Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 7.aprīlis   Vārda dienu svin: Zina, Zinaīda, Helmuts
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 23.marts  


Sociālā situācija Cēsīs neuzlabojas

 
Rit jau otrais gads zem „krīzes zīmes”, bet sociālā situācija Cēsīs vēl neliecina, ka krīze mazinātos vai stabilizētos, pretēji tam, ko ne visai reti apgalvo valsts augstākās amatpersonas. 
Par situācijas neuzlabošanos, bet par pasliktināšanos liecina Cēsu novada pašvaldības aģentūras „Sociālais dienests” (turpmāk tekstā – Sociālais dienests) 2010. gada sākumā izmaksāto pabalstu apjoma straujais, neprognozētais pieaugums.

Šobrīd Cēsu novada iedzīvotājiem tiek sniegta palīdzība 14 pabalstu veidos, no kuriem pirmajās vietās ierindojas šādi pabalstu veidi:

  1. dzīvokļa pabalsts personai/ģimenei, kura dzīvo daudzdzīvokļu mājā ar centralizētu siltumapgādi;
  2. pabalsts garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai (GMI);
  3. pabalsts sociālā dzīvokļa īrniekam;
  4. uztura maksas atlaide pirmsskolas iestādē;
  5. brīvpusdienas skolēniem.

Šā gada nepilnos trijos mēnešos jau izlietoti 74% no paredzētās gada summas pabalstiem sociālo dzīvokļu īrniekiem, 64% no dzīvokļa pabalsta personai/ģimenei, kura dzīvo daudzdzīvokļu mājā ar centralizētu siltumapgādi un 31 % no GMI. Šo līdzekļu izlietojumu nevar norakstīt uz pabalstu lieluma pieaugumu, bet pats skumjākais, ka to izlietojuma palielinājums, galvenokārt, ir uz trūcīgo iedzīvotāju skaita pieaugumu par ko liecina tas, ka 2008. gada nogalē no jauna vidēji mēnesī tika izsniegtas 15 izziņas par atbilstību Trūcīgas ģimenes statusam, tad 2009. gada nogalē jau 55 un šā gada trijos mēnešos jau gandrīz 300 izziņas par atbilstību Trūcīgas ģimenes statusam. Tāpat nevar nepieminēt GMI pabalsta pieaugumu salīdzinot 2010. gada janvāri ar martu (līdz 20.03.2010), kas janvārī bija Ls 4000,00, bet martā jau Ls 8 025,00.

 
Bet neskatoties uz situācijas pasliktināšanos, vēlos atzīmēt, ka Cēsu novada domes izpratne un atbalsts sociālajai jomai ir ļoti nozīmīgs gan sastādot 2010. gada budžetu, gan ļoti ieinteresēti sekojot līdzi budžeta izlietojumam. Tāpēc vēlos aicināt visus Cēsu novada iedzīvotājus, kuri nonākuši grūtībās, nākt uz Sociālo dienestu un izstāstīt savu situāciju, lai rast risinājumu Jūsu problēmām, bet noteikti ar Jūsu pašu līdzdarbību. Šobrīd, lai nebūtu jāstāv rindā, Sociālajā dienestā ir iespēja pierakstīties uz konkrētu laiku ceturtdienās, kad darbinieki apmeklētājus pieņem pēc pieraksta. Tāpat atgādinām, ka strādājošiem iedzīvotājiem ir iespēja trešdienās apmeklēt Sociālo dienestu līdz 18.00.

Noteikti vēlos atzīmēt svarīgu lietu, kuras neievērošanas gadījumā palīdzības saņemšana varētu būt apgrūtināta vai palīdzības saņemšanas ceļš daudz garāks, un proti, katram pašam mums jāsakārto lietas, kuras sakārtot ir mūsu spēkos un ko nosaka Latvijas likumdošana. Kā vienu no lielākiem klupšanas akmeņiem palīdzības saņemšanai ir nesakārtotā deklarēšanās pašiem palīdzības pieprasītājiem vai viņu ģimenes locekļiem (kāds no ģimenes locekļiem jau ilgāk par mēnesi dzīvo un strādā ārpus Latvijas, bet nav deklarējis savu jauno dzīvesvietu, bet palīdzības pieprasītājs nevar uzrādīt ienākumus apliecinošus dokumentus par šo personu, jo deklarācijā jānorāda ienākumi par visiem ģimenes locekļiem) kā arī īpašumi (gan vairāki nekustamie īpašumi, ievērojams zemes un mežu platības, vairāki transporta līdzekļi, SIA u.t.t.).

 
Ja šobrīd Jums liekas, ka nav nepieciešama palīdzība, tad noteikti jāatgādina, ka atbilstība Trūcīgas ģimenes statusam dod tiesības uz vairākiem citiem palīdzības vai pakalpojuma veidiem, kā, piemēram, atbrīvojumam no pacienta iemaksas pie ģimenes ārsta un ārstniecības iestādēs, daļēju medikamentu izdevumu segšanu, iespēju saņemt pārtikas pakas un mazlietotu apģērbu, atvieglojumus Naturalizācijas pārvaldē, bezmaksas juridisko palīdzību, Latvenergo dāvanu kartes un vēl daudzus citus palīdzības veidus.

Atgādināšu, ka par trūcīgu ģimeni uzskatāma ģimene, kuras vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 50 % no attiecīgā gada 1.janvārī valstī spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmēra un ja:

tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri;

tai nav parādsaistību, kā arī tā nav izsniegusi aizdevumus;

tai nepieder īpašums, kuru var izmantot ienākumu gūšanai;

tā nav noslēgusi uztura līgumu;

tā neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.

 
Tāpat jāuzsver, ka atbrīvojums no pacienta iemaksas pie ārstniecības personām un medikamentu izdevumu segšana pienākas iedzīvotājiem, kuru ģimenes ienākumi ir zemāki par Ls 120,00 un 150,00 attiecīgi 100% vai 50% apmērā. Ienākumu izvērtēšana notiek analoģiski Trūcīgas ģimenes izvērtēšanas procesam.

Atgādināšu, ka Cēsu novadā pēc sociālās palīdzības Jūs varat vērsties gan Cēsīs, Bērzaines ielā 18, otrā stāvā, gan arī Vaives pagasta pārvaldē „Kaķukrogs”. Neskatoties uz to, ka mūsu darba apjoms nepārtraukti pieaug, gaidīsim un palīdzēsim, cik spēsim!

  

Cerot uz abpusēju situācijas izpratni,

 

Iveta Sietiņsone

Cēsu novada pašvaldības aģentūras

„Sociālais dienests”

direktore

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv