Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2019.gada 23.septembris   Vārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2011.gada 24.augusts  


Aicina cilvēkus vecumā no 50 gadiem bez maksas pārbaudīties pret vienu no bīstamākajām redzes slimībām – vecuma makulas deģenerāciju

Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir viena no bīstamākajām redzes slimībām, ar ko, saskaņā ar starptautiskiem pētījumiem, sirgst apmēram 30 miljonu cilvēku visā pasaulē. Savlaicīgi neuzsākot ārstēšanu, 8,7% gadījumu VMD izraisa  pilnīgu redzes zudumu. Šī slimība skar gados vecus cilvēkus, un mūsdienās ir viens no galvenajiem redzes zaudēšanas iemesliem.

Galvenā problēma, kas ļauj slimībai netraucēti progresēt, ir savlaicīga tās nediagnosticēšana. Tāpēc Ocuvite redzes programmas ietvaros 5 Latvijas pilsētās – Valmierā, Cēsīs, Siguldā, Rīgā un Jelgavā - viesosies ceļojošā „Ocuvite redzes pārbaudes tūre”, kurā ikviens iedzīvotājs vecumā no 50 gadiem varēs pārbaudīt savu redzi speciālā tūres autobusā, iegūstot informāciju par vienu no bīstamākajām redzes slimībām, tās saslimšanas riskiem un profilaksi. 

Šogad programmas ietvaros „Ocuvite redzes pārbaudes tūres” ceļojošais autobuss no plkst. 10.00 līdz 19.00 (ar pārtraukumu no 14.00 līdz 15.00)  piestās:

·         28.-29.augstā Cēsīs (Rīgas iela 2),

 „Ocuvite redzes pārbaudes tūre” Latvijā viesojas jaut otro reizi. 2008.gadā tūres laikā redzi pārbaudīja gandrīz 1500 cilvēku, no kuriem 200 apmeklētājiem tika konstatētas vecuma makulas deģenerācijas pazīmes un šiem cilvēkiem tika ieteikts nekavējoties doties pie acu ārsta. Iegūtie rezultāti liecināja, ka slimība apdraud vidēji katru sesto cilvēku vecumā no 50 līdz 90 gadiem. VMD pazīmes visbiežāk tika konstatētas cilvēkiem vecuma grupā virs 60 gadiem, taču nereti tās tika diagnosticētas arī pacientiem zem 50 gadiem.

Ilva Pūķe, Ocuvite redzes programmas eksperte: „Lai arī VMD nav ārstējama, slimības attīstību ir iespējams aizkavēt vai pat apturēt, diagnosticējot to sākuma stadijās. Tādēļ svarīgi riska grupām – sākot no 50 gadiem  - profilakses nolūkos pārbaudīt redzi reizi gadā. To cilvēki diemžēl dara kūtri, riskējot zaudēt redzi. Tādēļ ārstu praksē VMD visbiežāk konstatējam tikai vēlīnā stadijā, kad jau radušies neatgriezeniski redzes bojājumi.”

Redzes traucējumi nav norma

Mūsdienās redzes traucējumi bieži tiek uztverti kā norma, īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem. Redzes pasliktināšanās tiek ignorēta un bieži pirmie slimību simptomi tiek palaisti garām. VMD viens no straujas izplatības iemesliem ir tieši informācijas trūkums un cilvēkiem raksturīgā nevērība pret veselības problēmām, kamēr tās nepieņem vērā ņemamus apmērus. Arī sākotnēji šķietami nelieli redzes traucējumi var būt signāls saslimšanai. Tādi redzes traucējumi kā paaugstināta acu jūtība pret gaismu, redzes asuma un krāsu spilgtuma samazināšanās, burtu pazušana lasot, taisnu līniju izkropļošanās, plankumu parādīšanās redzes centrā var būt pirmie VMD simptomi.

Ocuvite redzes programma uzsākta, lai sabiedrība apzinās augsto saslimšanas risku ar VMD un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu vai profilaktiskus pasākumus. Ocuvite tūre norisinās starptautiska projekta ietvaros. Šogad jau redze pārbaudīta iedzīvotājiem Čehijā un Slovākijā. Abās šajās valstīs vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem slimība konstatēta 23,9% gadījumos, vecuma grupā no 70 līdz 79 gadiem – 43,6% gadījumos un vecuma grupā no 80 līdz 83 gadiem – 60,4% gadījumos.  Kā liecina dati, 90% gadījumu VMD konstatēta cilvēkiem vecuma grupā virs 60.
 
Informāciju sniedza: 
Ocuvite redzes programmas eksperte, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas oftalmologs rezidents – Ilva Pūķe
 
Informāciju sagatavoja:
Sanita Rubene
sanita@repute.lv
Mob. 27791674


Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv