Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 31.marts   Vārda dienu svin: Gvido, Atvars
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 14.maijs  


Izvērtē Cēsu Jaunajā pilī veiktos muzeja atjaunošanas darbus

10.maijā Cēsu Jaunajā pilī norisinājās konference „Muzejs pilī. Cēsu Vēstures un Mākslas muzeja pieredze”, kurā piedalījās vairāk kā 40 kultūras mantojuma un muzeju speciālisti no visas Latvijas. Konference tika rīkota projekta Cēsu pils kompleksa revitalizācija tūrisma attīstībai” ietvaros, lai dalītos pieredzē par projekta īstenošanā sastaptajiem izaicinājumiem, kas saistās ar sabiedrības atvērta muzeja ierīkošanu kultūrvēsturiskā piemineklī.

 

Projekta gaitā pilī tika veikti nozīmīgi būvniecības un restaurācijas darbi, pēc iespējas precīzāk atjaunojot 18.-19.gs. interjerus. Par Cēsu Jaunās pils interjera un tā elementu restaurācijas un rekonstrukcijas darbiem šo darbu veicējs, nacionālais būvniecības uzņēmums RE&RE konkursā „Gada būve Latvijā 2011” nominācijā „Restaurācijas objekts” ieguva bronzas balvu.

 

Lielajā salonā tika atjaunots gleznieciski augstvērtīgs rožu motīvu brīvrokas gleznojums. Vairākās pils telpās ir ierīkotas interjera ekspozīcijas, ļaujot iztēloties, kāda pils varēja izskatīties grāfu Zīversu dzīves laikā, aprīkota ar bīdermeiera stila mēbelēm un 19.gs. mākslas priekšmetiem.

 

Cēsu novada vēsturiskās ekspozīcijas autori ir veikuši grūtu uzdevumu, mēģinot integrēt pils interjeros uzskatāmus novada vēstures stāstus caur muzeja krājuma senajiem priekšmetiem, senajiem attēliem un interaktīvām programmām, atspoguļojot Cēsu vēsturi jau no seno vendu laikiem līdz pat Latvijas neatkarīgas valsts izveidei. Savukārt pils augšējos stāvos ierīkota konferenču telpa un izstāžu zāle.

Konferences galvenā tēma – kā nozīmīgu kultūrvēsturisku pieminekli vienlaikus gan sargāt, gan padarīt par pieejamu un atvērtu sabiedrisko centru, integrējot mūsdienu sabiedriskajās norisēs – raisīja plašas diskusijas. Pašvaldības aģentūras „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” direktors Juris Markovs konferences atklāšanas runā uzsvēra, ka projekts prasījis grūtību pārvarēšanu, kas saistās ar plānu praktisko realizāciju, tā kā restaurācijas un muzeja izveides procesā atklājas fakti, kurus iepriekš bijis grūti paredzēt. Cēsu pilsmuižas kompleksa attīstības konsultatīvās padomes locekles Dace Čoldere vērsa uzmanību tam, ka šāds projekts, kurš ir gan kultūrvēsturisks, gan sabiedrībai atvērts un funkcionējošs ir unikāls fakts Latvijas pieredzē, un ieteica nozares speciālistiem kā labu un jaunu mācību pieredzi.

 

Paredzēts, ka Cēsu Jaunā pils apmeklētājiem tiks atvērta 1.jūnijā.

 

Projektu "Cēsu pils kompleksa revitalizācija tūrisma attīstībai" realizē Cēsu novada pašvaldība ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Latvijas valsts atbalstu. Projekta kopējās izmaksas ir 1 720 580 LVL, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 85% apmērā - 1 414 787 LVL un valsts budžeta dotācija 4.5% apmērā – 74 901 LVL. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības interesi un izpratni par Cēsīm un Vidzemi kā Latvijai svarīgu reģionālu kultūrvēsturisku centru pagātnē un tagadnē, savā darbā balstoties uz muzeja krājumu, tā izpēti un unikālo iespēju eksponēt un izmantot valsts nozīmes Kultūras pieminekli Cēsu Jauno pili, lai uzturētu lepnuma un patriotisma jūtas vietējos iedzīvotājos, īpaši skolu jaunatnē, kā arī attīstītu kultūrtūrisma iespējas Vidzemē.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ilona Asare

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra

Projektu vadītāja

Tālr.: 64127755, 27878275.

E-pasts: Ilona.Asare@cesis.lv

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv