spēli jeb latviskoto „bumbotavu” mēs atpazīstam kā boulingu, bet sendienās tika spēlētas arī „klimpiņas”. Laika gaitā izveidojušās ļoti daudzas dažādas ķegļu spēles un to varianti. Kopīgs visām ķegļu spēlēm, ka tajās ir deviņas figūras – ķegļi, kas, ripinot bumbu pa speciāli iekārtotu celiņu, jānogāž. Atkarībā no spēles noteikumiem jānogāž visi deviņi vai arī atsevišķi ķegļi, kas nostatīti noteiktā figūru izvietojumā. Vēsturisko informāciju par ķegļu spēli apkopojuši Cēsu vēstures un mākslas muzeja speciālisti Dace Cepurīte un Tālis Pumpuriņš.

        

 

Informāciju sagatavoja:

 

Daiga Janševska

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra

Reklāmas speciāliste

Tālr. 64121815

E – pasts: daiga.jansevska@cesis.lv

www.cesis.lv

 

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv