Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Piektdiena, 2020.gada 10.aprīlis   Vārda dienu svin: Anita, Anitra, Zīle
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2011.gada 25.jūlijs  


Latgaļu dārgumi – rotu dzejnieka Daumanta Kalniņa jaunā grāmata

Iznākusi eksperimentālās arheoloģijas darbnīcas „Seno rotu kalve” vadītāja, rotkaļa Daumanta Kalniņa grāmata „The Latgalian Treasures” (Latgaļu dārgumi). Rotu meistars pirmo reizi eksperimentālās arheoloģijas vēsturē padara seno rotu par zinātniskās izpētes un eksperimentu objektu. Grāmatā vēsture, tradīcijas, mitoloģija un senās metālmākslas iezīmes skatītas caur seno rotu prizmu. Izglītojošo saturu papildina bagātīgs ilustratīvais materiāls no Daumanta Kalniņa privātās kolekcijas.

 

Izdevums unikāls ar to, ka ir iznācis tikai 1000 eksemplāros un paredzēts Latvijas muzeju apmeklētājiem, jo to varēs iegādāties tikai muzejos. Grāmatas saturs angļu valodā liecina par mērķi, veidot Latvijas tēlu pasaulē caur netradicionālu, bet mūsdienās svarīgu ikdienas un svētku aksesuāru- rotu, kuru kā modes elementu atpazīst visās valstīs.

 

Grāmatas autors Daumants Kalniņš atzīst, ka grāmatu rakstīt rosinājuši viņa virtuālie interneta draugi, galvenokārt- amerikāņi, ar kuriem jau daudzu gadu garumā ir izveidojušās draudzības saites. Tāpēc arī grāmatas ievadā seno rotu meistars raksta:” Grāmata veltīta maniem amerikāņu draugiem, kuri rosināja pastāstīt par manas zemes teiksmaino pagātni.” Daumants Kalniņš uzsver, ka kultūrvēsturiskais mantojums ir mūsu tautas pamatvērtība, kurā ietverts mūsu izdzīvošanas kods. „Tas ir iedarbīgs rīks, lai Latviju atspoguļotu mazliet citādā gaismā. Jo šobrīd tā ārzemēs tiek pozicionēta galvenokārt caur izklaidi, un mūsu saimnieciskajām neizdarībām,” vērtē rotkalis Daumants Kalniņš un piebilst, ka kontaktējoties ar ārzemniekiem veidojusies pieredze - senais un autentiskais ir tas, kas mūs vieno. Uzrunāts par rotkali, Daumants Kalniņš smaidot piezīmē:” Esmu vairāk rotu dzejnieks, nevis rotkalis”.

 

Grāmatu saturiski veido 6 daļas, kuras pakāpeniski ievada lasītāju brīnumainajā vēstures, mitoloģijas un rotu pasaulē. Pirmā daļa iepazīstina ar eksperimentālās arheoloģijas darbu Cēsu pils Seno rotu kalvē. Otrajā daļā ir neliels ieskats vēsturē, trešajā stāsts par senās pasaules mītisko uzbūvi. Pārējās grāmatas nodaļas jau atspoguļo tīri praktiskas lietas- iespējamo rotu izgatavošanu senā rotkaļa darbnīcā, sniedz ieskatu par rotu veidiem un valkāšanas tradīcijām, un noslēgumā likumsakarības, kas no senās pasaules caur šodienu aizved nākotnē.

 

Grāmatas prezentācija un tikšanās ar rotkali Daumantu Kalniņu būs 30.jūlijā plkst.13:30 Āraišu svētkos Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā. 

Fotoattēlā rotkalis Daumants Kalniņš par jauno grāmatu priecājās kopā ar vienu no saviem dārgumiem - mazmeitiņu Annu

 

Informāciju sagatavoja:

 

Daiga Janševska

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr. 64127636; 28342115

E – pasts: daiga.jansevska@cesis.lv

www.cesis.lv

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv