Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.jūlijs   Vārda dienu svin: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 13.februāris  


Jaunieguvumi Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājumā

Laikā no četru gadu laikā (2003.- 2007.g.) krājums papildināts ar 6529 vienībām. No tām 5201 priekšmets iekļauts pamatkrājumā, 1328 – palīgkrājumā. Nelielu daļu no priekšmetiem šodien nododam apmeklētāju vērtējumam.  

Šajos gados krājumā iekļautie priekšmeti papildina jau muzejā esošās kolekcijas un veido jaunas, kas līdz šim muzejā nav bijušas pārstāvētas. Nozīmīgākā un apjomīgākā ir kolekcija, ar nosaukumu „Kamaniņu sports Cēsīs”. To izveidoja un muzejam nodeva bijušais kamaniņu sporta treneris Dainis Odziņš.

Sākot ar 2004. gadu muzeja krājumā ik gadus nonāk viduslaiku pilī arheoloģisko izrakumu laikā atrastās senlietas. Tās ievērojami bagātina krājumu, bet uzliek arī lielas rūpes un atbildību par to saglabāšanu, kas nav vienkāršs un ir dārgs process. Ir plānots, ka 2008.gadā muzejā sāks strādāt arheoloģisko priekšmetu restaurators. Izstādē eksponējam mazu daļu, bet visus priekšmetus cēsnieki jau redzējuši ikgadējās arheoloģisko ekspedīcijas noslēguma skatēs.

Ievērojami papildināta kolekcija par padomju okupācijas represijās cietušajiem cēsniekiem. Liela daļa šo materiālu apkopota ceļojošā izstādē „Baigais gads”. To pēc pieprasījuma iespējams eksponēt Cēsu pilsētas un rajona iestādēs, skolās u.c.

Par Cēsu alus darītavu bagātu materiālu klāstu muzejam nodevis tās kādreizējais direktors Kārlis Tomsons. Cēsu alus darītavai šogad aprit 130 gadi, kopš tā darbojas uz rūpnieciskiem pamatiem. Šim notikumam būs veltīta izstāde, tajā redzēsim K.Tomsona nodotos materiālus.

Komplektējot vēsturiskās liecības par padomju periodu Cēsīs, kā pēdējais, īpaši nozīmīgais devums uzskatāms 2008.g. janvārī muzejā nonākušais 20. gadsimta 2. puses Cēsu izcilā fotogrāfa Ērika Fridrihsona devums. Tās ir fotogrāfijas un negatīvi par Autoremonta rūpnīcu, 1948.gadā fotografētās Cēsis, kā arī fotonegatīvi par „Baltijas ceļu”. Arī Ē.Fridrihsonam ir maz attēlu par šo notikumu, jo svarīgākais tajā brīdī bija sadoties rokās ar pārējiem vienotā ķēdē cauri visai Baltijai.

Muzeja pamatuzdevums ir vākt, saglabāt, pētīt un publiskot Cēsu pilsētas un rajona kultūrvēsturi raksturojošas materiālās un nemateriālās liecības. Savā darbā vadāmies pēc dokumenta – Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma politikas, kas izstrādāta 1999. gadā, gatavojoties muzeja pirmreizējai akreditācijai, un pārskatīta un papildināta 2005.gadā.

 

Informāciju sagatavoja

Dace Tabūne

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja

Tālr. 64122654

e-pasts: dace.tabune@cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv