Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 30.marts   Vārda dienu svin: Nanija, Ilgmārs, Igmārs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 13.aprīlis  


18.aprīlī Latviešu dzīvesziņas atmodināšanas koncerts „ Graudi raisās dzīvos Dzietos”

18.aprīlī plkst.14.00 Cēsu Izstāžu namā folkloras grupas "Dzieti" koncerts „Graudi raisās dzīvos Dzietos”.

 

Gandrīz 30 gadu garumā daudz melodiju nogūlies „Dzietu” atmiņu apcirkņos – jaunas tautas dziesmas un dainas, dejas un ticējumus, mūzikas instrumentu spēles...

 

Programmai „Graudi raisās dzīvos Dzietos” izvēlētas atpazīstamas un populāras tautas dziesmas, kuras jau apdarinājuši 19.,20.gs. mūzikas dižgari – J.Cimze, Jurjānu A., E. Melngailis, J. Graubiņš u.c.

 

„Tautas vērtības liecina par katras nācijas gara spēku, kultūras misiju un cilvēces izdzīvošanas iespējām. Tā kā 21.gs. cilvēks dzīvi uzver daudz savādāk, savdabīgāk, plašāk un disharmoniskāk, tad ar sen zināmām tautas gudrībām vēlamies izdziedāt – izspēlēt jaunas un svaigas skaņu krāsas. Domājam, ka jebkuru uzrunās muzikālā pasaka, kuras morāle ir 21.gs. satraucošākais fakts Latvijā, un, vai tikai Latvijā?” par jauno programmu stāsta „Dzietu” vadītāja Dace Balode.

 

Atnāc, paklausies, atpūties un pārdomā! Varbūt šis koncerts Tev atvērs ausis, acis, sirdi – kā dzīvot tālāk? Kā ieraudzīt sevi un izdzīvot laikā, kuru dēvē par 21. gadsimtu!

 

Par Dzietiem.

Tautas vērtes kopa Dzieti dibināta 1981. gadā. Vārds "dzieti" izvēlēts konsultējoties ar valodnieci Valiju Dambi. Tas nozīmē - jaunie dzinumi, atvases. "Dziet" - uzziedēt, rasties, izcelties. Vārds "dzieti" ir skanīgs un sabalsojas arī ar vārdu"dziedāt".


 Kopas vadītāja visus šos gadus ir Dace Balode (bij. Fiļimonova). Viņa māca dziesmas, instrumentu spēli, palīdz "iestādīt" balsis, meklē senas un aizmirstas dziesmas, veido aranžējumus un sagatavo koncertu programmas. Par tradīciju kļuvuši pasākumi - Jāņu vakara rīkošana Cēsu pilsētā, Bišu diena Āraišu ezerpilī, gan gatavošanās koncertiem un izbraukumiem.


 Dzietu muzikālajā pūrā ir vairāk nekā 600 melodiju. Lielākā daļa ir folklorista Voldemāra Stelberga vākums Cēsu apriņķī no 1937. līdz 1940. gadam. Tiek pētītas un atjaunotas senas tradīcijas un rituāli gadskārtu svētkos un ģimenes godos, pārlūkoti bagātīgie folkloras materiāli - tautasdziesmas, ticējumi, paražas, teikas un leģendas.


  Kopa koncertējusi visos Latvijas novados, piedalījusies folkloras festivālos Baltica, Dziesmu un deju svētkos, divas reizes būts Vācijā (1996. un 1997. gadā). 1993. gadā veikti ieraksti Rīgas radio, 1994. - uzņemta videofilma par vasaras saulgriežu rituāliem, 1997. - izdota kasete ar ziņģēm un mitoloģiskām dziesmām, 1998. - uzņemta videofilma par ziemas saulgriežiem.


  Dzietu dalībnieki pašmācības ceļā apguvuši dažādu tautas instrumentu spēli - dūdas, ģīgas, stabules, kokles, pie kam ģīgas, bungas un dažādi koka sitamie instrumenti ir pašu dalībnieku gatavoti. Dalībnieki paši gatavo arī savus tērpus.

 

 

Ieejas maksa: Ls 1, - ; 0,50 (skolēniem, studentiem, pensionāriem)

Biļetes pārdod pirms koncerta Izstāžu namā

 

 

Informāciju sagatavoja:

 

Daiga Janševska

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra

Reklāmas speciāliste

Tālr. 64122431

E – pasts: daiga.jansevska@cesis.lv

www.cesis.lv

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv