Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Ceturtdiena, 2020.gada 9.aprīlis   Vārda dienu svin: Valērija, Žubīte, Alla
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 20.februāris  


23.februārī lekcija par Ūdens dziedniecības metodēm un panākumiem Cēsu ārstniecības iestādēs 20.gs

23.februārī plkst.17:30 Cēsu Jaunajā pilī lekcija „Ūdens dziedniecības metodes un panākumi Cēsu ārstniecības iestādēs 20.gs”.

 

Jau ziņots, ka Cēsu Vēstures un mākslas muzejs piedāvāja jaunu lekciju ciklu par netradicionālo ārstniecību – auksta ūdens dziedniecību. Pirmajā lekcijā, kas notika janvārī, klausītājiem bija iespēja iepazīt auksta ūdens dziedniecības pamatlicēju V. Prīsnica un S. Kneipa metodes Jaunpiebalgā un Cēsīs 19.gs. Lekciju cikla otrā daļa paredz klausītājiem ieskatu par ūdens dziedniecības metodēm un panākumiem Cēsu ārstniecības iestādēs 20.gs.:A. Smilgas sanatorijā, atpūtas namā „Cīrulīši”, Cēsu poliklīnikā un slimnīcā.

 

„Ar šo iestādi Dr. A. Smilgas kungs uzstādījis Cēsīs pieminekli, ar kuru arī lielākas pilsētas varētu lepoties” – tā rakstīja „Pēterburgas avīzes 1903.g. martā sakarā ar A. Smilgas sanatorijas atklāšanu Vaņņu ielā 21. Ēkā, kas cēsniekiem vairāk pazīstama kā bijusī pienotava. Šodien var teikt – tā paiet pasaules godība…

 

Pirms vairāk kā simts gadiem ārsts Augusts Smilga atjaunoja Cēsīs 19. gs. sākto ūdensdziedniecību, izvairoties no ledani auksta ūdens lietošanas. Domājams, vairāk izmantoti S. Kneipa ieteiktie paņēmieni, kas publicēti grāmatās latviešu valodā „Mana ūdensdziedniecība”(1899.) un „Mans testaments” (1900.), kuras faksimilizdevumu redzēju grāmatnīcas skatlogā pāgājušā gadā. Lasot viņa padomus par ūdens izmantošanu, zāļu tēju lietošanu un ēšanu veselības uzlabošanai un nostiprināšanai, redzams, ka tos ikviens varētu izmantot mājās arī mūsdienās.

 

Ūdensdziedniecība jeb hidroterapija 20. gs. Cēsīs pielietota ar lielākiem pārtraukumiem. Ar hidroterapiju nesaistīts, bet interesants ir fakts, ka 1951. gada nogalē Cēsu poliklīnikā iekārtoja dūņu dziedniecības kabinetu.

 

Atsevišķa hidroterapijas nodaļa no 1975. gada darbojās jaunuzceltajā slimnīca Beverīnas ielā. Veselības uzlabošanai tajā izmantoja skābekļa, terpentīna vannas, kamervanniņas, zemūdens masāžu, cirkulāro un tā saukto Šarko dušu. Nodaļa pārtrauca darbu 1996. gadā.

 

Ūdensdziedniecību no 1983. gada, kad atklāja ļoti koncentrētu minerālūdens avotu, izmantoja arī ģimeņu pansionātā „Cīrulīši”.

 

Ieejas maksa uz lekciju : Ls 1,-; Ls 0,50 (skolēniem studentiem pensionāriem)

 

 

Informāciju sagatavoja:

 

Dace Cepurīte

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja speciāliste

Tālr.64122639

e-pasts: dace.cepurīte@cesis.lv

www.muzejs.cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv