Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 3.aprīlis   Vārda dienu svin: Daira, Dairis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 23.aprīlis  


1.maijā Cēsu Pils koris svin jubileju un ieskandina pavasari

Cēsu Pils kora koncerts “Pavasara jausma” 1.maijā plkst. 16.00 Meža skolas zālē

 

Cēsu Pils koris ir vienmēr jauns un vitalitātes pārpilns, jo tas ir “pavasara bērns” - dibināts ziedu laikā nu jau pirms 15 gadiem. Svētku reizē koris saviem klausītājiem sniedz nozīmīgu dāvanu – L.Bernsteina “Chichester Psalms” atskaņojumu. Šis sarežģītais skaņdarbs ir kārtējais pakāpiens kora muzikālajā varēšanā un vēl nebijis muzikāls notikums Cēsu kultūras dzīvē. Lai vērtīgo dāvanu vēl arī skaisti noformētu, atskaņojumā piedalīsies arī pazīstamais sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe.

 

Koncerta pirmajā daļā pavasara noskaņās klausītājiem būs iespēja dzirdēt latviešu komponistu kora darbus. Būs gan kora izpildījumā līdz šim nedzirdēti I.Arnes, J.Vaivoda u.c. skaņdarbi, gan labākās pērles no 2008.gada Dziesmu svētku repertuāra, kas korim atnesa augstu vietu koru karu kopvērtējumā. Ieskandināsim arī lieliskā latviešu skaņraža M.Zariņa apaļo jubileju.

 

Otrajā daļā koris pirmo reizi atskaņos iespaidīgo L.Bernsteina skaņdarbu “Chichester Psalms”. Tas komponēts 1965.gadā par godu Anglijas pilsētas Čičesteras Katedrāles jubilejai. Pats komponists to bija iecerējis zēnu un vīru korim, taču jau pirmatskaņojumā Ņujorkas Filharmonijā to atskaņoja jauktais koris. Skaņdarba pirmās daļas tenoru partija tiek uzskatīta par vienu no grūtākajām jebkad uzrakstītajām tenora partijām pasaulē. Skaņdarba tekstu veido Bībeles psalmi ebreju valodā paša Bernsteina salikumā.

 

Bieži jubilejas reizēs jubilāram tiek vaicāts par labāko dāvanu - korim tāda ir klausītāji. Tāpēc gaidīsim gan ilggadējos atbalstītājus, gan agrākos dziedātājus, gan pavisam jaunos kora mūzikas cienītājus Cēsu Sanatorijas internātpamatskolas (Meža skolas) zālē sestdienā 1.maijā plkst.16.00.

 

Koncertā piedalīsies: sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe un pianiste Gunta Trasūne

 

Par mūziķiem:

Cēsu Pils koris ir 1995.gadā dibināts amatieru kolektīvs, kura mākslinieciskā vadītāja ir Marika Austruma. Savas spējas koris regulāri apliecina ikgadējās koru skatēs, 2008.gadā izcīnot tiesības piedalīties koru karu finālā un sasniedzot 11.labāko rezultātu Latvijā. Koris sekmīgi piedalījies arī starptautiskos kora mūzikas notikumos, piemēram, “Florilege Vocal de Tours” Francijā, koru konkursā Tallinā un citos. Cēsu Pils kora repertuārā ir skaņdarbi no renesanses līdz mūsdienām.

Marika Austruma ir Cēsu Pils kora diriģente, starptautisku kordiriģēšanas konkursu laureāte, Valsts akadēmiskā kora “Latvija” dziedātāja un diriģente. Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju 2000.gadā iegūstot bakalaura grādu Andra Veismaņa klasē un 2006.gadā kļūstot par maģistru Jāņa Zirņa klasē. Marika Austruma strādā arī Ogres mūzikas skolas kora klasē. Dziedājusi kamerkoros “Ave Sol” un “Sacrum”, kā arī vadījusi meiteņu kori “Tonika”.

Šajā koncertā kori vadīs arī Evita Konuša, kas ir Cēsu Pils kora diriģente kopš 2009.gada. 2005.gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju pie prof. Jāņa Lindenberga. Paralēli darbam Cēsīs Evita vada jaukto kori “Grīva” Ogrē un apmāca mazos dziedātājus un topošos diriģentus Lielvārdes mūzikas skolā. Deviņus gadus dziedājusi kamerkorī “Ave Sol”.

Sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistratūru doc. Edgars Saksons). Studējis arī Ķelnē, mācījies marimbas spēli un kompozīciju pie pasaulslavenās Keiko Abe, kā arī piedalījies Starptautiskajās Katarzyna Mycka marimbas meistarklasēs pie tādiem prof. kā Katarzyna Mycka, Robert Van Sice, Eric Sammut u.c. 2006. gadā saņēmis JVLMA un Hansabankas gada balvu.

Kopš 2006. gada R.Zaļupe ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas mūziķis, kā arī docētājs J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Paralēli darbam LNSO R.Zaļupe daudz spēlē kamermūziku un solo. Atskaņojis solo ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Valsts kamerorķestri "Sinfonietta Rīga", Profesionālo Pūtēju orķestri „Rīga”, "Sinfonia Concertante", Vidzemes kamerorķestri. Ļoti cieši sadarbojas ar brāļiem Raimondu un Oskaru Petrauskiem.

Lielu nozīmi R.Zaļupes dzīvē ieņem komponēšana un aranžēšana. Pirmais skaņdarbs "Austrumu fantāzija" sarakstīts 2002. gadā, pēc tam radīti vairāki skaņdarbi sitaminstrumentiem, marimbai, klavierēm, orķestriem, koriem u.c. "Koncertino marimbai un orķestrim" bijis 2007. gada Latvijas mūzikas skolu izpildītāju konkursa obligātais skaņdarbs sitaminstrumentiem.

2008. gada aprīlī iznācis R.Zaļupes pirmais kompaktdisks „Marimba Dance”, kurā iekļautas R.Zaļupes kompozīcijas marimbai solo, marimbai un klavierēm, kā arī korim. R.Zaļupe un albums "Marimba Dance" saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gada Balvu 2008 nominācijā "Gada debija".

R.Zaļupe koncertējis Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā un Spānijā. Blakus akadēmiskajai mūzikai Rihards Zaļupe daudz spēlē džeza, latino, popa un rokmūziku, kā arī house mūziku kā bundzinieks un perkusionists.

 

Gunta Trasūne ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ilzes Graubiņas klavieru klases absolvente (1987). Līdz 1997. gadam strādājusi kā speciālās klavieru klases pedagoģe un koncertmeistare Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Piedalījusies J.S.Baha pianistu konkursā Sārbrikenā (Vācija). Kā koncertmeistare piedalījusies vairākos starptautiskos konkursos un festivālos Viļņā, Pēterburgā, Prāgā, Kišiņevā u.c. 1998. g. Latvijas Universitātē iegūts maģistra grāds pedagoģijā. Šobrīd - Ogres mūzikas skolas klavieru klases pedagoģe, kā koncertmeistare sadarbojas ar tādiem pazīstamiem diriģentiem un viņu koriem kā Aira Birziņa, Jānis Zirnis, Leons Amoliņš un citiem, kā arī koncertē kameransambļu sastāvā.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Vilnis Mellēns

Cēsu Pils kora prezidents
e - pasts: cesiscastlechoir@gmail.com

tel. 26476866Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv