Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Ceturtdiena, 2020.gada 9.aprīlis   Vārda dienu svin: Valērija, Žubīte, Alla
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 12.marts  


Cēsu audējas „iziet” pasaulē

12.martā dienasgaismu ieraudzīs pavisam jauns DVD ar nosaukumu „8 brīnumlietas, ko latvieši joprojām dara” („8 Amazing Things That Latvians Still Do”). Vides Filmu Studijas veidotais videomateriāls iepazīstina ar astoņiem seniem amatiem un prasmēm, kuru meistari Latvijā vēl sastopami. Viņi piedalījās arī 2009.gada rudenī Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras aizsāktajā unikālajā projektā Tradicionālo prasmju skola, kura mērķis ir atbalstīt un attīstīt tautas tradicionālo prasmju pārmantojamību un popularizēšanu Latvijā. Jaunais videomateriāls ar angļu subtitriem, kas apkopo astoņu meistaru astoņus amatus, būs brīnišķīga dāvana arī ārvalstu viesiem, lai reprezentētu Latvijas tradicionālo kultūru pasaulē, informē Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra.

 

2009. gada Tradicionālo prasmju skolā no Cēsīm piedalījās izstāžu zāles „Vecpilsēta” un aušanas darbnīcas „Vēverīšas” vadītāja Dagnija Kupče ar kolēģēm Dzintru Bērziņu un Daci Kažuro. Dagnijas amata meistarība ir redzama vienā no iepriekš minētajām astoņām videofilmām.

 

„ Filmēšanas process bija ļoti interesants jo sižeti tika filmēti sākot ar Izstāžu zāli „Vecpilsēta” kā notiek aušanas process, tad arheoloģiskais materiāls Ģūģerkalnā un visbeidzot ar audējām Piebalgā”, atceras Dagnija Kupče un pauž patiesu gandarījumu par paveikto.

 

Videofilma par Dagniju Kupči un audējām tiks iekļauta Cēsu Mākslas dienu pasākumu programmā, kura norisināsies sākot no aprīļa vidus līdz pat maija beigām.

 

Dagnija Kupče – telstilmāksliniece, lietišķās mākslas speciāliste, aušanas darbnīcas „Vēverīšas” izveidotāja un izstāžu zāles „Vecpilsēta” vadītāja, konsultē un praktiski palīdz Piebalgas audējām. Dzimusi cēsniece, mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas tekstilmākslas nodaļā. 1989. gadā Cēsu Jaunās pils tornī plīvoja mūsu atjaunotās valsts simbols karogs, ko bija šuvusi tieši Dagnija Kupče. Vairākkārt Dagnijai Kupčei tiek uzticēts iekārtot lietišķās mākslas darbu valsts mēroga izstādes: ”Pinuma motīvs” – Cēsu izstāžu namā (2003), ”Vasarraibumi” – galerijā ”Zemrīga” (Rīgā, 2003), ”Pavasara laiks” – Brīvdabas muzejā (Rīgā, 2004), ”Baltu rokdarbi” – Brīvdabas muzejā (Rīgā, 2005) u.c. Lietišķās mākslas darbi kārtoti arī vēsturiskā Cēsu rajona izstādēs, Latvijas mēroga pasākumos, kā arī ārzemēs. D. Kupčes lolojums ir 2004. gada 18. maijā atklātā aušanas darbnīca ”Vēverīšas” kur apmeklētājiem tiek rādītas aušanas prasmes, pēc pasūtījumiem tiek izgatavoti tautas tērpi. Darbnīcā apskatāmi un nopērkami arī citi lietišķas mākslas priekšmeti. Savukārt izstāžu zālē „Vecpilsēta” katru mēnesi aplūkojama jauna izstāde.

 

 

Informāciju sagatavoja:

 

Daiga Janševska

Cēsu Kultūras centra

Sabiedrisko attiecību un reklāmas speciāliste

Tālr. 64122431

E – pasts; daiga@kulturcentrs.lv

www.kulturcentrs.lv

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv