Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 18.februāris   Vārda dienu svin: Kora, Kintija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 22.decembris  


Gada paveiktais Cēsīs: Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs

Maijs

Pirmie gidu kursi e-vidē Cēsu pils kompleksā

Lai uzlabotu Latvijas tūrisma gidu stāstījuma kvalitāti par Cēsīm un Cēsu pils kompleksu, Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs 2008.gadā pirmo reizi piedāvāja iespēju gidu kursus apgūt e-vidē. Eiropas dienā 9.maijā 47 Latvijas tūrisma gidi saņēma sertifikātu „Ekskursiju vadītājs Cēsu pils kompleksā”. Arī turpmāk reizi gadā VVTC aicinās jebkuru interesentu piedalīties gidu kursos e-vidē un, sākot ar 2009.gadu, Cēsu pils kompleksā ekskursijas varēs vadīt tikai tie gidi, kuriem būs šāds VVTC izsniegts sertifikāts. 

 

Cēsu Tūrisma informācijas centram – 10 gadi

Aprīlī Cēsu Tūrisma informācijas centrs (TIC) atzīmēja 10 gadu jubileju. Tās ietvaros aprīlī un maijā Cēsu TIC tika iekārtota izstāde, kurā bija aplūkojami visā pastāvēšanas laikā izdotie tūrisma materiāli. Dzimšanas dienas svinības kulmināciju sasniedza 17.maijā, kad ar aizraujošu Muzeju nakts programmu tika atklāta 2008. gada tūrisma sezona.

 

Starptautiskā Muzeju nakts

17.maijā Cēsu Vēstures un Mākslas muzejs aicināja uz Starptautiskās muzeju nakts pasākumiem Pēc pieci simti pieciem gadiem Cēsu pilī, kuru vadmotīvs šogad bija kopīgais Vācijas un Latvijas tautu vēsturē, kultūrā un ikdienā. Cēsu muzejs par sava stāsta laikmetu izraudzījās 505 gadus senus notikumus Cēsu pilī, kad Livonijas ordeņmestram Volteram fon Pletenbergam izdevies panākt 50 gadus ilgu mieru Livonijā. Uz karu plosītās Eiropas fona tas ir milzīgs sasniegums un pietiekoši nopietns iemesls līksmībai. Muzeju naktī Pils dārzā atklāja tēlnieka Matiasa Jansona no bronzas veidoto Cēsu Viduslaiku pils maketu, kurā attēlota pils 16.gs. sākumā pēc Voltera fon Pletenberga veiktajām pārbūvēm.

 

Starptautiskā Muzeju diena

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs cēsniekus aicināja kļūt par kāda muzeja priekšmeta aizbildni un tādējādi līdzdarboties Cēsu vēstures veidošanā. Atzīmējot Starptautisko Muzeju dienu, 18.maijā Cēsu Vēstures un mākslas muzejā akcijas „Katram cēsniekam savs muzeja priekšmets” ietvaros tika parakstīti trīs jauni aizbildnības līgumi, kas paredz aizbildnības uzņemšanos par kādu no muzeja priekšmetiem: 830 Nītaures depozīta monētām, Krievijas ķeizarienes Katrīnas II privilēģiju un 19.gadsimtā radīto polifonu.

 

Jūnijs

Dalība 28. Starptautiskajās Hanzas dienās Vācijā

Cēsnieki Hanzas dienas ietvaros piedalījās Hanzas pilsētu ekonomikas forumā un Hanzas komisijas sēdē. Neatņemama svētku sastāvdaļa bija arī Hanzas dienas tirgus. Pie bagātīgi klātā Cēsu stendu apstājās liela daļa svētku apmeklētāju un baudīja Cēsu uzņēmēju sarūpēto veselību spēcinošo medu ar riekstiem, rupjmaizi un ķiploku grauzdiņus. Pateicoties AS „Latvijas Balzams” atbalstam, viesiem bija iespēja nogaršot arī Rīgas Melno balzamu.

 

Jūlijs

Brīvdabas kino nakts

Šovasar Pils dārzā tika atjaunota pilsētas brīvdabas kino nakts tradīcija un tika organizētas trīs kino naktis, kurās tika demonstrētas Latvijā un starptautiskos festivālos atzītas ārvalstu un latviešu spēles filmas un īsfilmas, komiskas dokumentālās īsfilmas un animācijas filmas.

 

 

21.Starptautiskais akvareļglezniecības plenērs „Cēsis 2008”

No 24.jūlija līdz 1.augustam Cēsīs pulcējās 13 mākslinieki no sešām valstīm, lai piedalītos 21.Starptautiskajā akvareļglezniecības plenērā „Cēsis 2008”. Akvareļgleznotāji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Taivānas un Krievijas gleznoja Cēsis, Pils dārzā portretēja Cēsu iedzīvotājus un tradicionāli devās gleznot uz Piebalgas un Inešu pagastu.

 

Augusts

Atklāta Cēsu Jaunā pils

2008.gada 2.augustā apmeklētājiem durvis vēra Cēsu Jaunā pils pēc rekonstrukcijas darbiem 1. un 2.stāvā. Projekta I kārtas ietvaros atjaunots Jaunās pils 19.gs.arhitektoniskais veidols, restaurēta un rekonstruēta 1.un 2.stāva pils telpu interjeru apdare. Jaunās Pils telpās apmeklētājiem iespēja aplūkot jaunas izstāžu ekspozīcijas, kas iekārtotas, neiejaucoties interjeru apdarēs, tādējādi saglabājot pils telpu autentiskumu, tai skaitā pirmā alus izstāde Latvijā, kas tapusi sadarbībā ar a/s „Cēsu alus”.

 

Vasaras skola „Izdzīvojam viduslaikus!”

19.augustā Cēsu Pils kompleksā sākās vasaras skola „Izdzīvojam viduslaikus”. Četru dienu ilgajā nodarbību ciklā piedalījās 24 Cēsu 2.pamatskolas skolēni, kuri iepriekšējā mācību gadā fakultatīvajās nodarbībās apguvuši Cēsu novada vēsturi. Dalībnieki katru dienu izzināja jaunu tēmu par Cēsu viduslaiku vēsturi, t.sk. viduslaiku sadzīvi un viduslaiku teikām un spoku stāstiem. Vasara skolas noslēguma nodarbībā bērni piedalījās piedzīvojumā „Ceļojums laikā” un paši iejutās viduslaiku cilvēka tēlā, izdzīvojot iegūtās zināšanas.

 

Septembris

Izstāde „Tautas frontes 20 gadu atcerei”

Izstādi sagatavoja Cēsu Vēstures un mākslas muzejs par godu LTF Cēsu rajona nodaļas dibināšanas konferencei, kas notika 1988.gada 11.septembrī. Izstādē atspoguļota LTF Cēsu rajona nodaļas vēsture un svarīgākie ar LTF saistīti pasākumi un aktivitātes Cēsīs, rajonā un Rīgā. Izstāde ir interesanta gan jauniešiem, kuri, iespējams, par 20 gadus vecajiem notikumiem vien dzirdējuši nostāstus un lasījuši vēstures grāmatās, gan arī citiem cēsniekiem un pilsētas viesiem. Izstāde aplūkojama Cēsu Izstāžu namā līdz 2009.gada 1.februārim.

 

Foto akcija „Cēsis rudenī!”

Cēsu Tūrisma informācijas centrs (Cēsu TIC) pirmo reizi rīkoja foto akciju „Cēsis rudenī!” Tās ietvaros iesniegtas 30 dažādas fotogrāfijas, kuras aplūkojamas Apmeklētāju centrā. Fotogrāfijās attēlotas gan ievērojamas ēkas, gan skaistas ielas, gan rudenīgi dabas skati. Iestājoties astronomiskajai ziemai, 21.decembrī plkst.14:04 izsludināta jauna akcija – „Cēsis ziemā!”, kuras ietvaros aicinām iesniegt ziemas laikā uzņemtas fotogrāfijas. Pilis, muižas, ievērojamas ēkas, skaistas ielas, baznīcas, mežus, laukus, kalnus, lejas, ezerus, upes, iežus, alas, akmeņus un citus ziemā ietērptus Cēsu un Cēsu rajona apskates objektus.

 

 

Oktobris

Atvērts mūsdienīgs centrs Pils kompleksa apmeklētājiem

Starp Cēsu veco un jauno pili durvis vēris mūsdienīgs Pils kompleksa Apmeklētāju centrs – Tūrisma informācijas centrs. Jaunajās telpās tiek organizēta biļešu tirdzniecība Cēsu Vēstures un mākslas muzeja un Viduslaiku pils apmeklētājiem, ir iespējams veikt ekskursiju un teatralizēto programmu rezervāciju, pieejama tūrisma informācija par Cēsu rajona, kā arī Latvijas un Eiropas tūrisma objektiem. Centrā atrodas publiskā interneta punkts, var iegādāties Cēsu suvenīrus, kā arī reģistrēt velosipēdus.

 

Cēsu skolniekiem mācīs Cēsu novada vēsturi

Ar Cēsu pilsētas domes ierosmi izveidota jauna mācību programma „Cēsu novada vēsture”, kas jau šogad tiks realizēta Cēsu pilsētas skolās.

 

Novembris

Izstāde „No dziesmas līdz nacionālai valstij”

8.novembrī Cēsu Vēstures un mākslas muzejā (Jaunajā pilī) tika atklāta Latvijas 90.dzimšanas dienai veltīta izstāde „No dziesmas līdz nacionālai valstij”. Izstādē parādīta inteliģences loma trijos latviešu tautas vēsturē nozīmīgos notikumos, kuri atspoguļoti stāstā par skolotāju, parādot viņu kā nozīmīgu personu trijos nācijas veidošanās un attīstības procesos – I Vispārīgajos latviešu dziesmu svētkos Rīgā 1873.gadā, 1905.-1907.gada revolūcijā un Latvijas Republikas proklamēšanā 1918.gada 18.novembrī. Kā idejiski pavedieni izstādi caurvij laikmeta simboli dziesma un karogs.

 

Tapis Cēsīm veltīts kalendārs - plānotājs 2009.gadam!

Ikviens var iegādāties neikdienišķu kalendāru – plānotāju 2009.gadam ar starptautisko akvarelistu plenēru „Cēsis” labāko darbu reprodukcijām, mākslinieku pārdomām par Cēsīm un plānotajiem pasākumiem pilsētā nākamajā gadā. 20 latviešu un ārvalstu mākslinieku, tai skaitā Īrijas, Taivānas, Armēnijas un ASV akvareļgleznotāju labāko darbu reprodukcijās attēlota Cēsu arhitektūra, kultūra un sadzīve kopš plenēra pirmsākumiem 1982.gadā.

 

No tumšās šokolādes radīts pirmais saldais Cēsu suvenīrs!

Cēsu Apmeklētāju centrā - Tūrisma informācijas centrā, Pils laukumā 9, var iegādāties pēc īpaša pasūtījuma pagatavotas tumšās šokolādes plāksnītes, kuru brūnajā virsmā no baltās šokolādes iekausēts Cēsu vārds. Katrs šokolādes gabaliņš ietīts caurspīdīgā maisiņā, kas dekorēts ar sarkanbaltsarkanā karoga krāsās apdrukātu atlasa lentīti.

 

Projekti

2008.gada laikā Vidzemes Vēstures un Tūrisma centrs dažādos projektu konkursos piesaistījis 62 600 LVL. Līdzfinansējums ieguldīts Cēsu pils kompleksa vēsturisko vērtību uzlabošanā - Cēsu Viduslaiku pils Mestra zāles konservācijā, Cēsu Jaunās pils interjeru izpētē un sienu gleznojumu atsegšanā un konservācijā un Cēsu Viduslaiku pils bronzas maketa izveidē. Par projektu līdzekļiem īstenoti vairāki pasākumi un izstādes – Starptautiskā Muzeju nakts,  unikālā armēņu pūšaminstrumenta duduka virtuoza Siraka Mkrtčjana koncerts, vasaras skola „Izdzīvojam viduslaikus”, muzejpedagoģiskā programma „Mana Latvija” un izstāde Cēsu Jaunajā pilī „Cēsu Jaunā pils: vēsture, izpēte, atjaunošana”. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgā ekspozīcija papildināta ar Cēsu pilsmuižas īpašnieka grāfa Emanuela fon Zīversa ceļojumu albūmu (19.gs. 40.gadi). Tapis pirmais Cēsu kalendārs - gadagrāmata ar starptautisko akvareļglezniecības plenēru „Cēsis” ievērojamākajiem darbiem.

 

Aktualitātes 2009.gadā

2009.gadā tiks uzsākts projekts „Cēsu pilsmuižas parka atjaunošana tūrisma attīstībai”, ko īstenos Vidzemes Vēstures un Tūrisma centrs sadarbībā ar Cēsu pilsētas domi. Projekta ietvaros paredzēts uzlabot uz kultūrvēsturiskā mantojuma bāzes balstītu publisko tūrisma infrastruktūru un atjaunot valsts nozīmes pieminekļa - Cēsu pilsmuižas parks - infrastruktūru.

Pils parkā tiks sakārtota lietusūdens kanalizācijas sistēma, atjaunots skatītāju laukums, rekonstruēts celiņu tīkls, restaurētas Vēzīšu kāpnes un izbūvēts gājēju tiltiņš uz salu Pils parka dīķī. Cēsniekiem un pilsētas viesiem būs unikāla iespēja apskatīt vienīgo Riekstu kalna Veccēsu pils mūra atsegumu, par kuru līdz šim ir bijis apraksts tikai zinātniskajā literatūrā. Pilsmuižas parka ainavas tiks atsvaidzinātas ar divām jaunām lapenēm, atjaunotu kiosku un pilsmuižas parka izveidotāja Karla Gustava fon Zīversa pieminekli. Par visiem jaunumiem Pils parkā tiks uzstādīti informatīvi stendi, kā arī būs pieejamas brošūras piecās valodās un interneta mājas lapa.

Kopējās projekta izmaksas 831 322.18 latu apmērā tiks segtas no Cēsu pilsētas domes un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Projekta tiks īstenots līdz 2010.gada vasarai.

 

Lai realizētu ieceri turpināt rekonstrukcijas un restaurācijas darbus Cēsu Jaunajā pilī, Vidzemes Vēstures un Tūrisma centrs sadarbībā ar Cēsu pilsētas domi Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā iesniedzis projektu „Cēsu pils kompleksa revitalizācija tūrisma attīstībai”. Tā ietvaros paredzēts rekonstruēt Cēsu Jaunās pils 3. un 4.stāvu, restaurēt Jaunās pils 2.stāva telpu interjera apdari, iekārtot Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgo ekspozīciju, izveidot Izstāžu un konferenču zāli un nodrošināt kultūras tūrisma objekta pieejamību personām ar funkcionāliem traucējumiem. Paredzētas projekta izmaksas ir 2 836 480 LVL, no tiem ERAF līdzfinansējums 2 411 008 LVL.

 

 

Informāciju sagatavoja

Linda Šlēziņa

Vidzemes Vēstures un Tūrisma centra

galvenā speciāliste mārketinga un sabiedrisko attiecību jautājumos

Tālr. 64127755, mob.tālr. 26666365

e-pasts: linda.slezina@cesis.lv

Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv