Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 8.aprīlis   Vārda dienu svin: Edgars, Danute, Dana, Dans
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 10.augusts  


Cēsīs top zinātnes centrs

  “Kad dzirdu, es aizmirstu, kad redzu – es atceros, taču, kad daru – es saprotu”: mācīšanās ar iesaistīšanos un praktisku pieredzi ir viena no galvenajām zinātnes centru iezīmēm.

Zinātnes centru uzdevums ir tuvināt zinātni cilvēkiem, veicināt vēlmi patstāvīgi izzināt un pētīt dažādus procesus ikdienas dzīvē. Pasaulē zinātnes centri tiek veidoti augstskolu, uzņēmumu un muzeju paspārnēs, tiek veidotas tematiskas ekspozīcijas, rīkotas apmācības, kā arī tiek attīstīti dažādi uzņēmēju un zinātnieku sadarbības projekti. Pavisam drīz, 2011. gada pavasarī Cēsīs tiks atvērts pirmais zinātnes centrs Vidzemē. Projekts tiek īstenots EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētā projekta “Vidzemes Inovāciju un uzņēmējdarbības centrs” ietvaros.

„Pateicoties tehnoloģijām, datoru un interneta pieejamībai, mācību un izziņas process vairs nebeidzas līdz ar formālās izglītības iegūšanu. Iespēja mācīties visa mūža garumā ir viena no šī gadsimta privilēģijām un uzdevumiem ikvienam cilvēkam. Tas nozīmē, ka jau kopš skolas sola ir jāattīsta bērniem tik dabiskā zinātkāre, radošā domāšana un sadarbība. Skolēni vēlas mācīties aktīvi iesaistoties un darot, nevis nepacietīgi trinoties skolas solā un iekaļot faktus, bez praktiska redzējuma par to lietojumu ikdienā. Turklāt, atraktīvi mācību līdzekļi un aizraujošs process mudina apgūt, pētīt un izzināt vairāk,” stāsta Vidzemes Inovāciju un uzņēmējdarbības centra projekta attīstības vadītājs Pauls Irbins.

Inovāciju un uzņēmējdarbības centra zinātnes ekspozīcijas galvenās tēmas būs koksne, metāls un ar to saistītās nozares.  „Mēs ar interaktīviem piemēriem rādīsim koku kā ekosistēmas sastāvdaļu, kā enerģijas avotu, kā būvmateriālu un meklēsim koksnes pielietojumus netradicionālās nozarēs,” skaidro P. Irbins. Jaunā zinātnes centra ekspozīcijas piedāvās līdzdarboties, lai skolēnos veidojas zinātkāre un studentus rosinātu padziļināti apgūt dabas un inženiertehniskās zinības. Veidojot zinātnes centru, tiek domāts, lai centra apmeklējums būtu interesants visai ģimenei, lai interese par jaunu prasmju un zināšanu apguvi būtu ne vien bērniem, jauniešiem,  bet arī pieaugušajiem.

„Nākamais mūsu darbības virziens ir sadarbība ar izglītības iestādēm,” zinātnes centra plānus iezīmē P. Irbins. „Tiks izstrādāta mācību programma radošās domāšanas un uzņēmējdarbības iemaņu attīstībai. Skolu klases, kuras apmeklēs centru, varēs piedalīties šādu apmācību programmās. Šoruden vairākās Vidzemes profesionālajās vidusskolās un koledžās norisināsies inovāciju ideju konkursi “Ideju kauss.”Mēs ticam, ka studentiem ir drosmīgas, radošas un arī realizējamas idejas. Apvienojot skolā apgūtās tehniskās prasmes ar patērētāja vajadzību izpēti, ceram veicināt uzņēmējdarbības garu jau skolās,” saka P. Irbins.

Vietējiem uzņēmējiem un iestādēm Centrā būs iespējams saņemt nepieciešamo atbalstu jaunu produktu vai pakalpojumu ideju ģenerēšanā, atrast inovatīvus veidus, kā iesaistīt sabiedrību un potenciālos patērētājus savu produktu izstrādē, kā arī, iesaistīties kopīgos projektos ar citiem uzņēmumiem vai inovatīvu ideju autoriem. Zinātnes centrā tiks eksponēti arī interaktīvi uzņēmumu stendi – dažādi projekti, eksperimentālie moduļi un produktu prototipi, lai jauniešiem radītu priekšstatu par biznesa vidi un procesiem uzņēmumos, bet potenciālajiem investoriem, sadarbības partneriem – par sadarbības iespējām ar Cēsu uzņēmējiem.

 Zinātnes centrā tiks organizētas “Ideju talkas”-  radošas un ikvienam atvērtas prāta vētras, kurās tiek meklēti inovatīvi risinājumi dažādiem jautājumiem, kuri ir aktuāli, piemēram, pašvaldības iestādēm. Centrā notiks arī radošās darbnīcas, kur mācīs, kā attīstīt domāšanas iemaņas, darbojoties ar dažādiem moduļiem, konstruktoriem un loģiskiem uzdevumiem.

P. Irbins uzsver, ka centra veidotāji vēlas uzbūvēt tiltus starp skolēniem, studentiem un zinātni, lai veicinātu interesi par dabaszinātnēm un inženierzinātnēm; starp uzņēmumiem un zinātni, lai veicinātu produktu ar augstu pievienoto vērtību tapšanu; starp uzņēmumiem un pašvaldības iestādēm, lai kopīgi īstenotu novada attīstības ieceres. „Mēs dzīvojam augstas konkurences apstākļos, taču mums ir vērtīgi resursi tepat uz vietas, un tie ir prasmīgi jāizmanto,” saka P.Irbins.

 

Vidzemes Inovāciju un uzņēmējdarbības centra

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Liene KupčaAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv