Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.jūlijs   Vārda dienu svin: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 8.janvāris  


Cēsis pirms 90 gadiem gadumijā

 

1918. gadā

8. decembrī Vidzemes kara iecirkņa priekšnieks pulkvedis J.Apinis par Cēsu rotas komandieri ieceļ Arturu Jansonu. Šo datumu uzskata par Cēsu rotas dibināšanas dienu un Latvijas armijas veidošanas sākumu. Pērc dažām dienām Cēsu rotai pievienojas neliela brīvprātīgo nodaļa no Madonas virsleitinanta Jāņa Ezeriņa vadībā.

 

16. decembrī pēc Latvijas Pagaidu vadības rīkojuma darbu J.Puhaļska vadībā sāk Cēsu apriņķa miertiesa. Arī citas iestādes (piemēram, cietumu) šajā laikā kontrolē latvieši. Bet paralēli nacionālo spēku rosībai, savas varas struktūras formē arī lielinieki.

 

23. decembrī pēc vācu dzelzsbrigādes atteikšanās piedalīties Cēsu aizstāvēšanā, arī Cēsu rota spiesta atkāpties, un pilsētā no Valmieras puses bez kaujas ienāk sarkanā armija.* Sākas bads un nežēlīgs terors. Nekavējoties apcietina lielu skaitu iedomātu pretinieku, kurus kā kontrrevolucionārus moka un nošauj.

 

Naktī uz 24. decembri Cēsu rotas izlūku grupa Artūra Jansona vadībā ar ložmetēju no izdevīgas maskētas pozīcijas pie Drabešiem iznīcina sarkanās kavalērijas eskadronu. Tā ir Latvijas armijas pirmās kaujas vienības pirmā reālā kauja ar ienaidnieku. Grupas komandieris Jansons par to vēlāk saņem Lāčplēša Kara ordeni nr. 244.

 

1919. gada

3. janvārī uz Rīgu pārceļas Latvijas pagaidu Padomju valdība, kas gadu mijā dažas dienas darbojās Cēsīs.

 

Sagatavošanā izmantoti izraksti no Cēsu hronikas (2006)

 

Informāciju sagatavoja

Tālis Pumpuriņš

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv