Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 20.septembris   Vārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 24.februāris  


Izmaiņas Nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanā


     Sākot ar šo gadu valstī noteikta jauna nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanas kārtība. To, kā šīs izmaiņas ietekmēs Cēsu novada iedzīvotāju NĪN maksājumus, skaidro pašvaldības nodokļu inspektore Inese Urjāne.

 - Nekustamā īpašuma nodokļu aprēķināšana kļuvusi krietni sarežģītāka, jo zemei un ēkām noteiktas atšķirīgas nodokļu likmes. Taču jau janvārī uzsākām maksāšanas paziņojumu izsūtīšanu par zemi un saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām Cēsu pilsētā un  pieļauju, ka iedzīvotāji, uzņēmumi tos jau ir saņēmuši. Vaives pagasta iedzīvotāji maksāšanas paziņojumus saņems februārī, martā.

   Kā ir mainījušās nodokļu likmes? Par zemi, saimnieciskā darbībā izmantojamām ēkām, inženierbūvēm nodoklis ir 1,5% no kadastrālās vērtības. Par neapstrādātu lauksaimniecības zemi noteikta papildus likme 1,5% no kadastrālās vērtības. Par dzīvojamām ēkām noteikta progresīvā nodokļu likme. Namiem, kuru vērtība ir līdz 40 000 latiem NĪN ir  0,1%, no 40 000 latiem līdz 75 000 latiem – 0,2% un virs 75 000 – 0,3% no kadastrālās vērtības. Taču arī šogad paliek spēkā iepriekš noteiktā norma par 25% nodokļa apmēra pieauguma ierobežojumu. Savukārt īpašumiem par kuriem NĪN pēc šīs aprēķinu metodikas būs mazāks par pieciem latiem, tiks piemērots nodoklis piecu latu apmērā.

   Izmaiņas NĪN aprēķināšanas programmatūrā tiek veiktas pakāpeniski un paredzēts, ka maksāšanas paziņojumus par NĪN inženierbūvēm izsūtīsim sākot no 15.marta. Savukārt mājokļa nodokļa aprēķināšanu paredzēts uzsākt no 15.jūnija un pakāpeniski tiks aprēķināti nodokļi, kas nepārsniedz piecus latus un NĪN par daļēji ar nodokli apliekamām saimnieciskās darbības ēkām, mājokļa nodoklis. Maksāšanas paziņojumu nosūtīšanas termiņš ir līdz 15.septembrim. Būtu vēlams censties nodokli pilnībā samaksāt šogad, ar  pirmo nomaksas termiņu 15.novembri, lai neiekrātos maksājumi  2011.gadam.

  Vislielāko satraukumu izraisījušas izmaiņas mājokļa nodokļa aprēķināšanā. Jāatzīst, ka runas par tā dramatisku pieaugumu nav pamatotas. Vidējā NĪN summa par dzīvokli varētu būt apmēram 8 – 15 latu gadā, par normāla izmēra dzīvojamo māju apmēram 15 – 25 latu gadā.

  Likumā ir iestrādāta jauna norma, kas paredz 90% NĪN atvieglojumu trūcīgām personām. Tiem, kam šis statuss ir, nebūs jānāk uz pašvaldību pieteikties, jo saņemsim informāciju no novada Sociālā dienesta datu bāzes. Savukārt represētajām personām noteikts 50% NĪN atvieglojums. Dzīvokļu īpašniekiem, kas ir represētie, gan vajadzēs pašvaldībā iesniegt politiski represētās personas apliecības kopiju un iesniegumu par nodokļa atvieglojuma piemērošanu ar apliecinājumu, ka dzīvokļa īpašums netiek izmantots saimnieciskajā darbībā un dokumenta kopiju, ka īpašums ir piecus gadus tiesiskā valdījumā vai īpašumā.  Iesniegumi jāaizpilda līdz 1.jūnijam.

  No 2010.gada 1.janvāra ir jauna norma, lai īpašnieka maiņu varētu reģistrēt zemesgrāmatā, jābūt nomaksātam nodokļa pamatparādam, nokavējuma naudai, kā arī veiktam nodokļa maksājumam par taksācijas gadu, kurā īpašnieku maiņa tiek reģistrēta zemesgrāmatā. NĪN par visu gadu, pirms darījuma noslēgšana jāsamaksā esošajam īpašniekam, tas ir personai, kas pārdod, dāvina īpašumu.

   Nekustamā īpašuma nodoklis ir vienīgais, kas 100% ienāk pašvaldības budžetā, un aicinām maksātājus savlaicīgi informēt, ja rodas problēmas ar to nomaksu un nepieciešams termiņa pagarinājums.

   Sākot ar šo gadu tiek piedāvāts jauns pakalpojums - iespēja saņemt maksāšanas paziņojumus e-pastā. Lai to izdarītu, jāraksta iesniegums pašvaldībai vai jāreģistrējas portālā www.epakalpojumi.lv. Savukārt Valsts Zemes dienesta mājas lapā www.vzd.gov.lv katrs var iepazīties ar sava īpašuma kadastrālās vērtības bāzi, kas apstiprināta 2010.gadam. Detalizētāku informāciju par NĪN aprēķināšanu jūsu īpašumam varat saņemt arī zvanot pašvaldības nodokļu inspektorēm pa tālruni 64122586.

 

Sagatavoja Aivars Akmentiņš

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv