Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 23.februāris   Vārda dienu svin: Haralds, Almants
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 10.novembris  


Cēsīs meklē risinājumus kultūras un tūrisma nozaru darbībai krīzes situācijā

5.novembrī Cēsu novada domes sēdē deputāti uzklausīja novada kultūras un tūrisma nozares iestāžu reorganizācijas darba grupas informāciju par Cēsu novada kultūras un tūrisma nozares iestāžu tālāku attīstību un darbību, ņemot vērā pārmaiņas ekonomiskajā situācijā novadā.

Darba grupas vadītājs, novada domes deputāts Juris Žagars pārējiem deputātiem un klātesošajiem kultūras un tūrisma iestāžu vadītājiem un darbiniekiem izklāstīja darba grupas veikto situācijas analīzi, kā arī prezentēja vairākus turpmākos iestāžu darbības variantus. Kā optimālāko darba grupa uzskata variantu, kurā apvienotos Cēsu Kultūras centra un Vidzemes Vēstures un Tūrisma centra administrācija un pārvalde. Iespējams, ka šai jaunajai struktūrai piekļautos arī Cēsu Centrālā bibliotēka, bet tas pagaidām ir atklāts jautājums.


Darba grupa kultūras un tūrisma iestāžu reorganizācijai tika izveidota Cēsu novada domes sēdē 3.septembrī, pamatojoties uz to, ka tūrisms un kultūrtūrisms Cēsu novadā ir definējamas kā stratēģiskas nozīmes ekonomikas nozares, ņemot vērā esošo finanšu krīzes situāciju un pašvaldības budžeta plānošanu nākošajiem gadiem. Darba grupas sastāvā darbojas deputāti Juris Žagars, Jānis Rozenbergs, Inese Suija – Markova, Artis Rasmanis, Mārtiņš Malcenieks un Ēro Rass, kā arī pašvaldības juriste Sandra Ratnika.

Lai sagatavotu priekšlikumu minētajai iestāžu reorganizācijai, darba grupa vairākkārtēji tikās ar novada kultūras un tūrisma iestāžu vadītājiem, kuri iesniedza iespējamos iestāžu darbības scenārijus budžeta samazinājuma apstākļos. Darba grupa analizēja arī amatiermākslas jautājumu novadā un tās vadītājs Juris Žagars norādīja, ka amatiermāksla ir svarīga novada kultūras sastāvdaļa, par kuras attīstību jādomā arī turpmāk. Darba grupa uzskata, ka vismaz kultūras centra pārbūves laikā, kā vienu no finansējuma sadales metodēm varētu ieviest zināmu grantu sistēmu, kad finansējums tiek piešķirts kolektīvam, jeb „nauda seko kolektīvam”, nevis pašvaldība algo kolektīva vadītāju. Tad kolektīvs patstāvīgi lemj par naudas izlietošanu, vai par šo naudu iegādāties jaunus tērpus, vai maksāt vadītājam pienācīgu atalgojumu vai varbūt piedalīties kādā festivālā. „Protams pašvaldībai būtu tiesības prasīt no kolektīva reālu darbību, iedzīvotāju iesaisti, amatiermākslai atbilstošu kvalitāti un dalību pasākumos. Granta apjoms tiktu izvērtēts ņemot vērā cik nozīmīgu sociālo funkciju kolektīvs veic, iesaistot novada iedzīvotājus savā kolektīvā vai sniedzot bezmaksas koncertus un kāds ir tā mākslinieciskais līmenis atbilstoši amatiermākslas kritērijiem,” pauda J.Žagars. Darba grupa uzskata, ka nolikumu, kas reglamentētu grantu sadales kritērijus, ir jāizstrādā kopā ar visiem esošajiem amatiermākslas kolektīvu līderiem Cēsu novadā.

Savukārt par Cēsu kultūras un tūrisma nozaru optimizāciju J.Žagars teica: „Reorganizācijas ieguvumi varētu būt vairāki. Tiks izveidota kompakta administrācija, tiks veicināta kultūras un tūrisma nozaru sadarbība, kas palielinās kultūrtūristu plūsmu un tiks novērsta funkciju dublēšanās starp iestādēm. Rezultātā tiks taupīta nauda. Veicot administratīvā aparāta optimizāciju, tiks iegūti vairāk līdzekļi amatiermākslas kolektīvu darbībai. Varbūt šādā veidā Cēsis būs pirmais novads Latvijā, kur krīzes apstākļos mēs atradīsim iespēju nevis nogriezt naudu amatiermākslai, bet gan varbūt pat nedaudz pielikt.”

 

„Uzskatu, ka šīs darba grupas paveiktais ir arī skats nākotnē. Daudzi respektējami kultūras un tūrisma jomas analītīķi  norāda, šīs nozares kopā vienmēr kalpos par instrumentu, kas veicinās maksātspējīgu tūristu pieplūdumu reģionam, ienesīs naudu pilsētnieku kabatās un arī veicinās  vēlmi apmesties uz pastāvīgu dzīvi šādā pilsētā ar sakārtotu kultūrvidi. Tas savukārt piesaista nodokļu naudu novada budžetam. Pie tam, jāņem vērā, ka Cēsu Kultūras centrā drīz tiks uzsākti rekonstrukcijas darbi, un šo divu gadu laikā kultūras funkciju novadā būs jānodrošina ar citiem resursiem kā līdz šim. Šī būs arī iespēja izmēģināt jauno sistēmu, saprast un labot struktūras kļūdas, pirms savu darbību sāk jaunais daudzfunkcionālais kultūras centrs,” pauda J.Žagars.

Domes sēdē starp pārējiem deputātiem un kultūras un tūrisma iestāžu vadītājiem notika diskusija, kuras laikā tās dalībnieki vēl nevienojās par gala lēmumu pie kura apvienošanas varianta darba grupai strādāt tālāk un vai vispār turpināt darbu. Pagaidām iestāžu vadītājiem tika uzdots sagatavot savu kopīgo priekšlikumu par iestāžu darbību 2010.gadā un prezentēt to Cēsu novada Izglītības, kultūras un sporta komitejā 12.novembrī.

 

 

Informāciju sagatavoja

Cēsu novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Ieva Karlsberga

t. 64121677; 26469249

ieva.karlsberga@dome.cesis.lv

www.cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv