Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 26.februāris   Vārda dienu svin: Evelīna, Mētra, Aurēlija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 17.februāris  


Zināmi Cēsu apriņķa politiski represēto personu saraksti

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja lasītavā „Akmens ligzdā” Raunas ielā 2 pieejami saraksti par Cēsu apriņķa politiski represētajām personām, kuras cietušas no padomju varas represijām laika posmā no 1940.- 1941.gadam un no 1944.-1981.gadam.

 

Šis ir pirmais šāda veida pētījumu apkopojums, un to pēc Cēsu pilsētas domes pasūtījuma veikusi Cēsu zonālā arhīva daļas vadītāja, sociālo zinātņu maģistre arhīvniecībā Anda Opoļska.

 

Sarakstā uzskaitīti tie politiski represētie, kuri dzimuši vai apcietināti Cēsu apriņķī, kā arī no Cēsu apriņķa izsūtītie iedzīvotāji pēc 1940.gada administratīvi teritoriālā iedalījuma, kad Cēsu apriņķa teritorija bija iedalīta 36 pagastos. Alfabēta secībā apkopota informācija par 4705 cilvēkiem, kuri apcietināti, izsūtīti no Latvijas, nošauti vai arī kuriem uzsāktas politiskās prāvas laikā no 1940.-1941.gadam un no 1944.gada līdz 1981.gadam. To vidū nacionālie partizāni, par padomju varai „kaitīgiem elementiem” atzītas personas, par pretpadomju darbību veikšanu tiesātas personas, leģionāri, „kulaku” kategorijā ieskaitītas personas un tiesātās par paaugstināto nodokļu saistību nenokārtošanu, 1949.gada martā deportētās personas u.c. personas, kas atbilst politiski represēto personu kategorijai.

 

Sarakstu sastādīšanai izmantota Latvijas PSR Valsts drošības komitejas kartotēka un Latvijas valsts arhīva, Latvijas vēstures institūta publikācijas, kā arī represēto personu lietas un krimināllietas, kas glabājas Latvijas valsts arhīvā. Sarakstā iekļautas personas, kuru represijas faktu pamato krimināllietu dokumenti vai kādas citas dokumentālas liecības.

 

Sarakstā iekļauti tikai tie nacionālās pretošanās kustības dalībnieki un nacionālie partizāni, kuri tika arestēti. No atmiņu stāstiem zināms, ka ir cilvēki, kuri pazuduši bez vēsts. Tāpēc abi saraksti nav uzskatāmi par pilnīgiem, bet gan ir vēl precizējami un papildināmi ar jauniem datiem.

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja

Linda Šlēziņa

Vidzemes Vēstures un Tūrisma centra

galvenā speciāliste mārketinga un sabiedrisko attiecību jautājumos

Tālr. 64127755, mob.tālr. 26666365

e-pasts: linda.slezina@cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv