Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 12.jūlijs   Vārda dienu svin: Indriķis, Ints, Namejs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2007.gada 8.decembris  


Valsts KKF piešķir 2000 Ls no Cēsu Jaunās pils interjera apdares izpētei

Novembrī Valsts Kulūrkapitāla fonds (KKF) atbalstījis Cēsu pašvaldības aģentūras „Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs” iesniegto projektu „Cēsu Jaunās pils arhitektonisko un māksliniecisko vērtību saglabāšana – pils centrālās zāles Lielā salona interjera apdares izpēte”, tā realizācijai piešķirot 2000 Ls.


Jau ziņots, ka šā gada jūnijā uzsākta Cēsu Jaunās pils rekonstrukcija, kas paredz arī18.gs. beigu un 19.gs. sākuma interjera apdares rekonstrukcijas. Atjaunotajā Cēsu muzejā blakus pilsētas un novada vēstures ekspozīcijām iecerētas arī atsevišķu Jaunās pils telpu interjera ekspozīcijas, viena no tām – pils īpašnieku grāfu Zīversu Lielā salona telpa pils 2.stāvā. Šajā telpā, kur ilgus gadus bija izvietota Cēsu muzeja etnogrāfijas ekspozīcija, konstatēta vēsturiski un mākslinieciski nozīmīga 18. gs. beigu un 19. gs. sākuma telpas apdare. Aiz astoņu kārtu krāsojuma atrasts unikāls ziedu rožu motīvu brīvrokas gleznojums.

 

Restaurators Juris Spilners, kurš pašlaik veic Cēsu Jaunās pils interjera apdares izpēti, atzīst, ka atklātais gleznojums ir gleznieciski augstvērtīgs un apbrīnu raisošs. „No amatnieciskā viedokļa zīmējumi veikti perfekti – gleznoti gan uz sudraba, gan zelta krāsu fona. Uzskatu, ka gleznojumus veicis augstas klases meistars,” stāsta J. Spilners.

 

Konstatētā telpas apdare Cēsu Jaunajā pilī ir nozīmīgs atklājums Latvijas piļu un muižu kungu māju interjeru vēsturē, kas sniedz nopietnu pamatojumu interjera apdares restaurācijai. Izpēte turpinās arī pārējās Jaunās pils telpās, jo pirmo reizi pils pastāvēšanas vēsturē pētniekiem ir iespēja brīvi ieskatīties aiz sienu apmetuma un krāsojuma kārtām.

Cēsu Jaunās pils interjera apdares izpētes darbus šogad atbalstījusi arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, piešķirot Ls 5000.

 

Cēsu Jaunās pils rekonstrukcija notiek projekta „Cēsu pils kompleksa revitalizācija tūrisma attīstībai” (arhitekts Artūrs Lapiņš) ietvaros, to atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Cēsu pilsētas dome un rajona padome. Projekta 1.kārtu paredzēts noslēgt 2008.gada augustā, kas būs milzīgs solis uz priekšu Jaunās pils arhitektonisko vērtību saglabāšanā un atgūšanā, kā arī moderna un mūsdienīga muzeja iekārtošanā. 

 

Par Cēsu Jauno pili

Cēsu Jaunā pils, kuru kopš 1949. gada apsaimnieko Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, ir viena nedaudzajām 18. gadsimta pilīm, kura iecelta viduslaiku pils fortifikācijas nocietinājumu sistēmā. Tās komplicētā būvvēsture vairāk nekā četru gadsimtu garumā radījusi ēkas savdabīgo un unikālo tēlu, kam nav līdzīga citviet Latvijas muižu arhitektūrā. Torņa fasāžu un detaļu risinājumā Cēsu Jaunā pils ir viens no agrākajiem gotizācijas piemēriem Latvijā. 18.gs. arhitektūras vēstures piemineklis – Cēsu Jaunā pils 21. gadsimta vēsturē ir iegājis kā vienīgais liecinieks senas un ievērojamas Baltijas muižniecības dzimtas – Zīversu dzimtas devumam Latvijas kultūrvēsturē.

 

 

Baiba Vītiņa

Vidzemes Vēstures un tūrisma centra

Sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste

Tālr.: 4127755, 26666365

baiba.vitina@cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv