Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 20.septembris   Vārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2011.gada 23.maijs  


Balta, balta Piena taka – Cēsnieku svētkos!

Man bij viena balta gove,
Tā man deva pulka piena:
Ik dieniņas sieru sēju,
Ik dieniņas sviestu kūlu.

/Latv. t.dz./

 Balts, putojošs, silts un smaržīgs piens līst spožā slaucenē. Pēc piena rindā stāv mazas vasarraibumainas, bižainas meitenītes baltām krūzītēm rokās un pelēkstrīpains peļu junkurs kuplām ūsām.

Un tad sākas piena ceļš no slaucenes krūzītēs, kaķa bļodiņā, krējuma stādnē, kur caur rūpīgi nospodrinātu stikliņu var lūkoties, kā nostājas krējums, kas vēlāk taps dzeltenā, maigā un smaržīgā sviestā, ar ko pārklāta  mājās cepta rupjmaizes šķēle ir pats lielākais gardums, vel krējums var tapt par gaisīgu putu krējumu, ko apēst kopā ar pirmajām vasaras zemenēm. Kad piens nodzerts cik tik vēders kāro, tad raudzē rūgušpienu, ko tad prasmīgas saimnieces rokas sagatavo ... biezpienā, no kā vēlāk top tik īpašais ķimeņu siers, baltais siers, tieši tāds kā nevienai citai saimniecei. Piens tek pa ceļu celiņiem – tas pārtop zeltainās pankūkas, rabarberu uzpūtenī ar pienu un citos tik debešķīgos saldēdienos, piens tek piena vannās, lai pienā muti nomazgātu. Piens tek pa ceļu celiņiem dziedādams :

„Es teceju klausities,
Kas dziedaja kambarî:
Pieniņš dzied, sieriņš velk,
 Sūkuliņas darināja.” /Latv. t.dz./

Šādi varētu sākties pasaka par pienu, ko dažiem laimējas piedzīvot ik dienu, taču tiem kas ikdienā pazīst tikai vienu piena ceļu no govs līdz piena kombinātam un tad no tā līdz veikala plauktam un visbeidzot tas nokļūst mūsu virtuvē. ... mēs gribam šo piena ceļu izvest cauri pilsētai...

Tāpēc 28. maijā no plkst. 11.00 Cēsu Pils dārzā ikviens varēs izstaigāt piena ceļus, piena celiņus un taciņas. Kopā kulsim sviestu, stādināsim krējumu, vārīsim biezpienu, siesim sieru, zīmēsim govis, iepazīsim piena rīkus.

Darbosies Dabas Skaistumkopšanas Radošā Darbnīca, kur goda vietā tiks celts piens un piena produkti. Kopā ar Maiju Līciti no Valmiermuižas varēs pagatavot un izmēģināt dažādas maskas, pīlingus, losjonus sejai, rokām un kājām.

Pēc Piena taku izstaigāšanas cēsiniekiem būs reta iespēja par draudzīgām cenām baudīt „Sollominu muižas” saimnieces Ineses Survilo gatavotos latgaliešu tradicionālos guļbešņīkus / kas jau guvuši lielu cēsinieku atzinību izstādē Cēsu uzņēmējs 2010/ un rūgušpiena pankūkas, kā arī iegādāties viņas sietos sierus un konsultēties ar viņu par sieru siešanu.  

Aicināti tiek visi, kas grib izzināt Piena ceļus un takas, kā arī tie, kas grib dalīties pieredzē un pastāstīt savus piena stāstus!

Piena taku sānceļos varēs iet rotaļās un dancot!

Pasākuma programma

11.00 - 12.00 Sviesta, krējuma un biezpiena gatavošana,  zīmēšana
12.00 -13.00 Siera, skaistumkopšana, zīmēšana
13.00 -14.00 Skaistumkopšana, rotaļas, danči, zīmēšana
14.00- 15.00 Sviesta, biezpiena, siera gatavošana,  zīmēšana
11.00 - 17.00 Visas dienas garumā „Sollomina muižas” Latgales labumu baudīšana

Piena darbus darīs un jūs pa Piena takām vadās Amatas novada folkloras kopa „Ore” kopā ar saviem draugiem.

Pasākums notiks Cēsnieku svētku 2011 ietvaros, to rīko Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe”.

Pasākums apmeklēšana – bez maksas!

 

Papildus informācija:

Inese Roze

Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe” vadītāja

Tālrunis 29199870Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv