Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 10.aprīlis   Vārda dienu svin: Anita, Anitra, Zīle
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2006.gada 14.jūnijs  


Sibīrijas bērnu stāsti ir jāsaglabā grāmatā

INFORMATĪVI ATBALSTA: WWW.STUDENTNET.LV

 

Sibīrijas deportāciju 65. gadadiena

 

Sibīrijas bērnu stāsti ir jāsaglabā grāmatā

 

Ir uzsākata ziedojumu vākšanas kampaņa Sibīrijas bērnu stāstu izdošanai īpašā izdevumā – grāmatā, atzīmējot 65.gadadienu kopš 16 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju tika izsūtīti uz Sibīriju. Grāmata caur personiskiem dzīvesstāstiem atsegs sarežģītu posmu mūsu vēsturē.

Preses konferencē pie Latvijas Okupācija muzeja fonda „Sibīrijas bērni” prezidente Dzintra Geka informēja par dzīvesstāstu grāmatas „Sibīrijas bērni“ izdošanas ieceri, kas radusies astoņu gadu garumā intervējot vairāk kā 600 Sibīrijas bērnus. Grāmatā tiks publicēti visi aizvesto bērnu vārdi un dzīvi palikušo dzīvesstāsti. „Kamēr pieminēts cilvēka vārds, cilvēks nav zudis“, piebilda Dzintra Geka.

Politiski represētais Ilmārs Knaģis bija pārliecināts, ka grāmata kļūs par noderīgu mācību literatūru un vērtīgu vēstures izziņas avotu, tā būs „piemineklis Sibīrijas latviešu piemiņai“.   

Sabiedrībā populārais Fredis jeb Andris Freidenfelds, kurš ir dzimis Sibīrijā, ir pārliecināts, ka „gados jauni cilvēki sāks interesēties un apjaust traģiskos vēstures notikumus“. Ilze Viņķele, politiski deportētā Jāņa Vidiņa meita, daloties atmiņās par savā ģimenē piedzīvoto, pauda paārliecību, ka dzīvesstāstu grāmata „sausiem vēstures faktiem piešķirs emocionālu saturu“.

Habilitēts vēstures zinātņu doktors Aivars Stranga atzīmēja grāmatas kā nozīmīga vēsturiska avota izdošanas nepieciešamību, sakot, ka „bez vēsturiskās atmiņas nav nācijas, īpaši mazas nācijas šajā pieblīvētajā informācijas sabiedrības laikmetā“. Grāmata „Sibīrijas bērni“ palīdzēs nostiprināt kopēju tautas vēsturisko atmiņu.

No četrtūkstoš Sibīrijas bērniem, kuri līdz ar saviem vecākiem tika iekļauti sarakstos un izsūtīti kā noziedznieki, izdzīvoja tikai puse. Dzīvi palikušie sasnieguši sirmu vecumu un ir pēdējie, kas var sniegt reālas un nepastarpinātas liecības par latviešu likteni Sibīrijā. Pašreiz 634 cilvēku dzīvesstāsti ir apkopoti vairākās dokumentālās filmās un tūkstoš lappušu drukātos pierakstos.

            Kopumā grāmatas izdošanai nepieciešami 30 000 latu. Grāmata būs tautas pašapziņas avots un redzams ieguldījums Latvijas nākotnes attīstībā, neaizmirstot pagātni. Ja mums kopā veiksies, grāmata tiks izdota līdz Latvijas Republikas 88.proklamēšanas dienai šāgada 18.novembrī.

Ikviens var atbalstīt grāmatas „Sibīrijas bērni“ izdošanu:

  • Zvanot uz ziedojumu tālruni: +371—9006688 (atbalsts-viens lats);
  • Ziedojot fonda banka kontā: LV47UNLA0002058469357 (latiem) un LV68 UNLA0002058469658 (ASV dolāriem), LUB Rīdzenes filiāle, kods UNLALV2X. Fonda „Sibīrijas bērni“ adrese: Graudu iela 41A, Rīga, LV-1058, tālrunis: 9273916.

             

Papildu informācija:

Dzintra Geka,

9273016,

e-pasts: dzintrag@inbox.lv

Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv