Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 18.septembris   Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2006.gada 16.februāris  


Kas Jums jāzina, lai nesaslimtu ar putnu gripu


2006.gada 16.februāris.

Informāciju sagatavoja Jānis Ezerlīcis, Sabiedrības veselības aģentūras Sabiedrisko attiecību vecākais speciālists.

Cilvēku saslimšanas gadījumi ar A/H5N1 vīrusa izraisīto putnu gripu Turcijā un Irākā, šī gada ziemā, vēlreiz atgādināja, ka minētais vīruss ir bīstams cilvēkiem, kuri ir ciešā kontaktā ar inficētiem putniem. Pašreiz A/H5N1 vīruss putniem ir identificēts arī ES teritorijā (Grieķijā, Itālijā, Slovēnijā, Austrijā un Vācijā). Pirms tam putnu gripas perēkļi tika reģistrēti Krievijā, Ukrainā, Rumānijā un Bulgārijā. Iespējams, ka inficēti putni tiks atklāti arī citās ES dalībvalstīs.

Tādējādi Valsts aģentūra "Sabiedrības veselības aģentūra" (SVA) informē:

-Putnu gripa ir vīrusu infekcija, ar ko slimo putni.

-A/H5N1 vīrusa izraisītā putnu gripas draudi cilvēku veselībai ir nelieli, bet tie tomēr pastāv. Risks saslimt ir tikai tiem cilvēkiem, kuri ir ciešā kontaktā ar inficētiem putniem vai to izkārnījumiem un citiem ķermeņa šķidrumiem (piem., asinīm) un iekšējiem orgāniem. Pašreiz nav konstatēta vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku.

Individuālie drošības pasākumi Jums un Jūsu ģimenei

Lai arī vairumam cilvēku risks saslimt ar "putnu gripu" ir tuvs nullei, dažu piesardzības pasākumu ievērošana var vēl vairāk samazināt Jūsu un Jūsu ģimenes risku saslimt ar šo slimību. Daži no tālāk minētajiem pasākumiem ir universāli un palīdz izvairīties no saslimšanas arī ar citām infekcijas slimībām:

-Ja jūs redzat mirušu vai slimu putnu, neaiztieciet to. -Pēc iespējas ātrāk informējiet par to tuvāko Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldi. -Brīdiniet savus bērnus, lai viņi nekādā gadījumā neaiztiek slimus vai mirušus putnus. -Neļaujiet bērniem spēlēties ar putniem un nest tos uz mājām. -Iemāciet bērniem nekavējoties pastāstīt pieaugušajiem par redzētiem slimiem vai mirušiem putniem. -Vairākas reizes dienā rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm, īpaši pirms ēšanas, dzeršanas, smēķēšanas, zāļu ieņemšanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām. -Izvairieties no pieskaršanās ar rokām savām acīm, degunam un mutei, nelieciet zīmuli vai pildspalvu mutē. -Ja pēc kontakta ar slimu vai mirušu putnu Jūs esat saslimis ar drudzi, klepu vai sāpošu kaklu, nekavējoties sazinieties ar ārstu un informējiet viņu par to, kas noticis.

Padomi cilvēkiem, kuri tur putnus piemājas saimniecībās

-Nelaidiet putnus mājās. -Brīdiniet savus bērnus, lai viņi nekādā gadījumā neaiztiek slimus vai mirušus putnus. -Neļaujiet bērniem spēlēties ar putniem un nest tos uz mājām. -Iemāciet bērniem nekavējoties pastāstīt pieaugušajiem par redzētiem slimiem vai mirušiem putniem. -Vairākas reizes dienā rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm, īpaši pirms ēšanas, dzeršanas, smēķēšanas, zāļu pieņemšanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām. -Pārliecinieties, vai bērni bieži, t.sk. pirms ēšanas vienmēr un rūpīgi nomazgā rokas. -Izvairieties no pieskaršanās ar rokām savām acīm, degunam un mutei, nelieciet zīmuli vai pildspalvu mutē. -Pārklājiet jaunus un jau esošus ievainojumus un nobrāzumus uz ādas ar ūdensizturīgu plāksteri un uzvelciet cimdus, pirms sākt darbu ar putniem. Ja darba laikā esat guvis ievainojumu, nekavējoties rūpīgi nomazgājiet brūci ar ziepēm un noskalojiet zem tekoša ūdens. -Nepieļaujiet putnu uzturēšanos tuvu dzeramā ūdens ņemšanas vietai (akām). -Ja Jūs savā putnu barā redzat slimus vai mirušus putnus, neaiztieciet tos paši. Iespējami ātri informējiet veterināro ārstu vai tuvāko Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldi. -Neļaujiet cilvēkiem un dzīvniekiem kontaktēties ar slimajiem vai mirušajiem putniem. -Ja neatliekamu apstākļu dēļ jums par putniem jāparūpējas pašiem (piemēram, izolēt vai pārvietot), pirms ierodas veterinārais ārsts vai Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldes pārstāvis, uzvelciet aizsargtērpu:

-Halātu vai priekšautu, kas nosedz jūsu augumu, -Cepuri, kas nosedz matus, -Masku vai mitru audumu, kas nosedz muti un degunu, -Aizsargbrilles vai brilles, -Cimdus, -Zābakus. -Kad esat beiguši darbu ar slimiem vai mirušiem putniem, novelciet aizsargtērpu un iztīriet/notīriet to ar dezinfekcijas līdzekli. Rūpīgi nomazgājiet rokas, pirms Jūs pieskaraties kaut kam citam. -Atcerieties, ka būri, nojumes un citas vietas, kur ir uzturējušies inficētie putni, ir infekciozas vairākas dienas pēc putnu aizvešanas. Tādēļ ar tiem nedrīkst kontaktēties bez aizsargapģērba, kamēr nav veikta galīgā dezinfekcija un tīrīšana. -Nelietojiet uzturā slimo putnu gaļu vai tos, kas miruši no slimības, pat ja tie ir termiski apstrādāti; neizbarojiet tos citiem putniem un dzīvniekiem. -Veselu putnu gaļa un olas nav epidemioloģiski bīstamas, ja vien tiek kārtīgi sagatavotas. -Ja jūsu ganāmpulkā ir bijuši slimi putni un jūsu ģimenē kāds saslimst ar drudzi, klepu vai sāpošu kaklu, nekavējoties sazinieties ar ārstu un informējiet viņu par to, kas noticis.

Padomi cilvēkiem, kuri strādā putnu saimniecībās

SVA sagatavotajā materiālā "Putnu gripa. Vadlīnijas profilaksei un epidemioloģiskās kontroles pasākumu veikšanai" sniegtas rekomendācijas cilvēkiem, kuri strādā putnu saimniecībās (SVA mājas lapā www.sva.lv).

Materiālu sagatavojuši SVA speciālisti pēc Pasaules veselības organizācijas izstrādātajām putnu gripas vadlīnijām.

papildus informācija pa tālruni 7081549
 

Preses relīze LETA  Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv