Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 13.jūlijs   Vārda dienu svin: Margrieta, Margarita
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2008.gada 25.marts  


25. martā Cēsīs pieminam Komunistiskā genocīda upurus

25. martā Cēsīs atcerēsies politiski represētos iedzīvotājus. Pasākuma ietvaros pie bijušās PSRS Valsts Drošības komitejas Cēsu nodaļas jeb tagadējās Cēsu rajona prokuratūras Pils ielā 12 atklās plāksni genocīda upuru piemiņai.

 

60 x 55 cm lielajā akmens plāksnē iekaltais teksts garāmgājējiem vēstīs, ka ēkā „no 1940. - 1941. gadam un no 1945. – 1991. gadam atradās komunistiskā režīma represīvās iestādes – „čekas” - Cēsu apriņķa daļa. Šeit cilvēkus pazemoja un spīdzināja, viņiem atņēma mājas un ģimeni, brīvību un dzīvību.”

 

Atceres pasākums sāksies plkst. 12.00 ar mācītāja Andra Krauliņa noturētu svētbrīdi pie jaunatklātās piemiņas plāksnes un ziedu nolikšanu pie genocīda upuru piemiņas plāksnes Pils laukumā. Ar atmiņām par traģiskajiem notikumiem dalīsies genocīdā cietušie cilvēki.

 

Pasākumu turpinās un par Latvijas tautas gandrīz 60 gadus vecajiem notikumiem visiem pasākuma apmeklētājiem stāstīs tematiskais uzvedums Izstāžu namā „...tik viegli sāpes pieminēt”. Tas balstīts uz Latviešu tautas pasakas „Kaķīša dzirnaviņas” sižetiem. Tos izspēlēs un izdziedās pirmskolas izglītības iestādes „Akmens ligzda” audzēkņi, Cēsu Draudzīgā aicinājuma Valsts ģimnāzijas un Cēsu pilsētas Valsts ģimnāzijas skolēni un Cēsu kultūras centra jauktā kora „Wenden” vīru grupa.

 

Pēc uzveduma turpat Izstāžu namā notiks represēto iedzīvotāju kopīgas sarunas pie kafijas tases.

 

Piemiņas pasākums veltīts vienai no traģiskākajām dienām Latvijas vēsturē. 1949. gadā no 25. līdz 29. martam notika visplašākā cilvēku administratīvā izsūtīšana. To paredzēja Latvijas PSR Ministru padomes slepenais lēmums nr. 282, pieņemts 1949. gada 17. martā. Tajā pavēlēja uz attāliem PSRS apgabaliem izsūtīt 43 000 kulaku ģimenes no Latvijas. To skaitā 2117 cilvēkus no Cēsu apriņķa. Astoņas dienas pēc lēmuma pieņemšanas simtiem lauku māju palika bez īstajiem saimniekiem, līdzās vīriem spēka gados izsūtīja arī vecus un nespēcīgus sirmgalvjus, skolēnus, bērnus un pat zīdaiņus. Pieminot šo dienu, atcerēsimies arī citus politiski represētos Latvijas iedzīvotājus.

 

Atceres pasākumā laipni aicināti piedalīties visi interesenti - gan tie, kuri bijuši cieši iesaistīti šajos notikumos, gan tie, kuri par šo traģisko laiku vien dzirdējuši nostāstus un lasījuši vēstures grāmatās.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Linda Sala

Vidzemes Vēstures un Tūrisma centra

Galvenā speciāliste mārketinga un sabiedrisko attiecību jautājumos

Tālr. 64127755

e-pasts: linda.sala@cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv