Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.jūlijs   Vārda dienu svin: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

















Top.LV

Latvijas Reitingi







2008.gada 22.novembris  


22.novembrī Cēsu Sv. Jāņa baznīcā Helmera Pavasara mūzikas koncerts DZĪVOJU LATVIJAI

Valsts svētku nedēļas izskaņā Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola ielūdz uz Helmera Pavasara mūzikas koncertu, pieminot komponistu viņa 105. dzimšanas dienas gadā. Sestdien, 22. novembrī plkst. 17.00 Cēsu Sv. Jāņa baznīcā skolas pedagogu un audzēkņu izpildījumā skanēs  solo un kora dziesmas, duets flautai un vijolei, daļas no stīgu kvarteta un ērģeļmūzika. Koncerta moto atspoguļo komponista mūža pamatlīniju – viņa dzīve ir bijusi nesavtīga kalpošana Latvijai, tautai un mūzikai.

    Helmers Pavasars bijis ļoti daudzpusīga personība: komponists, pedagogs, diriģents, vijolnieks, ērģelnieks, muzikāli sabiedrisks darbinieks, Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības Tautas Balvas laureāts, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Goda profesors. Viņš dzimis 1903. gadā Lejasciemā. Mācījies vijoļspēli un klavieres Valmieras mūzikas skolā, beidzis Valmieras vidusskolu. Pēc tam studējis Latvijas konservatorijā kompozīciju, vijoļspēli un diriģēšanu. Te viņa skolotāju vidū ir tādi ievērojami mūziķi kā Jāzeps Vītols, Ādolfs Ābele un Jānis Mediņš.

   Nozīmīgs periods Helmera Pavasara dzīvē saistīts ar Cēsīm. Te viņa pirmā darba vieta ir mūzikas skola (1931.-1940.g., no 1934.g. direktors), vēlāk arī Cēsu Skolotāju institūts (1938. - 1940. g.).

Pavasars Cēsīs nodibinājis un vadījis simfonisko orķestri. Viņa darbības laikā Cēsīs uzplaukst mūzikas dzīve, 1937. gadā Pavasars organizē abonementu koncertus, lai cēsniekiem būtu iespēja klausīties labu mūziku izcilu mākslinieku izpildījumā. Šajos koncertos piedalījušies tādi pasaules klases mūziķi kā pianists Nikolajs Orlovs, vijolnieki J. Marto un R. Soetenu, no rīdziniekiem - tenors Artūrs Priednieks – Kavarra, mecosoprāns Herta Lūse, Latvijas konservatorijas stīgu kvartets, Reitera koris. Koncerti notikuši 2. pamatskolas zālē, ieeja maksājusi vienu latu.

   Līdzīgi kā daudziem mūsu inteliģences pārstāvjiem, arī Helmera Pavasara radošo darbu pārtrauca Otrais pasaules kara notikumi un viņš kopā ar ģimeni devās trimdā – vispirms uz Vāciju, pēc tam uz Angliju. Trimdas gados Pavasars darbojies kā ērģelnieks, vadījis vīru kori '' Daugava '', bijis virsdiriģents Anglijas latviešu dziesmu dienās Lesterā (1958.,1967.g.)un Eiropas latviešu dziesmu svētkos Hamburgā (1964.g.), rakstījis recenzijas un esejas par mūzikas dzīvi. Mālslinieka mūžs noslēdzās 1998. g. deviņdesmit piecu gadu vecumā, viņš pārapbedīts Valmieras Centra kapos 1999. gadā.

   Visus pēckara gadus komponists domāja un sapņoja par iespēju atgriezties Latvijā, kā pats mēdza sacīt – par mājās braukšanu. Liktenis bija lēmis šādu aizkustinošu brīdi piedzīvot 1990. gadā, kad XX Vispārējo latviešu Dziesmu svētku laikā skanēja populārā tautsdziesmas '' Mazs bij' tēva novadiņš '' apdare un komponists saņēma viņam dāvātos ziedu klēpjus.

   Helmera Pavasara mūzika ir atgriezusies Latvijā, tā skan koncertzālēs, radio, televīzijā. Helmers Pavasars ir atgriezies arī Cēsu pusē, kur par viņu atgādina ne tikai mūzika , bet arī viņa vārdā nosauktā stipendija. Šo stipendiju dibinājis Helmera Pavasara fonds (tā priekšsēdētāja ir komponista meita Dace Pavasars), stipendija tiek piešķirta reizi gadā audzēknim, kurš ir sekmīgākais mācībās un aktīvākais muzikāli sabiedriskajā dzīvē.

 

 

Lelde Krastiņa,

Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas pedagoģe,

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģelniece

 



Atpakaļ...



     Aktualitātes

     Pasākumi




     Ziņu arhīvs
 




















© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv