Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 4.aprīlis   Vārda dienu svin: Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 24.februāris  


Pieejamāka sociālā palīdzība Vaives iedzīvotājiem


Ja neesi slinks, badu nemirsi

 

  Sākot ar šo gadu, sociālo palīdzību gan Cēsīs, gan Vaives pagastā nodrošina  vienots Sociālās palīdzības dienests. Par to, kas, līdz ar apvienošanos, mainījies Vaivē, stāsta sociālā darbiniece Rudīte Petrova

 - Sociālā palīdzība pagasta iedzīvotājiem ir kļuvusi pieejamāka, jo cilvēki ar saviem iesniegumiem var nākt gan uz manu kabinetu „Kaķukrogā”, gan, ja tā ir ērtāk, apmeklēt Sociālo dienestu Cēsīs. Tāpat pagasta iedzīvotājiem tagad ir iespēja saņemt pabalstus, kādus iepriekš nevarējām atļauties izmaksā. Ļoti labi ir tas, ka brīvpusdienas skolās tagad var saņemt visu trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu bērni. Agrāk mums bija tāda kārtība, ka bērni, kas saņem brīvpusdienas, skolā un tās apkārtnē veica dažādus sabiedriskus darbus. Viņi nopelnīja savas pusdienas un ar to pamatoti lepojās. Tagad valsts sociālās politikas noteicēji ir lieguši iespēju pabalstu saņēmējiem, strādāt sabiedriski derīgus darbus. Tā ir aplama politika, vērsta uz to, lai valstī vairotu no pabalstiem atkarīgo skaitu! Liels pluss ir tas, ka tagad mums uz nepilnu slodzi ir vēl viens sociālais darbinieks darbam ar ģimenēm, kurās ir bērni. Sociālā riska ģimeņu skaits diemžēl Vaivē ir liels.

   Lielākā problēma ir tā, ka krīzes situācijā daudzi pagasta iedzīvotāji ir zaudējuši darbu un ienākumus. Taču cilvēki grib strādāt un paši nopelnīt sev iztikšanu. Nākot pēc palīdzības uz sociālo dienestu, prasa nevis pabalstu, bet vaicā pēc kāda darbiņa, lai varētu nopelnīt naudu. Pagājušā gada vidū garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu Vaivē saņēma septiņas ģimenes. Šogad šī pabalsta saņēmēju skaits jau ir trīs reizes lielāks. No visiem tikai 2-3 ģimenes ir tādas, ko var saukt par pabalstu atkarīgajiem. Gadiem pārtiek tikai no pabalstiem un pat nemeklē iespēju strādāt. Un kāpēc pulēties?  Stipendiāti, lai saņemtu 100 latus mēnesī, katru dienu kārtīgi strādā astoņas stundas.  GMI pabalsts ģimenei ar diviem bērniem ir apmēram 150 lati. Ja prasības ir minimālas, tad var iztikt arī neko nedarot.

  Stipendiāti pagastā ir pieci un daudzi ir pieteikušies un gatavi strādāt arī par 100 latu samaksu. Protams, ceram, ka ekonomiskā situācija uzlabosies un cilvēkiem būs darbs. Diemžēl valdība nevis rūpējas par ekonomikas atveseļošanu un darba vietu radīšanu, bet rada situāciju, lai cilvēki saņemtu pabalstus par to, ka ir nabagi. Ja laukos viens saimnieks atļautos strādāt tā, kā mūsu valdība, viņš jau sen būtu pliks! Uzskatāms piemērs Eiropas pārtikas paku piegāde. Pagājušajā gadā tās solīja piegādāt pavasara sākumā, bet cilvēki pakas varēja saņemt tikai vasarā. Šogad atkal pārtikas paku piegāde kavējas un kavējas. Un tieši tagad ziemā, kad šī palīdzība ir visvairāk nepieciešama, atbildīgie valsts ierēdņi, ļoti nesteidzīgi risina šo jautājumu. Viņi ir paēduši un nesaprot, ka pārtikas pakas tiek ļoti gaidītas.

  Pagājušajā gadā kļuvām populāri ar to, ka pašvaldība piedāvāja apstrādātu zemi, kur iedzīvotāji varēja izaudzēt sev kartupeļus un dārzeņus. Šo iespēju izmantoja deviņas ģimenes. Rudenī zeme tika atkal sagatavota un, ja Vaives un arī Cēsu iedzīvotājiem būs vēlēšanās, viņi varēs sēt, stādīt un izaudzēt sev krājumus nākošajai ziemai. Laukos tomēr ir tā priekšrocība, ka pats vari ēdamo izaudzēt un ja neesi sliņķis, badu nemirsi, lai ar cik smaga krīze būtu.

 

Sagatavoja Aivars Akmentiņš

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv