Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Ceturtdiena, 2020.gada 9.jūlijs   Vārda dienu svin: Zaiga, Asne, Asna
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 13.februāris  


HIV un atkarību profilakses kabinets Cēsīs uzrunā jauniešus

HIV un atkarību profilakses kabinets Cēsīs darbojas kopš 2008.gada 1.decembra. Līdz šim apjomīgākais darbs ieguldīts veicot pētījumu par atkarību izraisošo vielu lietošanu jauniešu vidū Cēsu pilsētā. Pētījuma ietvaros tika aptaujāti aptuveni 600 devīto un desmito klašu skolēni, šobrīd notiek iegūto datu apstrāde.

Pētījuma mērķis nav noķert pie rokas tos jauniešus, kuri lieto kādas no apreibinošajām un atkarību izraisošajām vielām, bet gan saprast, cik daudzi no viņiem vai viņu draugiem ir lietotāji, kā jaunieši pavada brīvo laiku, vai viņi zina, kur saņemt dažāda veida palīdzību nepieciešamības gadījumā un netieši pievērst mērķa grupas uzmanību šīs problēmas aktualitātei un informēt jauniešus un viņu vecākus par kabineta darbību Cēsīs.

HIV un atkarību profilakses kabinets ir viena no tām vietām, kur var saņemt anonīmas konsultācijas, informāciju un atbalstu. Iedzīvotājiem tajā ir iespēja saņemt konsultācijas dažādos atkarību (alkohola, azartspēļu, jauno tehnoloģiju un narkotiku) jautājumos, psiholoģisko atbalstu, informāciju par citur saņemamo sociālo un medicīnisko palīdzību tāpat arī informāciju par kontracepciju, STS. Šeit bez maksas iespējams veikt HIV un B hepatīta eksprestestus. Intravenozo narkotisko vielu lietotājiem kabinetā iespējams izlietotās šļirces apmainīt pret jaunām. Kabinets piedāvā arī ļoti plašu informatīvo materiālu klāstu par atkarību jautājumiem, par HIV un AIDS, kā arī par seksuāli transmisīvajām slimībām un iespējām no tām izsargāties.

HIV un atkarību profilakses kabinetā konsultācijas ir saņēmuši jau vairāki apmeklētāji. Kā arī ir izmantota izdevība pārbaudīt savu veselību veicot HIV un B hepatīta testus.  

Valda mīts, ka imūndeficīta vīrusu iegūst tikai narkomāni. Inficēties var jebkurš cilvēks. Inficēšanās notiek, ja kāds no inficētās personas organisma šķidrumiem (asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem un mātes piens), kas satur HIV, nonāk otra cilvēka organismā.

Kabinetam ir arī izglītojoša funkcija un skolām tiek piedāvāti izglītojoši un izpratni par dažādu atkarību izraisošo vielu lietošanu veicinoši pasākumi. Akcents tiek likts uz jauniešiem interesējošiem jautājumiem, sagatavots tieši viņiem aktuālo tēmu izklāsts. Šobrīd aktuāla ir dažādu tablešu lietošana pasākumos. Tablete ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā lietot narkotiskās vielas. Tas ir samērā izplatīts- īpaši jauniešu vidū, jo valda mīts, ka lietot tikai dažreiz ballītēs un neregulāri, ir nekaitīgi.

Tomēr arī tabletes lietot ir bīstami kaut vai dēļ tā, ka nav zināms, kā konkrētā narkotiskā viela iedarbosies. Vienas un tās pašas tabletes dažādiem cilvēkiem var iedarboties atšķirīgi. Jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka organismā nonākušās narkotiskās vielas var mijiedarboties ar citām ķīmiskām vielām, ko neapzināti uzņem caur pārtiku, tie var būt dažādi ķīmiski piesārņojumi – pesticīdi, hormoni gaļā, dzelzs zivīs, nitrāti no mēslojumiem u.c.

Ēdiens, ko mēs ēdam un dažādi ķīmiski piesārņojumi var ietekmēt un pārveidot narkotisko vielu darbību, līdz ar to ir grūti prognozēt iedarbību.

Skolas ir aicinātas pieteikties, zvanot uz HIV un atkarību profilakses kabinetu vai sazināties elektroniski.

Nedrīkst ignorēt, ja jaunietis lieto kādas vielas šad tad un nedaudz, jo jebkuras narkotiskās vielas, kas ietekmē Centrālo Nervu sistēmu, jebkurā daudzumā ir kaitīgas, tāpēc, ka var izraisīt iedarbību, kas nopietni bojā sirdi un smadzenes.

Vidusskolas vecums iezīmējas ar riska pieaugumu un līdz ar to arī ir dažādu preventīvo programmu mērķgrupa visbiežāk, kā liecina pētījumi, visefektīvāk strādāt ar jauniešu mērķgrupu ir, attīstot emociju kontrolēšanas prasmes un palīdzot viņiem izprast savas izjūtas, ko lielā mērā vecāki un tuvinieki var darīt vienkārši sarunājoties ar saviem bērniem, mēģinot izprast viņus un neslēpjot arī savas izjūtas – svarīgs priekšnosacījums efektīvai komunikācijai ir abpusēja atklātība.

Saruna un ieinteresētība ir būtiska, lai nezaudētu kontaktu ar jaunieti brīdī, kad viņam pašam šķiet, ka ir gana pieaudzis, lai pieņemtu lēmumus savā dzīvē. Bērniem ir jāmāca analizēt un domāt, ir svarīgi saprast, ka „nē” nav „nē” principā, tikai tāpēc, ka mammai šajā brīdī tā šķiet, katram „nē” un „jā” ir savi iemesli. Jaunietim ar veselīgu pašapziņu un attīstītu kritisko domāšanu ir daudz lielāka iespēja pateikt „nē” dažādām narkotiskām un atkarību izraisošām vielām!

 

Kabineta konsultants jūs gaidīs:
Cēsīs, Bērzaines ielā 16, pagrabstāvā:
P.13.00-19.00
O.13.00-17.00
T.13.00-18.00
C.8.00-12.00
P.8.00-12.00 un 13.00-16.00
Tālrunis: 64127884

 

Informāciju sagatavoja

Iveta Jermolājeva

HIV un atkarību profilakses kabineta konsultantsAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv