Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 26.maijs   Vārda dienu svin: Edvards, Eduards, Varis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 19.decembris  


Gada paveiktais Cēsīs: kultūra

Pavisam drīz vēsturē tiks ierakstīts 2008.gads. Gads ar nerimstošām darba un svētku, prieka un pārsteiguma, domu un ieceru dienām. Kā tās ir raisījušas un vēsturei nodos kultūras dzīvi Cēsīs? Par to lai stāsta paveiktie un iesāktie  nozīmīgākie darbi un notikumi.

 

 

 

Kultūrpolitika un attīstība

 

Ir izstrādāts un apstiprināts Cēsu pilsētas Kultūras politikas plānošanas un realizācijas dokuments „ Cēsu pilsētas Kultūras stratēģija 2008. – 2013.gadam”. Stratēģijā definēta kultūras nozares vīzija: Cēsis – Vidzemes kultūras centrs,radoša un dinamiska kultūras pilsēta. Kultūras startēģijā definētie mērķi un uzdevumi ir integrēti Cēsu pilsētas Attīstības programmā 2008. – 2014.gadam  arī viens no pilsētas attīstības virzītājfaktoriem ir definēta kultūras nozares attīstība.

 

Pirmo reizi tika ieviests Cēsu pilsētas kultūrs projektu konkurss. Realizētajās divās kārtās atbalstīti 38 projekti ar atbalsta finansējumu divdesmit tūkstoši latu.

 

Bijām iniciatori Vidzemes plānošanas reģionā realizēt pirmo  Vidzemes kultūras projektu konkursu, kurā būstisku atbalstu saņēma arī 14 Cēsu pilsētas kultūras iniciatīvas.

 

Cēsu Kultūras centrs veiksmīgi darbojās starptaustiskajā projektā „Kultūras mantojums un pieredze inovāciju attīstībā”, maijā Cēsīs uzņemot kultūras un izglītības speciālistus no Vācijas, Austrijas, Kipras, Spānijas un Turcijas.

 

Cēsu Kultūras centra speciālisti piedalījās  pirmā Vidzemes foruma sagatavošanā un  norisē decembrī Valmierā. Forumā tika parakstīts sadarbības līgums starp Cēsu pilsētas domi  un Vidzemes augstskolu projekta „Cēsis – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014” ietvaros izglītības un pētniecības projektu realizācijai.

 

Sagatavots un pirmajā kārtā veiksmīgi aizstāvēts apjomīgs pieteikums konkursā „Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014”, kas ir būtisks ilgtermiņa projekts ne tikai kultūras nozarē, bet arī pilsētas un Vidzemes reģiona attīstībā kopumā un ekonomiskās kvalitātes paaugstināšanā.

 

 

 

Kultūras infrastruktūra

 

Ir uzsākts un plānveidā noris darbs pie Cēsu Kultūras centra rekonstrukcijas projekta izstrādes. Paredzams, ka pēc rekonstrukcijas Kultūras centra jaunais nosaukums būs „Vidzemes Mūzikas un kultūras centrs”un tajā izvietosies Cēsu Kultūras centrs, Cēsu Kultūras pārvalde, A.Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola.

 

 

Jūlijā tika pabeigta Cēsu Jaunās pils 1.kārtas rekonstrukcija, un šobrīd apmeklētājiem  iespēja redzēt unikālu vēsturisku pils sienu gleznojumu, bet pils 1. un 2.stāvs piedāvā plašas iespējas izstāžu un sarīkojumu rīkošanai.

 

Izstrādāts un šobrīd notiek  darbs pie  tehniskā projekta saskaņošanas Muzeja krātuvju celtniecībai Pils ielā 1.

 

Kopš vasaras Cēsu Pils parka apmeklētājus dienas tumšākajā laikā priecē pilnībā sakārtotā Cēsu Pils parka apgaismojuma sistēma; ir nodots ekspluatācijā Cēsu Pils parka sanitāri higiēniskais mezgls.

 

Novembra nogalē  ar krāšņas Ziemassvētku egles iedegšanu pirmos apmeklētājus  pēc rekonstrukcijas sagaidīja Rožu laukums, un, šķiet, jau paguvis attaisnot savu vēsturisko nosaukumu – Tirgus laukums.

 

 

 

Privātās un nevalstiskās iniciatīvas kultūrā

 

Galerija „Dūja” ar  mākslas izstādēm un iniciatīvām ir ienesusi jaunu elpu pilsētas mākslas dzīvē, salons ir kļuvis par neformālu radošo cēsnieku domu apmaiņas un tikšanās vietu un savdabīgu vizuālās mākslas kultūrizglītības saliņu.

 

Izstāžu zāle „Vecpilsēta” gada garumā cēsniekus un viesus ir ne tikai priecējusi ar interesantām un bagātām izstādēm, bet arī būstiski noturējusi  un attīstījusi latviešu lietišķās mākslas  kanonu.

 

Tradicionāli sevi piesaka Cēsu danču klubs, un gan šīs, gan folkloras, kultūras mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas  iniciatīvas ir veicinājušas jaunas biedrības   „Kas Te”  nodibināšanos Cēsīs.

 

Cēsu pilsētas un novada literātu popularizēšanā  un sarīkojumu organizēšanā, grāmatu izdošanā ievērojamu  darbu veikuis  kultūras biedrība „Harmonija”

 

 

Lai arī gada laikā ir mainījis atrašanās vietu, taču nemainīgs palicis Fonokluba uzdevums – mūzikas un mākslas norišu piedāvājums  jaunatnei.  

 

 

 

Nozīmīgākās  kultūras norises

 

Regulāri tika piedāvāti akadēmiskās mūzikas koncerti  gada garumā Cēsu pilsētā – gan Kultūras centrā, gan izstāžu namā, gan Cēsu sv.Jāņa baznīcā.

 

Pēc restaurācijas ar jaunu skanējumu sevi pieteica Cēsu sv.Jāņa baznīcas ērģeles, Latvijas mēroga rezonansi guva vasaras ērģeļmūzikas festivāls.

 

Iegūstot valsts mēroga pasākuma kvalitāti otro gadu ar plašu vizuālās mākslas, kino, akadēmiskās mūzikas, teātra programmu norisinājās Mākslas festivāls „Cēsis 2008”

 

Cēsnieku radošās izpausmes, spēju un vienotības kulminācija - Cēsu pilsētas svētki „Uzziedi Cēsīs!”, kas kārtējo reizi pilsētas viesiem apliecināja  – Cēsis var!

 

Novembri izdzīvojām Latvijas valsts 90 gades zīmē, kulmināciju sasniedzot ar Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīti un virkni pasākumu. Tieši cēsnieku veidotais un realizētasi koncertuzvedums Vidzemei  „Paliec balta un pasargāta!”  guvis sirsnīgākā un tautu vienojošākā koncerta titulu Latvijas televīzijā.

 

Tradicionālais akvarelistu plenērs „Cēsis ”guva jaunu starptautisku skanējumu, un tieši plenāra dalībnieka Gruzijas mākslas akadēmijas profesora Vakhtanga Megrelishvili akvareļa  „Pilsētas dvēsele” reprodukcija ar autora svētību ir kļuvusi  par Cēsu pilsētas reprezentācijas izdevumu.

 

Jūlijā gandrīz 800 visdažādāko paaudžu  pilsētas dziedātāju un dejotāju  Cēsis godam pārstāvēja XXIV Vispārējos latviešu Dziesmu un XIV  Deju svētkos. Lepnums un prieks par vienu no 10 labākajiem Latvijas koriem – Cēsu Pils kori.

 

Šīs sadaļas varētu turpināt vēl un vēl... Bet tas nebija šī raksta mērķis. Šī raksta mērķis bija  atziņas, kas kā gaismas stariņš tumšākajā laikā mums dod spēku un ticību. Un tās ir:   apliecinājums, ka mēs patiesi varam lepoties ar savu pilsētu – pilsētu kultūrai un mākslai ; un šādus rezultātus mēs varam sasniegt ar visu kopēju izpratni, atbalstu un sadarbību –  no politiskajiem lēmumiem un administratīvā atbalsta, līdz ikvienas iestādes vai uzņēmuma, katra cēsnieka sadarbībai,  labajai gribai un sapratnei. 

 

Lai arī 2009.gads sola mazākas iespējas finansiāli, tašu tas paver vēl vairāk durvis radošām idejām un jauniem izaicinājumiem.

 

Sirsnīgus Ziemassvētkus un radošu un notikumiem bagātu Jauno gadu!

 

 

Informāciju sagatavoja

Cēsu Kultūras centra direktore

Ija GrozaAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv