Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 3.aprīlis   Vārda dienu svin: Daira, Dairis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 13.aprīlis  


Noslēdzies projektu konkurss "Seno lietu pasaulē"

 2012. gada 30. martā noslēdzās Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ), sadarbībā ar Cēsu muzeju, organizētais projektu konkurss „Seno lietu pasaule.”

 

Konkursa mērķauditorija starpnovadu skolu 7.-9. klašu skolēni. Konkursa mērķis ieinteresēt skolēnus sava novada, pilsētas un dzimtas seno lietu izpētē, apgūt pētnieciskā darba metodes, pilnveidot prasmes darbā ar avotiem izmantojot muzeju un arhīvu krājumus, iepazīt dokumentālās liecības un to pielietošanu savos pētījumos.

 

Cēsu muzejs ar muzejpedagoģiskās programmas „Seno lietu pasaulē” palīdzību skolēnus iepazīstināja ar lietisko priekšmetu krājumu, sniedza pirmās iemaņas pētnieciskajā darbā, atklāja noslēpumus kam jāpievērš uzmanība, lai priekšmets par sevi sāktu stāstīt, lai no tā varētu iegūt pēc iespējas vairāk informāciju.

Muzejā skolēnus rosinājām pievērst uzmanību senajām lietām, kas atrodas mājās, ģimenēs. Muzejnieki sniedza individuālas konsultācijas un metodiskos norādījumus jaunajiem pētniekiem un viņu darbu vadītājiem.

 

Savukārt CVĢ pedagogi un darbinieki sarūpēja vairāk kā 300 eksponātus izstādei „Seno lietu pasaule”, ko veidoja skolas bibliotekāres Sarmīte Balabāne un Māra Baķe. Uz izstādes bāzes notika mācību stundas Latvijas kultūras vēsturē. Senās lietas, „stāstīja” par dažādiem laika posmiem Latvijas vēsturē, tiesa gan vairāk par 20. gadsimta sākumu un 1960-80. gadiem, bet pats senākais eksponāts datējams ar 1843. gadu.

 

Prieks, ka konkursā piedalījās skolas no citiem novadiem, aktīvi bija Jaunpiebalgas un Dzērbenes vidusskolu, Inešu un Straupes pamatskolu jaunie pētnieki, savukārt Cēsu novadu pārstāvēja Cēsu Valsts ģimnāzijas, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas, 2. pamatskolas, Pilsētas pamatskolas un Līvu pamatskolas skolēni.

 

Pētniecībai izvēlētās tēmas bija interesantas un dažādas: tika pētīta nauda, pastmarkas, 19. gadsimta patvāris, mūzikas instrumenti, skaņuplates, automašīnas, fotoaparāti, Jaunpiebalgas meistaru gatavotais ierocis „ezītis”, kas tika izmantots 1991. gada barikādēs Rīgā, rokdarbi ko darinājušas vienas dzimtas sievietes piecās paaudzēs, grāmatu izdevēji Cēsīs 20. gs. sākumā, rotaslietas, galda piederumi u.c.

 

Konkursa laikā atklājās, ka ir jāmāk ieraudzīt un novērtēt lietas ap mums, ka pilsētas mājās seno lietu ir salīdzinoši mazāk nekā lauku mājās.

 

Par senajām lietām var runāt dažādos izpausmes veidos: zinātniskajā - kā to mācījās darīt konkursa dalībnieki. Mākslinieciskajā skatījumā uz senajām lietām bija palūkojušies Cēsu Valsts ģimnāzijas deju kolektīva jaunieši, kuri, konkursa noslēgumā, izdejoja seno darbarīku un amatu raibos rakstus.

 

Pētnieciskajam darbam jāvelta daudz uzmanības, nepieciešama liela pacietība, jo katra mazākā neprecizitāte: tikai viens burts, vārds vai neuzmanība var izmainīt domas jēgu. Daži teikumi, ko pamanīju jauno pētnieku darbu prezentācijās:

-          pastkartēs redzami tautiskie latvieši.

-          cik cilvēka dzīve ir derīga manta!

-          uzvārdus piešķīra pēc vietniekvārdiem.

-          1862. gada pastmarka ir daudz aprakstīta

-          .

Bērni ar patiesu interesi un ziņkāri bija ielūkojušies seno lietu pasaulē un konkursa noslēgumam sagatavojuši izzinošus stāstus par saviem pētāmajiem objektiem.

 

Par padarīto darbu katrs konkursa dalībnieks saņēma Cēsu Valsts ģimnāzijas sarūpētu dāvaniņu, bet labāko darbu autoriem visās klašu grupās un nominācijās Cēsu Vēstures un mākslas muzejs dāvāja iespēju apmeklēt Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku patruļkuģi „Cēsis” un tikties ar kuģa komandu.

 

Uz kuģa „Cēsis” klāja kāps” nominācijā Pienesums, skolas, ģimenes vēstures izpētē apbalvotie: darba „Mana vijole” autors Andris Balodis 7.a. kl., darba vadītāja Inga Ivanova, Cēsu Valsts ģimnāzija.

Darba „Pastkartes 20.gs.1. pusē” autores Kristīne Aide, Līva Bērziņa, Laura Kubliņa 8.b kl., darba vadītāja Sarmīte Ķeņģe, Cēsu 2. pamatskola.

Darba „Ar „ezīti” papēdī.” autores Monika Keiša, Laura Bojāre 9.b kl., darba vadītāja Ilga Prīse, Jaunpiebalgas vidusskola.

Nominācijas Interesantākais priekšmeta, senās lietas stāsts labāko darbu autori un darbu vadītāji:

Darbs „Koferu stāsti” autores Evija Tavare, Anete Luīze Drevinska 7.b kl., darba vadītāja Anita Alhimova, Cēsu Valsts ģimnāzija.

„Mantojums” autores Līva Miķelsone, Arita Braķe. 8. kl., darba vadītāja

Gunta Dadeika, Inešu pamatskola.

„Senā pletīzera stāsts” autore Laura Dunovska 9. kl., darba vadītāja Inga Andersone, Līvu pamatskola.

Nominācijā Oriģinālākais projekta risinājums labāko darbu autori un darbu vadītāji:

„Manas ģimenes traktora vēsture” autors Aigars Namnieks 7.b. kl., darbu vadītāja Anita Alhimova, Cēsu Valsts ģimnāzija.

„Skaņuplates” autors 8. kl. Pauls Kozlovskis, darba vadītāja Anita Slaidiņa, Cēsu Valsts ģimnāzija.

Nominācijā Senā lieta, priekšmets-atslēga senatnes zināšanu, noslēpumu atklāsmei labāko darbu autori un darbu vadītāji:

„Ko stāsta rakstāmspalva” autores Alise Lazdiņa, Ivanda Keiša. 7.b kl., darba vadītāja Vēsma Johansone, Jaunpiebalgas vidusskola.

„Manas ģimenes relikvija 2 latu monēta” autore Ketija Eltermane 8.a kl. darba vadītāja Sarmīte Ķeņģe, Cēsu 2. pamatskola.

„Vecā labā rakstāmmašīna” autore Annija Ņizina 9. kl., darba vadītāja Marija Grīnberga, Dzērbenes vidusskola.

 

Paldies konkursa koordinatorei skolotājai Lūcijai Silvai Suhanovai par apņemšanos organizēt konkursu un jau pamatskolas vecuma bērniem mācīt pētnieciskā darba iemaņas, kā arī skolēnu darbu vadītājiem par ieguldīto darbu un līdzi jušanu.

 

 

Evita Muceniece

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

Tālr.64120618; 26551018

e-pasts: evita.muceniece@cesis.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv