Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 26.maijs   Vārda dienu svin: Edvards, Eduards, Varis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2005.gada 7.decembris  


Cēsu rajona šuvējas atgriežas viduslaikos

Cēsis, 06.12.05.

Cēsu pašvaldības aģentūrā “Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs” (VVTC) no 1. līdz 7. decembrim risinās nedēļu ilgs šūšanas apmācības seminārs, kura laikā 7 Cēsu rajona šuvējas apgūst vēlo viduslaiku tērpu darināšanas prasmes. Semināra dalībnieces apmāca Eiropas mēroga eksperte viduslaiku tērpu rekonstruēšanā Katarīna Oksena. 

 

Semināra laikā tiek gatavoti četri 16 gs. sākuma tērpi VVTC teatralizēto ekskursiju nodrošināšanai. Radošajā šūšanas darbnīcā top Livonijas ordeņa mestra Voltera fon Pletenberga un viņa rakstveža tērps, kā arī dižciltīga kunga un izsmalcinātas pilsētas dāmas tērps. Apģērbu šūšanā īpaša izmanība tiek pievērsta audumam un krāsām. Ja augsti godājamā mestra zīda un samta tērpā dominē melna un tumši zila krāsa, tad viņa kalpotāja daudz vienkāršākais tērps tiek darināts no brūnas un zaļas vilnas auduma.

 

Šuvēju darbs noris radošā un jautrā atmosfērā senās mūzikas pavadījumā. Kaut arī darba ir negaidīti daudz, ar azartu apveltītās šuvējas apliecina, ka piedalīšanās seminārā ir vērtīga pieredze un lieliska iespēja apgūt jaunas amata prasmes pie izcilas speciālistes. “Tā ir kā atgriešanās viduslaikos, kad tērpu darināšana bija krietni sarežģītāka un aizņēma daudz ilgāku laiku nekā šodien, kad apģērba gatavošanā lielākoties tiek izmantotas šujmašīnas. Lai mūsu darinātie tērpi pēc iespējas precīzāk atspoguļotu 16.gs. ģērbšanās modi, arī mēs visus darbus veicam ar rokām. Viena smalka dekoratīvā elementa izšūšana var aizņemt pat veselu dienu,” stāsta Stalbes vidusskolas mājturības skolotāja Svetlana Jonāse.

“Turklāt viduslaikos raksturīgā mode ir ļoti interesanta, sniedzot iedvesmu tā laika tērpu detaļas izmantot arī mūsdienu apģērba un aksesuāru izgatavošanā. Bez tam seminārā iegūtās vērtīgās zināšanas ar prieku varu nodot saviem audzēkņiem skolā,” uzver Raunas vidusskolas skolotāja un rajona mājturības skolotāju apvienības vadītāja Brigita Zēmele.

 

Arī eksperte K.Oksena semināra norisi vērtē atzinīgi: “Man ir patiess prieks strādāt šuvējām, jo viņas ir profesionālas sava amata meistares, kas nodrošina efektīvu darba procesu. Mans vienīgais uzdevums ir konsultēt viņas par viduslaiku ģērbšanās stila elementiem un raksturīgajām tērpu šūšanas metodēm. Ar pārējo darbu veiksmīgi tiek galā viņas pašas.”  Jāpiebilst, ka K. Oksena ar viduslaiku tērpu izpēti un rekonstruēšanu nodarbojas jau vairāk nekā 10 gadus. Dānijā pat dibināts Viduslaiku centrs, kurā eksperte katru nedēļu pulcē vairākas šuvējas, kuras tiek apmācītas viduslaiku tērpu un aksesuāru darināšanā. Jāpiebilst, ka seminārs Cēsīs ir viņas pirmais tāda veida seminārs ārpus Dānijas.

 

Aģentūras speciālists viduslaiku pils jautājumos Gundars Kalniņš uzsver, ka šuvēju seminārs ir unikāls pasākums, kāds nekur citur Latvijā iepriekš nav noticis. “Tā kā Latvijā līdz šim nebija veikti nopietni pētījumi par viduslaiku tērpiem un to valkāšanas tradīcijām, tad pirms semināra organizētā 16.gs. tērpu izpēte un uzaicinātās ārzemju ekspertes sniegtās zināšanas turpmāk palīdzēs radīt tērpus, kas spēs precīzāk atspoguļot tā laika ģērbšanās tradīcijas,” stāsta G.Kalniņš.

 

VVTC kolektīvs saka lielu paldies šuvējām par brīvprātīgi veiktu izcilu darbu, kas turpmāk būs vērtīgs ieguldījums Cēsu pils kompleksa piedāvāto teatralizēto programmu attīstībā un līdz ar to pilsētas tūrisma veicināšanā kopumā. Īpaša pateicība tiek veltīta Mārītei Tirnei, kura jau agrāk ir šuvusi tērpus viduslaiku pils ekskursiju vadītājiem.

Šuvēju darbu pilsētas iedzīvotāji un viesi varēs novērtēt nākamajā tūrisma sezonā, kad tie būs redzami Cēsu pils kompleksa teatralizētajās ekskursijās un pilsētas viduslaiku svētkos.

 

Jau ziņots, ka seminārs notiek starptautiska projekta “Senie laiki Baltijas jūras reģionā II” ietvaros ar Eiropas kopienas finansiālu atbalstu. 

 

Foto: (No kreisās) Mārīte, Jolanta, Rudīte, Ieva, Katarīna, Svetlana un Brigita. 

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Baiba Vītiņa

Vidzemes Vēstures un tūrisma centra

Sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste

Tālr.: 41 27755Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv