Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Ceturtdiena, 2020.gada 9.aprīlis   Vārda dienu svin: Valērija, Žubīte, Alla
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 24.novembris  


Aicinām apskatīt izstādi „Patiesība par Lielvārdes jostu?”

 Š. g. 1. decembrī plkst.14:00 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklās Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sagatavoto izstādi „Patiesība par Lielvārdes jostu?”. Izstādes atklāšanā paredzēta tikšanās ar izstādes autori, latviešu etnogrāfijas speciālisti un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāju Ilzi Zinģīti.

Lielvārdes jostu parasti piemin vienskaitlī – kā kaut ko vienreizēju un vienīgo. Tomēr Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja krājumā glabājas 75 autentiskas Lielvārdes novada tautastērpa jostas – katra ir citādāka un unikāla savā vienreizīgumā. Tā arī ir lielākā Lielvārdes jostu kolekcija Latvijā, kas saglabāta līdz mūsdienām.

Izstādē ,,Patiesība par Lielvārdes jostu?” eksponētas autentiskās jostas no šīs unikālās Lielvārdes jostu kolekcijas, kā arī būs apskatāmi Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja autentiskie krājuma priekšmeti izdruku veidā, tās papildina skaidrojošas anotācijas. Izstādē savā daudzveidībā uzplaiksnīs jostu raksti, atstājot iespēju katram pašam saskatīt sev domāto – amatniecisko, estētisko, grafisko, vai saturisko vērtību.

Lielvārdes josta uzskatāma par izcilu tautas audēju roku darbu. Divkrāsu (sarkans, balts) rakstaina audene, kam vidū vai malās ieausts - biežāk zaļš, retāk – zils vai violets pavediens, ar mainīgu raksta motīvu (ģeometrisko ornamentu). Vēsturiski tās ģeogrāfiskā izplatība ir Jumpravas, Kastrānes, Krapes, Lauberes, Lēdmanes, Lielvārdes, Madlienas, Meņģeles un Rembates pagasti.

Kaut arī citu novadu jostas tāpat izceļas ar rakstu variāciju bagātību, tieši Lielvārdes josta kļuvusi par pamatu mūsdienu mītam par jostas ļoti seno izcelsmi, par tās ornamentā ielikto īpašo kosmisko kodu. Lielvārdes josta tautas apziņā dzīvo savu neatkarīgu - simbolizētu dzīvi, tās motīvs bieži tiek izmantots mūsdienu kultūrvidē.

Lielvārdes jostas kā nozīmīga tradicionālās kultūras vērtība ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Lielvārdes jostās saglabātie raksti bieži simbolizē Latviju un latviskumu pasaules telpā.

Izstāde apskatāma no 1.decembra līdz 2011.gada 31.janvārim Cēsu Vēstures un mākslas muzejā (Pils laukums 9,Cēsis), tālr.28318318;64121815

 

Informāciju sagatavoja:

 

Vija Rozentāle

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja

galvenā speciāliste muzeja ekspozīciju un izstāžu darbā

tālr.29387846

e – pasts: vija.rozentale@cesis.lv

www.cesis.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv