Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 29.marts   Vārda dienu svin: Aldonis, Agija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 16.oktobris  


Kosmiskā zondes"Zinoo-1" veiksmīgi piezemējusies

Piektdien 12.oktobrī veiksmīgi realizēta pirmās Latvijas kosmiskās zondes „Zinoo-1” palaišana. Sasniegti un pat pārspēti visi iepriekš plānotie uzdevumi. Misijas gaitā komandai nācies saskarties arī ar nestandarta situācijām. Pēc Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra darbinieku aprēķiniem zonde sasniedza 31km augstumu.

 

Zondes sagatavošanas procedūra noritēja atbilstoši iepriekš izstrādātam laika grafikam. Jau plkst.9:00 Cēsīs tika uzsākta pilna inventāra pārbaude bērnu zinātnes centra „Z(in)oo” telpās. Plkst.12:00 Skrīveru Meteoroloģijas novērojumu stacijā satikās visas misijas komandas.

 

Pēdējā zondes sistēmu pārbaude noritēja 15 minūtes pirms plānotās palaišanas. Uz zondes palaišanu bija ieradušies atbalstītāji, žurnālisti, kā arī skolēni no Rīgas, Cēsīm un Skrīveriem. Pirms plānotās zondes palaišanas visi klātesošie nodziedāja Latvijas himnu un kopīgi noskaitīja 10 sekunžu atskaiti. Zondes palaišana noritēja precīzi 14:30.

 

Zondes pacelšanās tika vērota ar Zinoo teleskopu „Celestron CPC 800 GPS”. Apmēram 30min pēc pacelšanās zondes novērošana tika pārtraukta, jo novērojumu zonu klāja mākoņi. Apmēram desmit minūtes pirms paredzētā balona pārsprāgšanas zondes novērošanas komanda atkārtoti ievēroja zondi, nekavējoties tika uzstādīts teleskops un tieši 1 stundu 7 minūtes un 24 sekundes pēc palaišanas tika novērota iespaidīga balona pārsprāgšana. Pēc aptuveniem aprēķiniem balona atliekas aizlidoja 200m metru rādiusā.

 

Glābšanas operācija tika uzsākta plkst. 15:00. Zondes atrašana noritēja sarežģītāk nekā iepriekš plānots. Bija paredzēt, ka sakari ar zondi tiks nodibināti aptuveni pusstundu pēc balona pārsprāgšanas. Tomēr arī stundu pēc balona pārsprāgšanas zonde nedeva gaidīto signālu. Par prieku visiem, kas piedalījās glābšanas operācijā, plkst. 16:39 tika saņemt signāls ar zondes koordinātēm. Tieši plkst.17:52 zonde tika atrasta ziemāju laukā 3km no apdzīvotas vietas „Birži”.

 

Pēc zondes atvēršnas tika izņemta videokameras atmiņas karte un apskatīti zondes videomateriāli. Pirmā apskate liecināja, ka kamera filmējusi tikai pirmās 20 pacelšanās minūtes, taču vēlā vakarā, kad komanda bija atgriezusies Cēsīs, tika atrasts pilns videoieraksts – zondes pacelšanās, balona pārsprāgšana un nosēšanās. „Tā bija kā negaidīta dāvana! Bijām jau samierinājušies, ka misija izdevusies tikai daļēji. Kad vēlā nakts stundā atradām iztrūkstošos failus, gavilējām kā mazi bērni,” stāsta misijas vadītājs un zinātnes centra Z(in)oo vadītājs Pauls Irbins.

 

Kā iepriekš ziņots, idejas aizsākums meklējams vēlmē veicināt jauniešu zinātkāri par kosmosa nozari kā tādu un šis ir tikai pirmais solis no apjomīgās programmas. Jau nākošā gada vasarā tiks organizēta pirmā kosmonautikas nometne bērniem Cēsīs.

 

Projektu realizēja zinātnes centrs „Z(in)oo” sadarbībā ar Rīgas tehnisko universitāti un to atbalstīja uzņēmumi Lielvārds, Grandeg, Telia Latvija un Eži. Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas Centrs nodrošīnāja balona uzpildi ar ūdeņradi un palīdzēja saskaņot lidojuma atļaujas ar Latvijas Gaisa Satiksmi un Civilās Aviācijas Aģentūru.

 

Nākamās trīs nedēļās tiks apkopots viss safilmētais materiāls un izveidots video īsfilma. Savu īsfilmu par misiju veido arī TV raidījums „Vides fakti”, kas fiksēja misijas norisi no sākuma līdz beigām.

 

Pirmais fotomateriāls pieejams:

http://www.zinoo.lv  

http://www.facebook.com/ZinatnesCentrsZINOO

http://www.draugiem.lv/zinoo/

 

Pirmie video sižeti pieejami:

http://www.youtube.com/ZinatnesCentrsZINOO

 

 Attēlā: Kosmiskā zonde “ Zinoo-1” tiek gatavota startam.

Foto: Ance SaulīteAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv