Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 31.marts   Vārda dienu svin: Gvido, Atvars
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2011.gada 8.novembris  


Vidzemes pašvaldības: novadu iespējas atbalstīt uzņēmējus nav bezgalīgas, vajadzīga sadarbība ar valsti

 

Šodien Madonā norisinājās otrā diskusija Vidzemes reģionā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizētā Reģionu attīstības foruma „Tavā varā!” ietvaros. Sarunā Madonā piedalījās Vidzemes plānošanas reģiona, reģiona pašvaldību un uzņēmēju pārstāvji, lai diskutētu par iespējamo pašvaldību un uzņēmēju sadarbību novadu un pilsētu attīstības plānu sagatavošanā un realizācijā, kā arī lai dalītos pieredzē par uzņēmējdarbības vides problemātiku Vidzemes reģionā.

 

„Mēs savā pašvaldībā esam ieviesuši atbalsta pasākumus, lai piesaistītu uzņēmējus novadam, lai veicinātu uzņēmumu darbību un nodrošinātu maksimāli labus atbalsta noteikumus,” diskusijā uzsvēra Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rozenbergs, vienlaikus gan uzsverot, ka nozīmīgs ir arī valsts atbalsts: „Mēs varam rīkoties tikai savas kompetences ietvaros, piešķirot, piemēram, nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, piešķirot pašvaldības zemi uzņēmējdarbības attīstības plāniem vai nosakot attīstības prioritātes novada teritorijā. Mēs sadarbojamies arī ar valsts aģentūrām, piemēram, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, nākotnes attīstībā ne mazāk svarīga būs arī pašvaldību savstarpējā sadarbība – gan sadalot attīstības virzienus, gan kopīgi realizējot nopietnākus projektus. Taču ne mazāk nozīmīgi ir arī saņemt valsts atbalstu. Vispirms jau sakārtojot normatīvos aktus un novēršot kļūdas,” saka Jānis Rozenbergs. Cēsu vicemērs min piemēru  saistībā ar pašvaldības tiesībām iesaistīties uzņēmēju plānos infrastruktūras attīstībā un ar valstij piederošo energomonopolistu AS „Latvenergo”: „Uzņēmējiem tas rada nopietnas problēmas – lai attīstītu ražošanu, ir nepieciešams nodrošināt atbilstošu energoapgādi, taču uzņēmēji nav ieinteresēti ieguldīt dažkārt pat simtus tūkstošus latu investīcijās, kas vēlāk nepiederēs viņiem, bet gan valsts kompānijai. Par šo jautājumu tiek runāts jau gadiem, taču atrisināts tas nav,” rezumē Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

 

Cēsu kolēģim piekrīt arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters: „Piemēram, valsts kontrolējošo institūciju darbs būtu jāvērtē nevis pēc izrakstīto soda kvīšu daudzuma, bet gan pēc tā, par cik konkrēta inspektora vai valsts amatpersonas pārzināmajā teritorijā palielinājies uzņēmumu un uzņēmēju skaits. Valsts līmenī, visā birokrātiskajā procesā mēs pazaudējam galveno – mērķi. Madonas uzņēmējiem bija lielisks projekts – uzcelt rūpnīcu, taču uz administratīvu iemeslu un nianšu pamata tas netika atbalstīts. Dokumentos pazūd mērķis – attīstīt teritorijas. Un šajā gadījumā procedūras jautājumu dēļ tika noraidīts labs un novadam ļoti nozīmīgs projekts,” saka Madonas novada mērs.

 

„Mums ir svarīgi apzināt problemātiku, lai vēlāk to varētu ņemt vērā plānojot reģionālo attīstību valstī kopumā, jo kopumā valstī uzņēmēju un pašvaldību sadarbībā un kopīgu projektu realizācijā grūtības ir līdzīgas,” diskusijas rezultātus analizē VARAM Valsts attīstības plānošanas departamenta Reģionālās attīstības plānošanas nodaļas vecākā eksperte Jevgēnija Butņicka. „Tāds arī ir Reģionālās izaugsmes forumu mērķis – apzināt situāciju, apkopot viedokļus, tostarp – ne tikai no pašvaldībām, bet arī uzņēmējiem un ar uzņēmējdarbību saistītiem speciālistiem. Ministrijai, gatavojot reģionālās attīstības koncepciju nākamajam plānošanas periodam, būs iespēja iestrādāt šos priekšlikumus attīstības dokumentos,” saka VARAM eksperte Jevgēņija Butņicka.

 

Vidzemes izaugsmes foruma t.s. Uzņēmēju dienā diskusijā piedalījās arī VARAM un LIAA eksperti, uzņēmēju organizāciju reģionālie vadītāji, kā arī reģiona pašvaldību vadītāji un attīstības speciālisti. Uzņēmēju dienā foruma ietvaros diskusijas dalībnieki iepazinās arī ar labākajiem sadarbības piemēriem Madonas un Cēsu novadā, bet diskusijā ar VARAM un LIAA pārstāvjiem pašvaldību pārstāvji un uzņēmēji apsprieda pašreizējā valsts atbalsta pieeju uzņēmējdarbības atbalstā novados un nākotnes ieceres, kā arī neinvestīciju pasākumus uzņēmējdarbības attīstībai Vidzemē. Vidzemes izaugsmes foruma „Tavā varā!” Uzņēmēju dienā diskusijā piedalījās aktīvākie uzņēmēji un pašvaldību pārstāvji no Madonas, Valmieras, Cēsīm, Valkas, Gulbenes, Ērgļiem, Cesvaines un Lubānas.

 

Vidzemes izaugsmes forums „Tavā varā!” turpināsies rīt, 9. novembrī Valmierā ar diskusiju starp reģiona pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem un nozaru politikas veidošanā atbildīgajiem ministriju ekspertiem. Valmierā tiks diskutēts par pašvaldību savstarpējo sadarbību, par pašvaldību un valsts iestāžu kopīgu darbu un turpmākajiem uzdevumiem novadu un pilsētu attīstības plānu izveidē. Vidzemes diskusiju ciklu noslēgs reģiona pilsētu un novadu domju priekšsēžu un vadošo amatpersonu diskusija ar VARAM vadību par nākamā plānošanas perioda finanšu piesaisti un investīciju sadali starp reģiona novadiem un pilsētām.

 

Diskusijā demonstrētās prezentācijas ikvienam interesentam ir pieejamas Reģionu izaugsmes forumu mājas lapā www.tavavara.lv. Uz reģiona diskusijām tiek aicināti arī reģiona masu mediju pārstāvji. Visa informācija par Vidzemes reģiona attīstības foruma norisi – mājas lapā www.tavavara.lv. Mājas lapā iespējams arī reģistrēties dalībai diskusijās.

 

 

Papildinformācija:

Ervīns Grandavs

VARAM Valsts attīstības plānošanas departamenta

sabiedrisko attiecību speciālists

Tālr.: 67770433

E-pasts: ervins.grandavs@tavavara.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv