Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 10.jūlijs   Vārda dienu svin: Lija, Olīvija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2005.gada 12.decembris  


Kampaņa HELP: Smēķēšana var kaitēt seksuālajai dzīvei

Kampaņa HELP: Smēķēšana var kaitēt seksuālajai dzīvei 

2005.gada 12.decembris.

Informāciju sagatavoja Kaspars Līcītis, sabiedrisko attiecību konsultants.

Kamēr tabakas industrija smēķēšanu regulāri saista ar valdzinājumu, jautrību un atraktivitāti, skarbā realitāte absolūti nelīdzinās modes, žurnālu un tabakas reklāmu uzburtajai ainai. Skumjā patiesība ir tāda, ka smēķēšana var sagraut jūsu veselību, laimi un attiecības. Eiropas Komisijas uzsāktā pretsmēķēšanas kampaņa HELP: Par dzīvi bez tabakas uzsver, ka smēķēšana var nopietni kaitēt dzimumdzīvei.

Vīrieši un smēķēšana Jauniem vīriešiem smēķēšana ir galvenais impotences cēlonis, jo tā ierobežo asins pieplūdi dzimumloceklim un var bojāt asinsvadu vārstuļus, kas palīdz saglabāt erekciju.

Izrādās, ka smēķēšanai ir dziļāka ietekme uz dzimumhormoniem, kas nosaka dzimumu atšķirības starp vīriešiem un sievietēm. Tabakas dūmu toksīni var izmainīt veidu, kādā izmainītie dzimumhormoni darbojas ķermenī.

Ir izpētīts, ka tabakas dūmi ir kaitīgi sēkliniekiem, kas gādā par spermas ražošanu. Smēķējošiem vīriešiem ir augstāks kropļotas un bojātas spermas līmenis un zemāka sēklas kvalitāte nekā vīriešiem, kas nesmēķē.

Sievietes un smēķēšana Smēķējošām sievietēm var būt traucēts līdzsvars starp sievišķajiem un vīrišķajiem hormoniem. Tā rezultātā viņām ir lielāka iespēja iegūt vīrišķīgu ķermeņa formu, kurā tauku slānis uzkrājas vairāk uz vēdera, nevis uz gurniem un krūtīm. Sekas tam ir mazāk klasiska sievietes figūra, turklāt pastāv arī lielāks diabēta un sirds slimību risks.

Zemāks sievišķo hormonu aktivitātes līmenis var izraisīt arī citus efektus. Jaunām sievietēm, kuras smēķē, biežāk ir sāpīgas menstruācijas. Viņas pakļaujas arī paaugstinātam agras menopauzes riskam: vidēji smēķējošām sievietēm menopauze iestājas divus gadus ātrāk nekā nesmēķētājām.

Lai arī lielākā daļa cilvēku zina, ka smēķēšana izraisa plaušu vēzi, tikai neliela daļa jaunu sieviešu apzinās, ka pakļauj sevi riskam saslimt ar dzemdes kakla vēzi. Ir izpētīts, ka smēķējošām sievietēm pastāv trīs reizes lielāka iespēja, ka inficētās šūnas progresēs līdz ļaundabīgam audzējam, kas ir visnāvējošākā slimības forma.

Ir vērts atmest smēķēšanu Tiem, kuri vēl nav saslimuši ar vēzi, saslimšanas risks ātri samazinās līdz normālam līmenim. Sievietēm, kuras jau ir saslimušas, prognoze sekmīgai ārstēšanai būs labāka, ja viņas atmetīs smēķēšanu.

Vīrieši, sievietes un smēķēšana Gan sievietēm, gan vīriešiem smēķēšana ir priekšlaicīgas novecošanās cēlonis. Smēķētājiem, ļoti iespējams, priekšlaicīgi izveidosies grumbas ap muti un acīm, ko veicina tabakas dūmu iesūkšana no cigaretes un acu piemiegšana, lai izvairītos no dūmu iekļūšanas acīs.

Dzīves laikā hromosomu gali, kas satur ģenētisko materiālu, kļūst nelīdzeni un bojājas. Kādreiz šo procesu saistīja ar normālu novecošanos, taču pēdējā laika pētījumi apliecina, ka ar smēķētājiem tas notiek daudz ātrāk. Iespējams, šis priekšlaicīgais novecošanas process ietekmē daudzas smēķētāja ķermeņa daļas.

Uzsākot ģimenes veidošanu, smēķētāji, ļoti iespējams, arī saskarsies ar problēmām. Smēķējošām sievietēm nepieciešams ilgāks laiks, lai ieņemtu bērnu un pastāv divreiz lielāks risks būt neauglīgām nekā nesmēķētājām. Pāriem, kuriem ir problēmas ar neauglību, pastāv mazākas izredzes to ārstēt nekā nesmēķētājiem.

Secinājums Kad runa ir par smēķēšanu, seksu un romantiku, aina nav iepriecinoša. Smēķēšana kaitē visiem minētājiem aspektiem – gan mūsu veselībai, gan attiecībām. Taču jaunieši no daudziem aprakstītajiem smēķēšanas izraisītajiem efektiem var izvairīties, atmetot smēķēšanu.

Avoti:

Šajā preses relīzē izmantotā informācija un citas ziņas par kampaņu ir atrodamas kampaņas HELP mājas lapā: www.help-eu.com.

Kampaņa HELP: par dzīvi bez tabakas, ko organizē Eiropas Komisija, tiecas pārliecināt cilvēkus neuzsākt smēķēšanu vai arī atmest to ar TV kampaņas palīdzību 25 dalībvalstīs un dažādām reklāmas aktivitātēm. Eiropas Komisijas pretsmēķēšanas kampaņas HELP: Par dzīvi bez tabakas ietvaros regulāri tiek izsūtītas preses relīzes, lai nodrošinātu medijus ar informāciju par veselību, kā arī atbalstītu un paplašinātu kampaņu HELP.

Kampaņas HELP preses relīzes, preses lapas, logo un fotogrāfijas var lejupielādēt internetā: http://www.help-eu.com

Komentāri: - Preses relīzē paustie viedokļi atsevišķos gadījumos var nesakrist ar Eiropas Komisijas oficiālo nostāju. - Detalizēta informācija ar atsaucēm uz zinātniskiem pētījumiem ir pieejama pēc pieprasījuma.

Tālr.: 9660003, 7870117. Fakss: 7871744. E-pasts: kaspars.licitis@prstudio.lv.
 

Preses relīze LETA  Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv