Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Pirmdiena, 2020.gada 30.marts   Vārda dienu svin: Nanija, Ilgmārs, Igmārs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 27.novembris  


Iedzīvotāja pienākums ir ziņot par vardarbību pret bērnu

Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību, un ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai par jebkādu vardarbību pret bērnu, par viņa tiesību pārkāpumu vai citādu apdraudējumu, kā arī tajos gadījumos, ja personai ir tikai aizdomas.

     

Vardarbība pret bērnu var radīt gan īslaicīgas, gan ilgtermiņa sekas, kas nozīmīgi var ietekmēt bērna attīstību un sociopsiholoģisko funkcionēšanu. Parasti, lai bērns varētu pārvarēt vardarbības radītās sekas, ir nepieciešams saņemt atbilstošus sociālos pakalpojumus tajā skaitā psiholoģisko palīdzību. Šādos gadījumos Cēsu novada pašvaldības aģentūra „Sociālais dienests” (turpmāk – Sociālais dienests), nodrošina sociālā darbinieka, psihologa palīdzību, sociālo aprūpi un rehabilitāciju dzīvesvietā un institūcijā.

 

 „Bieži vien mēdijos ar sašutumu vērojam sižetus par vardarbību Latvijā un pasaulē, un nemaz nepamanām, ka mums blakus - kaimiņos, skolā vai bērnudārzā ir bērns, kas cieš no vardarbības. Ir ļoti svarīgi jau laikus konstatēt, ka ir veikta jebkāda vardarbība pret bērnu no pieaugušā, vai no vienaudža puses. Ir gadījumi, kad informāciju par vardarbību pret bērnu atbildīgās institūcijas saņem ļoti novēloti, tādēļ vardarbības traumatiskās sekas ir daudz sarežģītākas un ir jau daudz grūtāk palīdzēt bērnam” atzīst Sociālais dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas vadītāja – vadītājas vietniece sociālos jautājumos Ivita Puķīte.

 

Ja novērojat kādu no zemāk minētajām vardarbības pazīmēm bērnā, aicinām ziņot:

·       novārtā pamešana - bērna attīstībai netiek nodrošinātas svarīgas vajadzības. Kā galvenās pazīmes var minēt bērna nevīžīgo izskatu (nemazgājies, netīrs apģērbs), nepiemērots apģērbs laikapstākļiem, izsalkums, bieži kavē skolu, zagšana, izglītības iestādi apmeklē slims (netiek ārstēts);

·         emocionālā vardarbība - bērna iebaidīšana, draudēšana, kliegšana un lamāšana. Pazīme, ko varam saskatīt bērnā - emocionāli vēss, vienaldzīgs, depresīvs, palēnināta bērna fiziskā un vispārējā attīstība;

·         fiziskā vardarbība - tiek nodarītas fiziskās ciešanas un radīti miesas bojājumi. Šādas vardarbības rezultātā bērns kļūst izvairīgs, izskatās iebiedēts, bieži kavē skolu, velkā slēgtu apģērbu, lai slēptu ievainojumus;

·         seksuālā vardarbība – uzskatāmas jebkādas seksuālas darbības starp bērnu un pieaugušo. Bērns, kas ciešs no seksuālās vardarbības  izteikti baidās no kāda cilvēka, bērnam parādās bērna vecumam neatbilstošas zināšanas par seksuālajiem jautājumiem, izspēlē seksuāla rakstura ainas un bēg no mājām.

 

 „Svarīgi ir pēc iespējas ātrāk atklāt iemeslus, kāpēc kādā konkrētā ģimenē notiek šāds pāridarījums pret bērnu, lai novērstu radušos situāciju un sniegtu piemērotākos pakalpojumus gan bērnam, gan ģimenei kopā. Tāpat jāpiemin, ka anonīmā informācija, kuru sniedz, tiek pārbaudīta. Ja iedzīvotāji šaubās, ka tiks izpausta informācija, var nesatraukties jo, lai gādātu gan par bērna, gan arī par ziņotāja drošību, sniegtā informācija paliks anonīma. Gadījumos, ja tiešām pret bērnu  ir veikta vardarbība, tas dos iespēju atbildīgām institūcijām ātrāk reaģēt un palīdzēt bērnam,” uzsver Ivita Puķīte. 

„Jāuzsver, ka Sociālā dienesta darba praksē ir gadījumi, ka vardarbības gadījumos bērni aizbēg no mājām meklējot patvērumu kādā citā ģimenē. Bieži vien šīs ģimenes pieņem šo bērnu audzināšanā neziņojot par to nevienai valsts vai pašvaldības institūcijai, līdz ar to neaizdomājas, ka šis bērns tiek meklēts,” norāda Ivita Puķīte.

 

  kā mūsdienās visā pasaulē arvien aktuālāka kļūst vardarbības problēma, tad Sociālā dienesta darbinieki ir gatvi dalīties pieredzē un informēt skolas, bērnudārzus, kā arī iedzīvotājus par vardarbību pret bērnu un galvenajām uzvedības izmaiņām bērnā.

 

Par novēroto vardarbību pret bērnu Cēsu novadā var ziņot zvanot:

Cēsu novada Bāriņtiesai uz tālruni 64127891;

Cēsu novada pašvaldības policijai uz tālruni 64107145 (kā arī citai bērnu tiesību  aizsardzības  institūcijai);

Cēsu novada Sociālajam dienestam uz tālruni 64127898.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Vita Pleševnika

Cēsu novada pašvaldības aģentūras

 „Sociālais dienests”

Projektu vadītāja- attīstības speciāliste

tālrunis:64127746

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv