Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 3.jūlijs   Vārda dienu svin: Benita, Everita, Verita, Sulamīte
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

















Top.LV

Latvijas Reitingi







2007.gada 24.novembris  


Sestdien skanēs atjaunotās Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģeles

Cēsīs šonedēļ gaidāms īpašs notikums - pēc 2 gadu pārtraukuma Cēsīs atkal skanēs Sv. Jāņa baznīcas lielās ērģeles - sestdien 24. novembrī plkst. 1700 Cēsu Sv. Jāņa levl. draudzes baznīcā notiks restaurēto ērģeļu atklāšanas koncerts.

 

Ērģeles būvējusi ievērojamā vācu firma Walcker&Co Ludvigsburgā. Zīmīgi, ka tieši pirms 100 gadiem, 1907. gada rudenī, tās atvestas uz Cēsīm un pēc pāris mēnešiem - 1908. gada 14. janvārī  - iesvētītas. Ir saglabājušās interesantas tā laika draudzes ērģelnieka Voldemāra Bērsona atmiņas – piemēram, ērģeles izmaksājušas 12 tūkstošus krievu zelta rubļu, un ziedojumu vākšana ilgusi 16 gadus, rīkojot koncertus, teātra izrādes, bazārus, loterijas u. c. akcijas.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģeles speciālistu skatījumā ir vērtīgs instruments Latvijas ērģeļu kopainā. Tām ir 41 skanošs reģistrs, 3 manuāļi, pedālis, vairākas palīgierīces, švellkastē iebūvēts trešais manuālais, brīvā kombinācija. Ērģelēm ir savdabīgs prospekts ar jūgendstila elementiem, veidots no priedes koka un greznots ar lieliem vara bareljefiem, kuros attēlotas Mārtiņa Lutera un eņģeļu figūras. Instrumenta skanējums ir gana spilgts, ar romantisku ievirzi, ko pastiprina atī baznīcas lieliskā akustika.

Ērģeles ir remontētas vairākkārt. 1945. gadā to veicis J. Lošards (1944. gadā ērģeles stipri bojātas pēc aviācijas uzlidojuma). Deviņdesmitajos gados un vēlāk te strādājuši restauratori A. Melbārdis, V. Ilsums un M. Dzenītis, tomēr jau 1991. gadā ērģeļu pārbaudes komisija (T. Deksnis, L. Bulava, R. Jermaks) konstatēja, ka instrumentam nepieciešama nopietna restaurācija. Baznīcā ilgstoši bijis paaugstināts mitrums, kā rezultātā cietušas ērģeļu jūtīgākās daļas – pneimatiskā traktūra ar releju plēšiņām un membrānas, kā arī sarūsējušas daudzas skrūves, vītņdrātis un citas metāla komponentes. Ērģelēs saglabājušās praktiski visas oriģinālās stabules (samērā rets gadījums Latvijā), taču tās krietni bojātas gan no šķembām, gan netīrumiem, kas radušies iepriekšējo baznīcas remontu laikā. Garajos gadu desmitos ērģeļu ekspluatācijā radušies defekti izskaidrojami arī ar to, ka daudzas detaļas sen savu laiku nokalpojušas (aptuvenā norma 50-60 gadi). Lai samazinātu mitrumu, 2005. gada vasarā tika ierīkota apkure, un kā nākamais lielais projekts, 2006. gadā tika uzsākta ērģeļu restaurācija.

Restaurāciju veikusi restauratoru grupa pieredzējušā meistara Alvja Melbārža vadībā. Šis Latvijas mērogā bija ļoti apjomīgs projekts gan darba, gan finansiālā ziņā. Restaurāciju atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, Cēsu pilsētas dome un Cēsu rajona padome. Bija arī daudz individuālu ziedotāju. Vislielākais paldies koncertu publikai, kas šajā laikā ar saviem ziedojumiem atbalstīja ērģeļu atjaunošanu. Atklāšanas koncertā katram apmeklētājam paredzēta īpaša piemiņas dāvana.

Cēsis izveidojušās par nozīmīgu ērģeļu kultūras centru Latvijā. Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā jau 20. gadu darbojas ērģeļu klase; kopš 2001. gada notiek starptautiskie jauno ērģelnieku festivāli, kā arī daudzveidīgi koncerti visa gada garumā. Pilsētā ir ne tikai Ērģeļu klintis, bet arī trīs instrumenti un trīs profesionāli izglītotas ērģelnieces – Lelde Krastiņa, Olita Neimande un Sandra Tamane. Viņas būs tās, kas sestdien ieskandinās atjaunoto instrumentu. Koncertā piedalīsies arī ansamblis „Hanzas mūziķi” – Elita Ezermale (flauta), Maija Ozola, Anna Spalviņa (vijoles), Ilze Petrovska (čells) – kā arī flautiste Velta Šikova.

Nākamajā, 2008. gadā, paredzēts ērģeļu simtgadei veltīts ērģeļmūzikas festivāls, kura laikā būs apskatāma izstāde-veltījums mūzikas dzīvei baznīcā šajos 100 gados.

 

CĒSIS – PILSĒTA, KAS SKAN

 

Informāciju sagatavoja

Lelde Krastiņa, restaurācijas projekta vadītāja,

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģelniece un mūzikas dzīves koordinatore

t. 25914717



Atpakaļ...



     Aktualitātes

     Pasākumi




     Ziņu arhīvs
 




















© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv