Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.aprīlis   Vārda dienu svin: Vija, Vidaga, Aivija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 11.oktobris  


ŠODIEN NOTIKS KOSMISKĀS ZONDES "ZINOO-1" PALAIŠANA


Rītdien, 12.oktobrī pl.14:30 no Skrīveru meteoroloģiskās novērojumu stacijas tiks palaista pirmā Latvijas kosmiskā zonde "Zinoo-1". Plānots, ka zonde sasniegs zemes stratosfēru un no 30km augstuma filmēs Latviju. Lai arī tehniski kosmoss sākas tikai no 100km augstuma, jau 30km augstumā temperatūra ir -50 grādi pēc Celsija un atmosfēras spiediens ir tikai 0,013 daļa no jūras līmeņa spiediena, kas ir ļoti tuvi rādītāji atklātā kosmosa videi. Savā augstākajā punktā zondes videokamera novēros zemes izliekumu un zvaigžņotu debesi dienas laikā. Ja būs pietiekami skaidrs laiks, zondes kamera iemūžinās rudenīgo Latviju no kosmiskiem augstumiem.

Zondes palaišanas procedūra ir līdzvērtīga kosmisko misiju scenārijam. Veiksmīgai misijas realizēšanai ir izveidotas 5 komandas: lidojumu vadības centrs, palaišanas komanda, novērošanas komanda, glābšanas komanda un komunikāciju komanda. Katrai komandai ir savs uzdevums misijas realizēšanā. Zondes "Zinoo-1" palaišanas procedūras tiks uzsākta pl.13:00, visiem apmeklētājiem būs iespēja vērto zondes sagatavošanu, palaišanu un tās atrašanu.

Zondē būs ievietota īpaša videokamera, kas spēj darboties pie zemām temperatūrām. Kad zonde sasniegs maksimālo augstumu, ar ūdeņradi pildītais balons (kas būs sasniedzis apmēram 30m diametru), pārsprāgs un zondei piestiprinātais izpletnis nogādās vērtīgo kravu atpakaļ uz zemi. Lai zondi pēc nosēšanās varētu atrast, tajā ir iemontēti GPS sekotājs un rācija. Zondes glābšanas komanda pēc GPS sekotāja un rācijas centīsies noteikt precīzu zondes nolaišanās vietu. Glābšanas komanda ir sagatavota, lai atrastu un "glābtu" zondi dziļā mežā, ezerā, purvā vai citā neierastā vietā.

Kā jau iepriekš ziņots, misiju realizē bērnu zinātnes centrs Z(in)oo no Cēsīm, sadarbībā ar Rīgas Tehnisko Universitāti. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par kosmosa apgūšanu. Kā saka zinātes centra Z(in)oo un kosmiskās zondes "Zinoo-1" misijas vadītājs Pauls Irbins: "Kosmosa apgūšana ir viena no straujāk augošajām nozarēm pasaulē, kurā Latvija varētu ieņemt nozīmīgi lomu. Tā varētu radīt gan jaunas darba vietas veicināt eksportu un celt izglītības kvalitāti. Jau nākošvasar mūsu zinātnes centrs organizēs pirmo kosmonautikas nometni skolas vecuma bērniem, kurā tiks būvētas raķetes, kosmosa stacijas un laisti līdzīgas zondes kā šajā misijā". Projektu nebūtu realizējams arī bez uzņēmumu Lielvārds, Grandeg, Telia Latvija un Eži atbalsta.

Vis interesenti un preses pārstāvji, kas vēlas novērot zondes palaišanu klātienē, ir aicināti ierasties Skrīveros no pl.13:00. Precīza adrese atrodama šeit: 
http://karte-meklesana.zl.lv/?QProdukts=Skr%C4%ABveri%2C+Sporta+31a&x=0&y=0

Vairāk informācijas: 

www.zinoo.lv

www.facebook.com/ZinatnesCentrsZINOO

twitter.com/ZinooCesis

 

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv