Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 1.aprīlis   Vārda dienu svin: Dagnis, Dagne
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2005.gada 7.decembris  


Arī strādājošie vecāki varēs saņemt valsts atbalstu bērna kopšanai


2005.gada 6.decembris.

Informāciju sagatavoja Vineta Bērziņa, Labklājības ministrijas Komunikācijas departamenta direktore.

Labklājības ministre Dagnija Staķe uzsver, ka no nākamā gada marta arī vecāki, kuri bērna pirmā dzīves gadā vienlaicīgi strādās un atradīsies bērna kopšanas atvaļinājumā, varēs saņemt valsts atbalstu bērna kopšanai.

Ministre arī atkārtoti akcentē, ka "nekas netiks samazināts, bet gan strādājošie vecāki vienlaikus varēs saņemt gan algu, gan bērna kopšanas pabalsta daļu, kuru līdz šim šie vecāki nesaņēma".

Atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam ministre jau tuvākajā laikā iesniegs valdībā sagatavotos grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas paredz – ja māmiņai vai tētim ir piešķirts bērna kopšanas pabalsts un izvēlas šajā laikā arī strādāt, tad vecāki varēs saņemt daļu no piešķirtā pabalsta apmēra. Lai īstenotu šo priekšlikumu, pēc Labklājības ministrijas (LM) aprēķiniem, no valsts pamatbudžeta nākamgad papildus būs nepieciešami vismaz 3,1 milj. latu.

Tāpat ministre iecerējusi izvērtēt iespēju paaugstināt šī pabalsta minimālo un maksimālo apmēru, kura noteikšanai šobrīd tiek veikti aprēķini.

"Šobrīd ir apritējis gads, kad tika sperts pirmais valstiski nozīmīgais solis, uzsākot diferencētu bērna kopšanas pabalstu izmaksu, par pamatu ņemot vecāku iepriekš saņemtās algas. Tas ievērojami paaugstināja bērna kopšanas pabalsta apmēru, vecākiem nodrošinot tādus pašus ienākumus kā līdz bērna piedzimšanai. Šī pabalsta galvenais mērķis ir dot iespēju vecākiem būt kopā ar bērnu viņa pirmā dzīves gadā, kas ir vitāli svarīgi bērna labvēlīgai attīstībai," uzsver D.Staķe.

Ministre uzskata, ka plānotie uzlabojumi nodrošinās iespēju vienam no vecākiem, kurš kopj bērnu (lielākoties tās ir sievietes) nezaudēt savu kvalifikāciju un konkurētspēju darba tirgū. Tāpat izmaiņas veicinās Lisabonas stratēģijā noteikto mērķu sasniegšanu un Latvijā īstenoto dzimumu līdztiesības politiku, kuras viens no mērķiem ir sieviešu nodarbinātības līmeņa paaugstināšana, darba un ģimenes dzīves saskaņošanas iespēju radīšanai.

Pēc D.Staķes domām, piemērojot šādu bērnu kopšanas pabalsta izmaksas kārtību, vecākiem būs dota izvēle, izvērtējot situāciju katrā ģimenē, pieņemt lēmumu par ģimenei labvēlīgāko, ērtāko, materiāli izdevīgāko iespēju bērna kopšanas atvaļinājuma un pabalsta izmantošanā.

Atgādinām, ka šobrīd atbilstoši esošajai likumdošanai līdz viena gada vecumam, ja viens no vecākiem (vai bērna aizbildnis), kurš kopj bērnu, ir nodarbināts un atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, bērna kopšanas pabalsta apmērs ir līdzvērtīgs viņa iepriekšējiem ienākumiem (pēc nodokļu nomaksas), bet ne mazāk kā 56 lati mēnesī un ne vairāk kā 392 lati mēnesī.

Savukārt līdz viena gada vecumam, ja viens no vecākiem (vai bērna aizbildnis), kurš kopj bērnu, nav nodarbināts – bērna kopšanas pabalsts ir 50 lati mēnesī.

Tālr. 7021632, 6497758, vineta.berzina@lm.gov.lv.
 

Preses relīze LETA  Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv