Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Ceturtdiena, 2020.gada 2.aprīlis   Vārda dienu svin: Imgarde, Irmgarde
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2012.gada 28.novembris  


1. decembris – Pasaules AIDS diena.

 

Katru gadu 1. decembrī pasaulē atzīmē AIDS dienu. Tās mērķis – atgādināt par šīs infekcijas slimības aktualitāti un demonstrēt starpinstitucionālu solidaritāti tās mazināšanā. sākot ar 2011. gadu, AIDS dienas tēma ir „Virzīties uz nulli: nulle infekciju, nulle diskriminācijas, nulle no AIDS mirušo”. Pasaules AIDS dienā katra valsts informē sabiedrību par šīs infekcijas augsto izplatību valstī, tās profilaksi un ārstēšanas iespējām.

Lai uzzinātu HIV/AIDS izplatību Latvijā, ir pieejami Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra„Latvijas Infektoloģijas centrs” HIV/AIDS pacientu veselības aprūpes dati-

  1. Kopējais HIV inficēto skaits Latvijā – 5457 pacienti.
  2. HIV/AIDS nodaļas uzskaitē – 3810 pacienti.
  3. AIDS stadijā – 1167.
  4. Miruši – 655 (no tiem AIDS stadijā – 442, pirms AIDS iestāšanās – 213).
  5. HIV inficētām mātēm piedzimuši 489 bērni.

„Latvijā tāpat kā citur pasaulē, HIV ir viena no mūsdienās postošākajām infekcijām” saka Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste – infektoloģe Inga Januškeviča. Ar HIV inficēto cilvēku skaits Latvijā varētu būt vismaz 2x lielāks, nekā to rāda šī brīža statistika, jo HIV ir lēnas iedarbības vīruss, kas neliek sevi manīt gadiem ilgi. To, ka cilvēks ir inficējies ar HIV, parāda tikai specifiskas asins analīzes. Taču balstoties uz mediķu pieredzi, rodas pārliecība, ja cilvēkam agrīni atklāj HIV, ja inficētais laikus apmeklē ārstu – infektologu, ja kontrolē savu veselības stāvokli, ievēro ārsta norādījumus un lieto noteikto specifisko terapiju, tad inficētajam neattīstās HIV vēlīnā stadija AIDS un ievērojami palielinās dzīvildze un dzīves kvalitāte. Vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas sniedz pirmstesta un pēctesta konsultācijas ir Latvijas Infektoloģijas centrs. Šo iespēju var izmantot jebkurš cilvēks, kam radušās aizdomas par iespējamo inficēšanos ar HIV. Cēsīs HIV eksprestestu bez maksas ir iespējams veikt Cēsu novada HIV/AIDS un atkarību profilakses kabinetā Cēsīs Bērzaines ielā 16.

Pēdējo gadu laikā būtiski pieaudzis to gadījumu skaits, kad tuberkuloze iet roku rokā ar AIDS. Un bieži šo slimību upuri diemžēl ir gados jauni cilvēki. HIV diagnostika un ārstēšana Latvijā tiek nodrošināta no valsts budžeta. Arī specifiskie medikamenti HIV ārstēšanai ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.

AIDS dienā pasaules valstīs notiek informatīvi pasākumi un akcijas, kas vēstī par šīs slimības bīstamo dabu, izplatīšanās ceļiem, par mediķu, zinātnieku un pacientu kopīgu cīņu pret AIDS. Solidarizējoties ar pasaules valstu sabiedrību pret AIDS izplatību pasaulē, 1. decembrī katrs aicināts to demonstrēt, piespraužot pie apģērba simboliski pārlocītu, sarkanu lentīti.

Sadarbojoties Cēsu novada Jauniešu domei, Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes Cēsu nodaļai, Cēsu novada HIV/AIDS un atkarību profilakses kabineta speciālistei Danai Stālmanei un Cēsu novada pašvaldības sabiedrības veselības speciālistei Zanei Brentei – Brantiņai, Cēsu novadā notiks sekojoši pasākumi-

  1. 29.11. – Pasaules AIDS dienas „Filmu vakars”. Filmu vakars sākas 17.00. Jauniešu mājā, Cēsīs, Raunas ielā 4 ( bijušās pilsētas domes pagrabstāvā). To organizē Cēsu novada Jauniešu dome.
  2. 1.12. – 17.00 Cēsu ielās tiks dalītas Pasaules AIDS dienas simbols – lentītes, kā arī prezervatīvi un bukleti.

18.00 – Pie Zvaigznes ABC grāmatnīcas no svecītēm tiks izveidots Pasaules AIDS dienas simbols.

Lai iedegtā svecīšu liesma palīdz kliedēt aizspriedumus par HIV/AIDS un sarkanā lentīte, lai būtu zīme cīņai pret AIDS.

           

Sagatavoja Zane Brente – Brantiņa

Cēsu novada pašvaldības

sabiedrības veselības speciāliste

T. 64127742

e-pasts zane.brantina@dome.cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv