Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 6.aprīlis   Vārda dienu svin: Dzinta, Zinta, Vīlips, Filips
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 24.februāris  


G.Šķenders: 2010.gada budžetā līdzekļi arī attīstībai


Gints Šķenders Cēsu novada domes priekšsēdētājs

 

   Cēsu novada dome ir apstiprinājusi budžetu 2010.gadam. Tas ir vēl mazāks nekā bija pērn un budžeta veidošana noritēja ilgāk nekā ierasts. Domes deputāti vairākus mēnešus analizēja, vērtēja, uzklausīja pašvaldības iestāžu vadītājus, nodaļu vadītājus. Visas izdevumu pozīcijas tika vairāk kārt izvērtas, meklējot iespējas samazināt izdevumus un racionāli izmantot līdzekļus. Tāpēc domes sēdē budžets tika pieņemts bez lielām debatēm, dažu minūšu laikā, jo iepriekš gan deputāti, gan domes speciālisti bija rūpīgi strādājuši, lai taptu šai finansu situācijai optimālākais variants.

  Budžeta prioritātes ir mūsu novadam tradicionālas – sociālā sfēra, izglītība, drošība un Eiropas Savienības investīciju projekti. Esam raduši iespēju palielināt finansējumu sociālajiem pabalstiem, diemžēl trūcīgo ģimeņu skaits dramatiski aug. Arī krīzes laikā mums ir ne tikai jāsaglabā Cēsīm tradicionāli augsta izglītības kvalitāte, bet arī jādomā ar šīs jomas attīstību – koledžas līmeņa profesionālo apmācību, augstāko izglītību dienas grupās sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Arī sabiedriskās kārtības uzturēšanai finansējums nav samazināts, jo valsts policijas iespējas ir ierobežotas un pamatā par drošību novadā gadā pašvaldības policija. Kultūras, vēstures un tūrisma iestādēm līdzekļu būs mazāk, taču kopumā finansējums nozarei ir lielāks. Tas saistīts ar lielajiem Eiropas Savienības apmaksātajiem projektiem – Jaunās pils rekonstrukcijas otrā kārta, Pils parka rekonstrukcija un kultūras centra pārbūve par akustisko koncertzāli. Šiem projektiem paredzēts arī pašvaldības līdzfinansējums.

  Protams, es varu teikt, ka šīs ir izdzīvošanas budžets, ka būs grūti, ka trūkst līdzekļu pilsētas apsaimniekošanai, ielu uzturēšanai. Taču, ja sāksim tikai gausties un gaidīt palīdzību no valsts vai ES, būs pavisam bēdīgi. Pašiem ir jāatrod iespējas stimulēt ekonomiku. Un vien no tādām iespējām ir stratēģiski pareiza pašvaldības īpašumu apsaimniekošana. Mums jau ir laba līmeņa kultūras un sporta tūrisms, taču perspektīva nozare ir veselības tūrisms. Mums ir lieliska atpūtas zona – Cīrulīši, Gaujas mala, senas un labas rehabilitācijas un veselības aprūpes tradīcijas. Tātad jādomā, kā pašvaldības īpašumus, kas ir šajā teritorijā, mērķtiecīgi izmantot šīs jomas attīstībai. Un tāpēc arī  svarīgs pašvaldības uzdevums ir nodrošināt Cēsu slimnīcas attīstību, lai būtu nevis filiālīte, bet līdzvērtīgs partneris Vidzemes reģionālajai slimnīcai Valmierā.  Jau pieminētā koledžas izglītība, arodvidusskolas un mūzikas vidusskolas attīstība. Tās atkal ir darba vietas, jauni kvalificēti speciālisti, stimuls uzņēmējdarbībai  un jauni akcenti novada attīstībā.

  Protams, pašvaldība turpinās aktīvi izstrādāt Eiropas investīciju projektus un ļoti ceram, ka mūsu uzņēmēji spēs sekmīgi startēt konkursos un saņemt pasūtījumus. Ir pieņemts lēmums par pašvaldības atbalstu daudzdzīvokļu namu siltināšanai. Šim mērķim ir pieejams Eiropas finansējums 50% apmērā no izmaksām un papildus 3 latus par kvadrātmetru piemaksā pašvaldība. Ir arī pieņemts lēmums par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm uzņēmējiem. Sekmīgi attīstās biznesa inkubators, kur jau ir vairāk nekā divdesmit jauno uzņēmēju.

  Rezumējot varu teikt – ir paveikt nopietns darbs, izstrādāts un apstiprināts novada budžets un tagad jākoncentrējas uz darbiem, kas nodrošinās novada attīstību pēc viena, diviem, pieciem gadiem.

 <