Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 3.aprīlis   Vārda dienu svin: Daira, Dairis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 24.maijs  


Cēsīs atzīmē komponista un rakstnieka Marģera Zariņa 100 gadu jubileju

Šodien, 24.maijā, rakstniekam un komponistam Marģerim Zariņam (1910.-1993.) tika atzīmēta 100 gadu jubileja, ar ko aizsākās Rīgas Latviešu biedrības rīkotais pasākumu cikls par godu komponista un rakstnieka piemiņai.

 

Godinot M.Zariņu, šorīt tika rīkots piemiņas brīdis un ziedu nolikšana viņa atdusas vietā Cēsīs, Bērzaines kapos. Ziedus pie mākslinieka kapa nolika pārstāvji no Cēsu novada pašvaldības, vairāki Rīgas Latviešu biedrības (RLB) pārstāvji priekšsēdētāja Ingmāra Čaklā vadībā, kā arī komponista dzīvesbiedre Jolanta Zariņa un Marģera Zariņa līdzgaitnieki.

          Tikšanās laikā Cēsu novada pašvaldībā RLB pārstāvji informēja par Marģerim Zariņam veltīto kultūras pasākumu „Gaismu sauca”, kas noritēs 2010.gada 16.oktobrī Rīgas Latviešu biedrības namā. Kultūras programmas ietvaros iecerēta plaša sarīkojumu norise: zinātniskā konference, konkursa jauniešiem „Ko tu zini par Marģeri Zariņu?” svinīgais noslēgums un apbalvošana, koncerts, kurā uzstāsies Vidzemes kamerorķestris, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas koris un ērģelniece Lelde Krastiņa, kā arī Baltajā zālē visas dienas garumā notiks Cēsu novada goda izstāde. RLB priekšsēdētājs I.Čaklais atzina, ka Marģeris Zariņš ir izcila personība un Cēsis ir pelnījušas, ka šis gads Rīgas Latviešu biedrībai ritēs ar Marģera Zariņa vārdu un Cēsu novadam būs iespēja rudenī galvaspilsētā parādīt savas vērtības un kultūru.

Projekta ietvaros Rīgas Latviešu biedrība arī rīko kultūrvēsturisku apcerējumu konkursu jauniešiem ar naudas prēmijām "Ko tu zini par Marģeri Zariņu?". Sīkāka informācija šeit.  

Rīgas Latviešu biedrība šādu kultūras programmu rīko jau 11.gadu pēc kārtas un tas jau ir plaši pazīstams. Aizvadītajos gados kultūras programma veltīta Auseklim, Pīteram Miglinīkam, Aleksandram Būmanim, Ernstam Glikam, Stērstu Andrejam, Edvartam Virzam, Kārlim Skalbem, Krišjānim Baronam, Jurjānu Andrejam, Jānim Jaunsudrabiņam, Ādolfam Alunānam un A.Lerhim-Puškaitim.

Marģeris Zariņš ir viena no savdabīgākajām Latvijas radošajām personībām – divu mūzu kalps, kā viņu bieži dēvēja prese. Par savējo viņu uzskatīja gan mūziķi, gan arī literāti. Kā mūzikā, tā prozā M. Zariņš aizvien spēja aizraut ar neizsīkstošu optimismu, bagātu fantāziju, dažādu stilu perfektu pārvaldīšanu un stilizācijas meistarību, bet pāri visam – dzirkstošu humorista talantu visdažādākajās niansēs no vieglas ironijas līdz pat groteskai un parodijai. Viņš ir sarakstījis vairākas operas (“Kungs un spēlmanis”, “Uz jauno krastu”), baletoperu "Svētā Maurīcija brīnumdarbi", oratorijas, mūziku kinofilmām („Nāves ēnā”, "Purva bridējs", „Pie bagātās kundzes”, "Ceplis", "Vārnu ielas republika" u.c.), kantātes, kora un solo dziesmas un ērģeļmūziku. Publicējis recenzijas, mūzikas darbinieku portretējumus, ceļojumu iespaidus un atmiņas. 60. gadu beigās pievērsies prozai, sarakstot vairākus stāstu krājumus un romānus, slavenākais no kuriem - "Viltotais Fausts jeb Pārlabota un papildināta pavārgrāmata".

 

Informāciju sagatavoja

Cēsu novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību praktikante

Kristīne Konovalova

Tālrunis 64121677Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv